Çocuklarınıza Tüberküloz Aşısı Yaptırmayı Unutmayın! - Son Dakika
Sağlık

Çocuklarınıza Tüberküloz Aşısı Yaptırmayı Unutmayın!

Çocuklarınıza Tüberküloz Aşısı Yaptırmayı Unutmayın!

2-8 Ocak Veremle Savaş Haftası. Türkiye'de her yıl ortalama 15 bin yeni tüberküloz hastası ortaya çıkıyor.

03.01.2012 16:20  Güncelleme: 16:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bir zamanların korkulan hastalığı verem, günümüzde de birçok kişiyi etkilemeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2011 Verem Raporu, tüberküloz görülme sıklığı ve tüberkülozdan ölüm hızı ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler içeriyor. 17 Afrika ülkesi, Çin ve Hindistan'dan elde edilen veriler hastalıkla ilgili daha iyi tahminlerde bulunulmasını sağlıyor.

Bu araştırma ile 90 ülkede ölüm istatistikleri elde edilerek, Hindistan'dan da önemli ölüm oranları verileri sağlanıyor. Verilere göre tüberküloz sıklığı 2005 yılında 9 milyonu bularak zirve yapıyor, sonrasında düşüşe geçerek 2010 yılında 8.8 milyona gerilediği görülüyor. Bu rakamın yaklaşık yüzde 12-14'ünü HIV pozitif hastaların oluşturduğu ortaya çıkıyor. Ölüm sayılarının 2003 yılında 1.8 milyon ile tepe yaparken, 2010'da ise 1.4 milyona düştüğü ortaya çıkıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu, tüberküloz görülme sıklığının yüz binde 24 oranı ile orta düzeyde olduğu Türkiye'de, 2009 yılı verilerine göre 17.402 kayıtlı yeni tüberküloz hastası bulunduğunu söylüyor.

Belirtilere dikkat!

Tüberkülozdan korunmanın en önemli yolunun hastalığın kaynağını kurutmak olduğunu söyleyen Dr. Kemal Tahaoğlu, solunum yoluyla bulaşan hastalıkla ilgili şu bilgileri veriyor: "Tüberkülozlu bir hasta konuşmak, gülmek ve öksürük gibi hareketlerle tüberküloz basillerini havaya yayıyor. Bu mikroplar uzun süre havada asılı kalıyor ve sağlıklı bireyler tarafından solunduğunda, hastalık kolaylıkla bulaşıyor.

Üç haftadan uzun süren öksürük, tüberkülozu akla getirmelidir. Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, terleme, balgamla karışık kan tükürme, hastalığın diğer belirtileri olabilir. Uygun ve doğru tedaviler ile hastalığı tedavi etmek mümkün. Ancak ilaçların gözetim altında altı ay süre ile uygulanması gerekiyor."

Düzensiz ilaç tedavisi hekimlerin çok tehlikeli buldukları "Çok İlaca Dirençli Tüberküloz"u ortaya çıkarıyor. Bu nedenle artık ülkemizde de tüberküloz ilaçları hastalara bir sağlık çalışanı gözetimi altında veriliyor. Bu sistem "Doğrudan Gözetim Altında Tedavi" stratejisi olarak isimlendiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2011 Verem Raporu'na göre 2010 yılında 290 bin civarında 'Çok İlaca Dirençli' tüberküloz hastasının sadece 53 bininin kayıt altına alınıp tedavi edilebilmiştir.

Çocuklukta tüberküloz aşıyla engellenebiliyor

Doğru tedavinin hem hastaları kurtardığı hem de hastalığın yayılmasının önüne geçtiğini söyleyen Dr. Kemal Tahaoğlu, "Tüberkülozdan korunmanın yolu tüberkülozlu hastaların tam ve eksiksiz tedavisinden geçiyor. Bu durum tüberkülozu birçok başka enfeksiyon hastalığından farklı kılıyor. Bebeklerde tüberkülozdan ölümün önüne geçmek için tüberküloz aşısının önemi çok büyük. Mutlaka yaptırılmasını tavsiye ediyoruz" diyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Sağlık Çocuklarınıza Tüberküloz Aşısı Yaptırmayı Unutmayın! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İlaçtan etkilenen 30 keçi telef oldu
  18:27 İlaçtan etkilenen 30 keçi telef oldu

  Batman'ın Sason ilçesine bağlı Geçitli köyünde, yanlış ilaç uygulamasından etkilenen 30 keçi telef oldu. Keçilerin tek geçim kaynağı olan Medeni Soner, ilaç uygulamasının ardından keçilerin halsizleştiğini ve kısa sürede 30 keçinin telef olduğunu belirtti. İlçe tarım ve orman müdürlüğü ekipleri incelemelerde bulunarak hayvanlardan numuneler aldı. Kesin ölüm nedeni incelemelerden sonra ortaya çıkacak.

 • Siirt'te grip vakalarında artış: Uzman doktor, maske takma önerisinde bulundu
  16:03 Siirt'te grip vakalarında artış: Uzman doktor, maske takma önerisinde bulundu

  Siirt'te son haftalarda artan grip vakalarına karşı Dahiliye Uzmanı Dr. Rıfat Kocaoğlu, özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları bulunan vatandaşların kalabalık ortamlarda maske takması gerektiğini belirtti. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık görüldüğünü ifade eden Dr. Kocaoğlu, hastalığın ilerlemesi durumunda ciddi sistemik tedaviye ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

 • Bakan Tekin, 'ilkyarım hayat kurtarır' notuyla hayata kurtaran öğretmeni paylaştı
  15:22 Bakan Tekin, 'ilkyarım hayat kurtarır' notuyla hayata kurtaran öğretmeni paylaştı

  Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin, Ordu'nun Fatsa ilçesinde 'heimlich' manevrası ile bir öğrencinin hayatını kurtaran öğretmeni 'ilkyardım hayat kurtarır' notu ile paylaştı. Olayda öğrenci yeniden nefes aldı.

 • Apartmanın 7. katından düşen kedi ameliyatla sağlığına kavuştu
  14:45 Apartmanın 7. katından düşen kedi ameliyatla sağlığına kavuştu

  Zonguldak'ta bir apartmanın 7. katından düşen tekir cinsi kedi, veteriner kliniğinde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu. Kedinin kaval kemiğinin kırık olduğu tespit edildi ve başarılı bir ameliyat geçirildi. Şu anda yoğun bakımda olan kedinin sağlık durumu iyi gidiyor.

 • Teleferik kazasında yaralanan 17 kişinin tedavisi devam ediyor
  14:41 Teleferik kazasında yaralanan 17 kişinin tedavisi devam ediyor

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Antalya'da meydana gelen teleferik kazası sonrası hastaneye sevk edilen 17 kişinin tedavilerinin devam ettiğini açıkladı. Kaza sonucunda hayatını kaybeden bir kişi dışında, kurtarılan 68 kişi ise hastane nakline ihtiyaç duymadıklarını belirtti. Tahliye çalışmaları ise hala devam etmektedir.

 • Zonguldak'ta Düşen Kedi Ameliyatla Kurtarıldı
  14:13 Zonguldak'ta Düşen Kedi Ameliyatla Kurtarıldı

  Zonguldak'ta Ramazan Bayramı'nın ilk günü, bir apartmanın 7. katından düşen kedi, veteriner kliniğinde yapılan başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu. Kedinin ayağı tedavi edildi ve yoğun bakıma alındı. Veteriner hekim, kedinin iyileşme sürecinin iyi gittiğini belirtti.

 • Antalya Konyaaltı'nda Teleferik Kazası: 17 Yaralı Hastanelere Sevk Edildi
  13:48 Antalya Konyaaltı'nda Teleferik Kazası: 17 Yaralı Hastanelere Sevk Edildi

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Antalya Konyaaltı'nda meydana gelen teleferik kazasının ardından, yaralanan 17 kişinin hastanelere sevk edildiğini, kabinlerden kurtarılan 68 kişinin sağlık kontrolünün ise ambulanslarda gerçekleştirildiğini bildirdi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetmiş, 17 kişi ise hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Kurtarılan 68 kişi ise sağlık kontrollerinden sonra hastane nakline ihtiyaç duymamıştır. Tahliye çalışmaları ise devam etmektedir.

 • Sivrisineklerle mücadelede ideal zaman
  13:04 Sivrisineklerle mücadelede ideal zaman

  Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, havaların ılıman düzeyde seyretmesinin sivrisinek larvalarını erken uyandırdığını ya da erken olgunlaşmalarını sağladığını söyleyerek, 'Havaların ısınmaya başladığı dönemde vatandaşlarımız önlemlerini almalı' dedi.

 • Düğünde ikram edilen meyve suyundan 'küf' çıktı
  12:42 Düğünde ikram edilen meyve suyundan 'küf' çıktı

  Sivas'ta düzenlenen bir düğünde ikram edilen meyve suyundan çıkan küf parçaları, davetlileri şaşkına çevirdi. Rukiye Arıcı, meyve suyunu doldurduğunda içerisinden küf çıktığını söyledi. Arıcı, sağlık açısından tehlikeli olduğunu belirterek daha dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.


Advertisement