İleri Evre Meme Kanseri Teşhisi Konulan Kadına Yanlış Ameliyat Yapıldığı Ortaya Çıktı - Son Dakika
Sağlık

İleri Evre Meme Kanseri Teşhisi Konulan Kadına Yanlış Ameliyat Yapıldığı Ortaya Çıktı

İleri Evre Meme Kanseri Teşhisi Konulan Kadına Yanlış Ameliyat Yapıldığı Ortaya Çıktı

Kocaeli'de ileri evre meme kanseri olduğu düşünülerek ameliyatla göğüsleri alınan Çiğdem Kışlalı'ya yapılan incelemede kanser hücresine rastlanmadığı ortaya çıktı. Mahkeme, Kışlalı'ya maddi-manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

28.11.2023 16:08  Güncelleme: 17:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

KOCAELİ'de ileri evre meme kanseri olduğu gerekçesiyle ameliyatla göğüsleri alınan, ancak kanser olmadığı anlaşılan Çiğdem Kışlalı'nın (51) hastaneye ve doktorlara açtığı davada 6 yıl sonra karar çıktı. Mahkeme, Kışlalı'ya maddi-manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Kışlalı, "Adalet yerini buldu, karar verildi. Ben haklıyım" dedi.

Sakarya'da yaşayan 2 çocuk annesi Çiğdem Kışlalı, Ekim 2017'de, göğsünde kitle hissedip Kocaeli'deki özel bir hastaneye başvurdu. Hastanenin genel cerrahi bölümünde yapılan test ve tetkiklerinden sonra Kışlalı'ya, iddiaya göre, doktor, "5'inci evre meme kanserisin. Kanser kötü boyutta, 1 gün içinde bile yayılabilir, acil ameliyat olman lazım" dedi. Çiğdem Kışlalı, farklı tarihlerde 3 operasyon geçirip, toplam 20 saat ameliyatta kaldı. Göğüsleri alınan Kışlalı, ameliyat sonrası kendisine kemoterapi ve ilaç tedavisi verilmeyince durumdan şüphelenip ameliyattan aylar sonra patoloji sonucuna ulaştı. Aynı özel hastanenin patoloji kliniğinden çıkan sonucu inceleyen Kışlalı, ameliyatta göğsünden alınan parçalarda yapılan incelemede, kanser hücresine rastlanmadığının tespit edildiğini öğrendi. Hastaneye 50 bin TL'nin üzerinde ücret ödeyen Kışlalı, ellerindeki rapor ve belgelerle savcılığa gidip doktor ve hastane yöneticilerinden şikayetçi oldu. Soruşturmanın ardından doktor ve hastane hakkında dava açıldı.

'3 AMELİYATIN SONRASINDA TEDAVİ GÖRMEDİM, İLAÇ KULLANMADIM'

Yaklaşık 6 senedir Kocaeli 1. Tüketici Mahkemesi'nde süren davanın bugünkü duruşmasında mahkeme, Çiğdem Kışlalı'ya maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Karar duruşmasının ardından açıklama yapan Kışlalı yaşadığı süreci anlattı. Kendisine meme kanseri teşhisinin konulduğunu ancak kanser olmadığını söyleyen Kışlalı, "6 sene önce meme kanseri teşhisi konularak 2 memem de alındı. Çok uzun soluklu 3 ameliyat geçirdim. Kol altı lenf başlarım alındı ama bunlardan hiçbirinden haberim yoktu. Ameliyat sonrasında öğrendim. 'Frozen ile baktık, kanserdiniz, aldık' dediler. 3 ameliyatın sonrasında tedavi görmedim, ilaç kullanmadım. Ben de dolayısıyla diğer doktor arkadaşlarıma müracaat ettim. Onlar da 'patoloji sonuçları ve konulan teşhislere göre sen kanser değilsin. Elimizdeki raporda da kanser denilmiyor' dediler. Bunun arkasından da ben yasal süreci başlattım. Kanser olmadığımı anladım" dedi.

'HİÇBİR ŞEKİLDE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM'

Karara ilişkin konuşan Kışlalı, "Bugünkü duygum aynı, 6 sene önceki duygum gibi. Bana 'en azından kanser değilsin, mutlu olman lazım' demişlerdi. 6 seneden beri mücadele ediyorum. Ben haklı olduğuma inanıyordum. Evet ben kanser değilmişim. Beni doktorlar yanlış ameliyat etmişler. Adalet yerini buldu. Hakim kararı verdi ama şu anda ben haklı oldum diye hem seviniyorum hem de neler yaşadığımı ben biliyorum. Maddi tazminatın tümünü verdiler, manevi tazminatın bir kısmını verdiler ama ben 1 lira bile alsam hiç önemli değildi. Ben sadece onların dediği gibi 'güzellik' uğruna, 'estetik' için kendim gidip isteyerek ameliyat olmadım. Onların tamamen yanlış ameliyat etmesi ve beni sakat bırakmalarının mücadelesindeydim. Demiştim, inanmıştım. Adalet yerini buldu, karar verildi. Ben haklıyım. Bu dünyada hakkımı aradım, buldum ama öbür dünyada da iki elim yakalarında olacak. Hiçbir şekilde de hakkımı helal etmiyorum onlara" diye konuştu.

'TENİS ANTRENÖRLÜĞÜ HAYATIM BİTTİ'

Ameliyat öncesinde tenis antrenörlüğü yaptığını belirten Çiğdem Kışlalı, "Tenis antrenörlüğü hayatım bitti. Sakarya'ya geldikten sonra spor salonlarında ya da özel dersler vererek bir şekilde geçimimi sağlıyordum ama o hayatım da bitti. Sağ kolumun lenf başlarını almışlar. Sakat kaldım, elim kalkmıyor. O kadar yorgunum ki bu mutluluğun içinde o kadar da yorgunluk var. Çünkü ne psikolojim ne de ruhum hiçbir şekilde kaldırmıyor. Ben 6 sene önce 'haklıyım' diye bağırırken 6 sene sonra bana diyorlar ki 'evet haklısın" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Sağlık İleri Evre Meme Kanseri Teşhisi Konulan Kadına Yanlış Ameliyat Yapıldığı Ortaya Çıktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Siirt'te Sağlık Çalışanları İsrail'in Gazze'ye Saldırılarını Protesto Etti
  20:49 Siirt'te Sağlık Çalışanları İsrail'in Gazze'ye Saldırılarını Protesto Etti

  Siirt'in Kurtalan ilçesinde doktorlar ve sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. Beyaz önlüklerini giyen sağlık çalışanları, Türk ve Filistin bayrakları taşıyarak slogan atmadan yürüdü. Grup adına açıklama yapan Dr. Muhammed Bakır Varol, İsrail'in Filistin topraklarında işlediği suçların devam ettiğini belirtti ve özgür Filistin Devleti'nin kurulması için mücadele edildiğini vurguladı. Yürüyüşe bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

 • Yeşilay'ın 104. kuruluş yılı kutlandı
  20:14 Yeşilay'ın 104. kuruluş yılı kutlandı

  Gümüşhane'de Yeşilay Gümüşhane Şubesi tarafından Yeşilay'ın kuruluşunun 104'üncü yılı nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına Yeşilay Gümüşhane Şube Başkanı Selami Öktem ile gönüllü vatandaşlar katıldı. Yeşilay, 120 şube, 107 danışmanlık merkezi, 2 rehabilitasyon merkezi ve 100 bini aşan gönüllüsü ile hizmet veriyor.

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor
  20:12 Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor

  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Efeler ve Nazilli ilçelerindeki hastanelerde başlattığı uygulama ile hastanede yatan hastaların yakınlarına refakat hizmeti sunuyor. Bu uygulama ile hastaların hayatı kolaylaştırılmayı hedefleniyor.

 • Erzurum'da Sağlık Çalışanları İsrail'in Saldırılarını Protesto Etti
  16:51 Erzurum'da Sağlık Çalışanları İsrail'in Saldırılarını Protesto Etti

  Erzurum'da görevli hekimler ve sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla 'sessiz yürüyüş'lerini sürdürdü. Sağlık çalışanları Türk ve Filistin bayrakları eşliğinde taşıdıkları döviz ve pankartlarla Yakutiye Medresesi'ne kadar yürüdü. Programda Kur'an-ı Kerim okunup dua edildi. Protesto edenler, Filistinlilerin zorluklarla mücadele ettiğini ve İsrail'in sistematik işgal politikasını sürdürdüğünü belirtti.

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor
  15:55 Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor

  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Efeler ve Nazilli'deki hastanelerde hastası olan vatandaşlara refakatçi hizmeti sunmaya başladı. Hafta içi beş gün, Büyükşehir Belediyesi ekipleri sabah 8:30 - akşam 17:30 saatleri arasında refakat hizmeti verecek.

 • Erzincan'da 3 yaşındaki çocuğun gazoz açacağına sıkışan parmağı itfaiye ekiplerince çıkarıldı
  15:38 Erzincan'da 3 yaşındaki çocuğun gazoz açacağına sıkışan parmağı itfaiye ekiplerince çıkarıldı

  Erzincan'da oyun oynarken bir çocuğun parmağı metal gazoz açacağına sıkıştı. Ailesinin kurtaramaması üzerine çocuk hastaneye götürüldü. Sağlık ekiplerinin sonuç alamaması üzerine itfaiye ekipleri çağrıldı ve parmak metal gazoz açacağı kesilerek çıkarıldı.

 • Sakarya Müftülüğü ve AFAD iş birliğiyle 'Depremde Arama Kurtarma Eğitimleri' devam ediyor
  15:33 Sakarya Müftülüğü ve AFAD iş birliğiyle 'Depremde Arama Kurtarma Eğitimleri' devam ediyor

  Sakarya Müftülüğü ve AFAD iş birliğiyle gerçekleştirilen 'Depremde Arama Kurtarma Eğitimleri'nin 2. turu başladı. Eğitimlerle, katılımcılara deprem anında arama kurtarma faaliyetlerinde etkin rol alabilmeleri için gerekli bilgi ve beceriler kazandırılmak hedefleniyor.

 • DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi
  15:22 DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

  Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen söyleşide, bağımlılığın sosyal olayların ve bireysel sorunların doğal sonucu olduğu vurgulandı. Psikolog Zeynep Alçelik Uran, bağımlılığın fazla madde almak değil, istendiğinde durduramamak olduğunu belirtti. Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nden Gülbeyaz Çınar ise bağımlılığın sadece alkol, tütün ve hap kullanımıyla sınırlı olmadığını, kumar, oyun ve internetin de bağımlılıkla mücadelede yer aldığını ifade etti.


Advertisement