Gebelik Döneminde Alınan Aşırı Vitamin Kanser Riskini Arttıyor - Son Dakika

Gebelik Döneminde Alınan Aşırı Vitamin Kanser Riskini Arttıyor

10.03.2012 11:58
Gebelik Döneminde Alınan Aşırı Vitamin Kanser Riskini Arttıyor

Prof. Dr. Metin Çapar, gebelik döneminde eksikliği olmadan alınan B12, demir ve folikasit vitaminlerinin hücre çoğalmasına neden olduğu için kanser riskini arttırdığını söyledi.

Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Metin Çapar, gebelik döneminde bebek ve annenin daha sağlıklı olması için eksikliği olmadan alınan B12, demir ve folikasit vitaminlerinin hücre çoğalmasına neden olduğu için kanser riskini arttırdığını söyledi.

Folikasit vitaminin gebelikten 3 ay önce tavsiye edildiğini ve gebelik boyunca bu vitamine devam edildiğini belirten Prof.Dr. Çapar, gebelik sırasında folikasit kullanılmasının çocuklarda beldeki açıklığı önlediğini ancak, gebelik boyunca kullanıldığı taktirde çocuklarda ileriki yaşlarda astıma neden olabileceğini söyledi. Prof.Dr. Çapar, "Yine yüksek dozlarda kullanılırsa kadınlarda meme kanseri riski de oluşturur. Dolayısıyla her hastaya folikasit vermek anne ve çocuk sağlığı açısından uygun değil. Yapılması gereken folikasit geni bozuk olan hamilelere vermektir. Bunun için folikasit vitaminini gebelere gereksiz yere vermemek ve normal gırdalarla beslenmesini sağlamak gerekir" dedi.

KANSER RİSKİ

Demir vitaminin de yine gebelere rutin olarak verildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Çapar şunları söyledi:

"Ama aynı problemler demir vitamininde de yaşanmaktadır. Gebelere rutin olarak demir verilmesi doğru değildir. Çünkü hastada demir normal düzeyde ise verilecek demir zarar vermektedir. Meme kanseri riskini de arttırmaktadır. Demir vitaminin aşırı derecede kullanılması meme kanserinin yanında bağırsak, mide ve pankreas kanserini daha belirgin hale getirmektedir. B12 vitaminin de yine kanser riski var. Gereksiz yere B12 vitamini kullanıım kadınlarda yine meme kanseri riskini arttırmaktadır."

HÜCRE ÇOĞALMASINA NEDEN OLUYOR

Folikasit, B12 ve demirin hücre çoğalmasına neden olduğunu ve bunun sonucunda da karser riskini arttırdığını belirten Prof.Dr. Çapar, "Herhangi bir bozukluğu olmayan gebelerde demir, B12 ve folikasit kullanılmamalıdır. Bunların normal gıdalarla beslenilmesi lazım" dedi.

BİLİMSEL ÇALIŞMA VAR

Vitaminlerle ilgili gebeler üzerinde yapılan bilimsel bir çalışmayı da anlatan Prof.Dr. Çapar, şöyle konuştu:

"İngiltere'de 1960 yılından 2002 yılına kadar gebeler işlenmiş ve bu izlinmi sırasında yüksek doz folikasit alanlarda 2 kat, sadece gebelik döneminde folikasit alanlarda ise 1,5 kat meme kanseri riski arttığı görülmüştür. Bu çalışma da gereksiz yere folikasit yüklemenin gebelerde ileride meme kanseri riskini de arttırdığını göstermektedir."

- Konya

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Devrilen otomobildeki 2 kişi yaralandı Devrilen otomobildeki 2 kişi yaralandı Konya'da tamir için çıktığı ambarın çatısından düşen genç hayatını kaybetti Konya'da tamir için çıktığı ambarın çatısından düşen genç hayatını kaybetti Çatıya çıkarken merdivenden düşen işçi öldü Çatıya çıkarken merdivenden düşen işçi öldü

Son Dakika Sağlık Gebelik Döneminde Alınan Aşırı Vitamin Kanser Riskini Arttıyor - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement