Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Selahattin Demirtaş; Senin Başbakanlığını Tanımıyoruz - Son Dakika

Selahattin Demirtaş; Senin Başbakanlığını Tanımıyoruz

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak 'ın Uludere İlçesi'nde 35 kişinin ölümünden hükümeti sorumlu tuttu.

Selahattin Demirtaş; Senin Başbakanlığını Tanımıyoruz
03.01.2012 - 14:40,

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak 'ın Uludere İlçesi'nde 35 kişinin ölümünden hükümeti sorumlu tuttu. Partisinin gruqp toplantısında konuşan Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben, "Kanlı ellerinin hesabını vereceksin. Senin haddine değil BDP'den hesap sormak, sen hesap vereceksin. Senin Başbakanlığını tanımıyoruz" dedi.

Uludere'deki olay öncesi yaşananları tanıkların ağzından anlatan Demirtaş şunları söyledi:

"28 Aralık akşamı Uludere katliamı ile gündemimiz bir kez daha acılara, bir kez daha ölümlere boğuldu. Bu nedenle bu grup toplantımızda Roboski köyünde yaşananları nefesimiz elverdiğince sizinle paylaşmaya çalışacağım. Biraz önce Başbakan'ın grup toplantısını dinledik. Samimiyetimle söylüyorum bırakın siyasetçi olmaktan, insan olmaktan utandım. Böyle bir ülkede, böyle bir Başbakan'ın olduğu bir ülkede insan olmaktan utandım. Utanç verici bir konuşmaydı. Kelimenin tam anlamıyla, insan duygusundan yoksun, kurgulanmış, danışmanlarının önüne koyduğu camdan, sadece 'katliamdan nasıl sıyrılırım, hesabını vermeden sorumluluğunu nasıl başkasının üzerine atarım' duygusuyla hazırlanmış bir konuşmayı dinlemekten utandım. 50 bin defa lanet olsun, siyasetinize de, çıkarlarınıza da, oyunuza da."

Sınır köyünde yaşayanların, evlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için sınır ticareti yapantığını belirten Demirtaş şöyle devam etti:

"Bu yıllardır, doğal olarak oluşmuş bir sosyal bir ticari realitedir. Şimdi ben bir şey söyleyeyim. Buna kaçakçılık deniyor ama hangi mal kaçaktır, vergisi ödenmeyen mal. Oysa bunun vergisi ödeniyor. Tek farkla vergi dairesine değil, karakola ödeniyor. Ortada bir kaçakçılık da yok. Resmen sınır ticaretidir. Cumhuriyet tarihi boyunca sınır ticareti suç olarak tanımlanmıştır. ve bunlar, 'kaçakçılık yapıyor' adı altında her zaman katledilmişlerdir. AKP iktidarı döneminde 50 sınır ticareti yapan köylü katledilmiştir. Roboski köylüleri de yıllardan beri bu ticareti yapıyorlar. Metropollerde içtiğiniz sigarayı getiriyorlar, arabalarına koyduğunuz mazotu getiriyorlar. Ama bunlar Türkiye'de yapılan kaçakçılığın yüzbinde biridir."

'KİM OLDUKLARI İSİM İSİM BİLİNİY Ordu'

Roboski köylülerinin 28 Aralık günü, saat 14.00'te karakolun gözü önünde katırlarla karşıya geçtiğini söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu:

"Orada sınır falan yok, tel örgü yok, mayın tarlası yok. Bu köydekilerle karşı köydekiler akraba. ve son bir aydır hergün gidiyorlar, çünkü karakol izin vermiş durumda. 50'şer kişilik, 100'er kişilik gruplar hergün gidiyorlar, katırlarla sınır ticareti yapıyorlar. Öğlen saati, karakolun önlerinden geçerek gidiyorlar. Ticaretlerini yapıp geri geliyorlar. Ancak öğlen geçtikleri iki yol da askerler tarafından kapatılıyor. İlk grup köye girmek üzereyken, kılavuzları 'askerler köy yolunu kapatmış' diyip, bunları bekletiyorlar. Askerlerin gitmesi bekliyorlar, taburun göz mesafesinde 3 grup, yaklaşık 50 kişilik 500 metrede bekliyorlar. En son askerler hiçbir işlem yapmadan, gelen emir üzerine karakola geri çekiliyorlar. Aradan birkaç dakika geçmeden Ankara'nın verdiği talimatla, savaş uçakları bombardımana başlıyor. Köye bir buçuk kilometre mesafe 19 çocuk 35 kişiyi katlediyor. Olaydan 45 dakika sonra devletin ambulansı katliamın yaşandığı yere gidiyor. Oradaki yetkililer, o katledinlerin kim olduğunu bilmeseler, onlar terörist olsa ambulans gönderirler mi? Kim olduklarını isim isim biliyorlar. Hangi aileden gittiklerini biliyorlar. Bu güne kadar yaşanan acı deneyimler bize göstermiştir ki, devlet yaptığı hiçbir katliamı üslenmiyor, üstünü örtmeye çalışıyor. Başbakanlık bütün medya merkezlerini arayıp 'haber yapmayacaksınız' diyor. Çünkü katliamı planlayanlar nasıl örteceklerini de planlamıştır. BDP bu yüzden olaya en başından beri müdahale etme ihtiyacı duymuştur. BDP bu yüzden halkının yanında olmuştur."

'SEN BU KATLİAMIN BAŞ SORUMLUSUSUN'

"Bugün Başbakan'ın açıklamaları, katliam kadar acı olmuştur. Hesap vermesi gereken, çıkmış kürsülerde göstermelik bir şahlanmayla bize hakaretler yağdırıyor. Daha önce söylemiştim, buradan da söylüyorum. Kendi halkını katleden yönetimler meşru değildir. Biz senin meşruiyetini tanımıyoruz, senin Başbakanlığını tanımıyoruz, senin zihniyetini tanımıyoruz. Sen kendini ne zannediyorsun? Sen bu halkın çocuklarını katledeceksin, kanlı ellerinle çıkıp kürsüde BDP'den hesap soracaksın. Haddini bileceksin haddini. Kanlı ellerinin hesabını vereceksin. Senin haddine değil BDP'den hesap sormak. Sen hesap vereceksin. Sen bu katliamın baş sorumlususun, çıkıp özür dileyeceksin. Önce bunu konuşacaksın, sonra varsa BDP'nin eksiği, oturup konuşacaksın. Bu defter, bu sayfa burada kapanmaz, neye mal olursa olsun kapanmaz. Oy, siyasi rant, 50 bin defa bu anaların ayaklarının altına kurban olur, ama sizin tehditlerine boyun eğmeyiz. Bunu sen iyi biliyorsun ama, sen aynı zamanda yalan konuşmayı da iyi biliyorsun. Sen öldürmeyi de iyi biliyorsun. Bunları öğrenmişsin. Bütün bu savaş politikalarını yürüten sanki biziz. Ordu senin emrinde. Gece gündüz sokaklarda işkence yaptırdığın güvenlik senin emrinde. KCK adı altında siyasi soykırım yaptırdığın yargı senin elinde. BDP sadece yukarıda Allah, aşağıda halkı. Başka gücü yok. Bu da bize yetiyor. Bunların haddi değildir bizden hesap. Biz bugüne geldiysek, bu kürsüde konuşuyorsak, senin lütfunla değil, bu halkın direnişiyle geldik."

DHA(MV/COŞ) - Ankara

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Selahattin Demirtaş; Senin Başbakanlığını Tanımıyoruz - Son Dakika


Advertisement