Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech-Pfizer aşısının 12-15 yaş grubuna yapılmasını onayladı - Son Dakika

Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech-Pfizer aşısının 12-15 yaş grubuna yapılmasını onayladı

28.05.2021 18:14

Avrupa Birliği'nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech-Pfizer'in yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği aşının 12-15 yaş grubuna uygulanabileceğini bildirdi. AB yönetimi, 12-15 yaş grubunun aşılanmasına sonbaharda başlanabileceğini belirtmişti.

Avrupa İlaç Ajansı'ndan (EMA) yapılan açıklamada, şu anda 16 yaşındakiler ve daha büyüklere yapılabilen aşının etkisinin 12-15 yaş grubundaki 2 bin 260 kişide araştırıldığı belirtildi.

BU YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLARDA DA ETKİLİ OLDU

Araştırma sonucunda aşının bu yaş grubundaki çocuklarda etkili olduğu, hastalığa karşı koruma sağladığı sonucuna varıldığı kaydedildi. Açıklamaya göre, aşının yapıldığı 1005 çocukta Kovid-19 hastalığı görülmedi, placebo aşı yapılan 978 çocuktan 16'sı hastalığa yakalandı.

2 DOZ ŞEKLİNDE UYGULANACAK

EMA'nın aşı stratejisinden sorumlu yöneticisi Marco Caveleri, konuyla ilgili basın toplantısında, aşının çocuklardaki etkisinin genç yetişkinlerle aynı, hatta daha olumlu olduğunu söyledi. Aşının yetişkinlerde olduğu gibi çocuklara da 2 doz halinde ve en az 3 hafta arayla uygulanması gerektiğini belirten Caveleri, çocuklardaki yan etkilerin de yetişkinlerdekilerle aynı olduğunu vurguladı. Caveleri, EMA'nın tavsiyede bulunduğunu, aşının çocuklara da yapılması veya ne zaman uygulanacağı konusundaki kararı AB üyesi ülkelerin vereceğini vurguladı.

AB YÖNETİMİ BU YAŞ GRUBUNUN SONBAHARDA AŞILANABİLCEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

AB, BioNTech- Pfizer aşısından 2022-2023 yılları için 1,8 milyar doz daha satın almak için firmalarla anlaşma imzalamıştı. AB yönetimi, 12-15 yaş grubunun aşılanmasına sonbaharda başlanabileceğini belirtmişti.

YORUMLAR
500
Bolu'da kooperatif binasına giren çiftçi, yerler kirlenmesin diye ayakkabılarını çıkardı Bolu'da kooperatif binasına giren çiftçi, yerler kirlenmesin diye ayakkabılarını çıkardı AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Polonya'daki yeni yargı düzenlemesini değerlendirdi AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Polonya'daki yeni yargı düzenlemesini değerlendirdi Avustralyalı Startup, Kalp Krizinin Tedavisinde Örümcek Zehri Kullanıyor Avustralyalı Startup, Kalp Krizinin Tedavisinde Örümcek Zehri Kullanıyor
Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech-Pfizer aşısının 12-15 yaş grubuna yapılmasını onayladı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement