Türkiye'den Yunanistan'a nota! Ege adalarındaki ihlallere son verme çağrısı yapıldı - Son Dakika

Türkiye'den Yunanistan'a nota! Ege adalarındaki ihlallere son verme çağrısı yapıldı

26.09.2022 17:24

Türkiye, Yunanistan'ın Midilli ve Sakız adalarına ABD menşeili zırhlı araçları konuşlandırmasını Yunanistan ve ABD nezdinde protesto etti. Dışişleri'ne çağrılan Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi'nden adalardaki ihlallere son verilmesi ve gayri askeri statüyü ihya etmesi istendi.

Yunanistan, Ege bölgesinde gerginliği tırmandıran hareketlerde bulunmaya devam ediyor. Yunanistan tarafından atılan son adım ise Türkiye'de büyük tepki ve kızgınlık karşılandı

HUKUK ÇİĞNENDİ

Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı şekilde Ege'deki Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a (GASA) zırhlı araç sevk ettiği anlar ortaya çıktı. Çıkarma gemilerinin Midilli ve Sisam'a özellikle ABD tarafından hibe edilen askeri araçları sevk etmesi dikkati çekti. Yunanistan'ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a yönelik uluslararası hukuku çiğneyen faaliyetleri görüntülendi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ege'de görev uçuşu icra eden Türk Silahlı Kuvvetlerine ait İHA'lar bir hareketlilik tespit ederek, Yunanistan'a ait iki çıkarma gemisinin Midilli ve Sisam'a seyir halinde olduğunu belirledi.

ABD'NİN GÖNDERDİĞİ ARAÇLAR

Söz konusu gemilerin GASA statüsündeki Midilli'ye 23, Sisam'a ise 18 taktik tekerlekli zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Zırhlı araçların ABD tarafından Dedeağaç Limanı'na gönderilen araçlardan olması dikkati çekti.

Son Dakika: Yunan Büyükelçi Dışişlerine çağrılarak, Yunanistan'ın Adalar'daki ihlallerine son vermesi istendi

"KABUL EDİLEMEZ"

Güvenlik kaynakları, 18 Eylül ve 21 Eylül'de yaşanan bu olayları Yunanistan'ın Türkiye'ye yakın adaları silahlandırmaya ve GASA statüsünü ihlal etmeye devam ettiğinin en açık göstergesi olarak nitelendirdi. GASA'lara özellikle ABD tarafından hibe edilen silahların yerleştirilmeye çalışıldığını ifade eden kaynaklar, yapılan diyalog ve iyi komşuluk çağrılarına karşı NATO'da müttefik olan Yunanistan'ın uluslararası hukuk ve müttefiklik ruhuna aykırı bu saldırgan eylemlerini "asla kabul edilemez" olarak değerlendirdi.

"TANSİYONU KİMİN ARTIRDIĞININ AÇIK GÖSTERGESİ"

Yunanistan'ın bu iki adanın gayri askeri statüsünü uzun yıllardır ihlal ettiğini, buralara silah konuşlandırdığını vurgulayan güvenlik kaynakları, bu son sevkiyatlarla da ABD'nin hibe ettiği taktik tekerlekli zırhlı araçlarla bu adalardaki araçların bazılarını değiştirdiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin sorunların diyalog ve uluslararası hukuk kapsamında çözüme ulaşmasına yönelik çabalarının yanı sıra çözüm için bir araya gelinmesine yönelik davetlerini hatırlatan kaynaklar, "Yunanistan'ın tüm davetlere karşılık toplantılara dahi katılmaması ve bu tarz provokasyonları yapması tansiyonu kimin artırdığının, kimin uzlaşmaz, saldırgan ve hukuksuz faaliyetler içinde olduğunun açık göstergesidir." değerlendirmesinde bulundu.

YUNAN BÜYÜKELÇİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Yunanistan'ın Türkiye büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçi'ye Yunanistan'ın Adalar'daki hukuksuz faaliyetlerinin acilen sonlandırılması talebi iletildi. Yunanistan'ın son hareketi için de protesto kararı bildirildi.

YORUMLAR
500
Yılbaşından bu yana 109 bin 816 düzensiz göçmen sınır dışı edildi Yılbaşından bu yana 109 bin 816 düzensiz göçmen sınır dışı edildi MSB, sınır hattında 12 kişinin yakalandığını duyurdu MSB, sınır hattında 12 kişinin yakalandığını duyurdu AKDENİZ'DE 'USTURA GAGALI' KUŞU ARANIYOR AKDENİZ'DE 'USTURA GAGALI' KUŞU ARANIYOR

Son Dakika Politika Türkiye'den Yunanistan'a nota! Ege adalarındaki ihlallere son verme çağrısı yapıldı - Son Dakika


Advertisement