Japonya'da Kuş Gribi Salgını: 40.000 Kümes Hayvanı İtlaf Edildi - Son Dakika
Sağlık

Japonya'da Kuş Gribi Salgını: 40.000 Kümes Hayvanı İtlaf Edildi

Japonya\'da Kuş Gribi Salgını: 40.000 Kümes Hayvanı İtlaf Edildi

Japonya'nın güneyindeki Saga vilayetinde son derece patojenik bir kuş gribi salgını tespit edildi. Salgından etkilenen çiftlikte bulunan 40.000 tavuk itlaf edilirken, önlemler kapsamında bölgedeki diğer çiftliklere de yasaklar getirildi.

27.11.2023 11:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TOKYO, 27 Kasım (Xinhua) -- Japonya'nın güneyinde son derece patojenik bir kuş gribi salgınının teyit edilmesinin ardından Pazar günü yaklaşık 40.000 kümes hayvanı itlaf edildi. Böylece, ülkede yılın sonbahar ve kış sezonunda ilk kuş gribi vakası bildirilmiş oldu.

Japonya Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Saga vilayetinin Kashima kentindeki bir çiftlikte son derece patojenik bir kuş gribi salgınının teyit edildiğini duyurdu.

Açıklamaya göre salgından etkilenen çiftlikte yaklaşık 40.000 adet yumurtlayan tavuk bulunuyordu.

Önlemler çerçevesinde çiftlikteki 40.000 tavuğun tamamı itlaf edilirken, salgın merkezinin 10 kilometre yarıçapındaki kümes hayvanı ve yumurta ürünlerinin belirlenen bölge dışına nakledilmesi yasaklandı.

Yaklaşık 255.000 kanatlı hayvanı kapsayan 12 çiftliğe yönelik bu önlem, salgından etkilenen çiftlikteki ölü kanatlılara yapılan genetik testlerde, hayvanlara kuş gribinin H5 alt türünün bulaştığının doğrulanmasından sonra alındı.

Japonya'da kuş gribi sezonu genellikle her yılın Ekim ayında başlıyor. Başbakan Kişida Fumio, kuş gribi enfeksiyonuyla başa çıkmak için Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı da dahil olmak üzere ilgili makamların yakın işbirliği yapmalarını ve kapsamlı önleyici tedbirleri hızla uygulamalarını istedi.

Kaynak: Xinhua

Son Dakika Sağlık Japonya'da Kuş Gribi Salgını: 40.000 Kümes Hayvanı İtlaf Edildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Brezilya Ligi'nde Taraftarlar Otobüse Bomba Attı: 6 Futbolcu Yaralandı
  17:55 Brezilya Ligi'nde Taraftarlar Otobüse Bomba Attı: 6 Futbolcu Yaralandı

  Brezilya Ligi'nde Sport Recife ile Fortaleza arasında oynanan maç sonrası taraftarların Fortaleza otobüsüne bomba atması sonucunda 6 futbolcu yaralandı.

 • Afganistan Dernekleri Başkanı Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı oldu
  17:33 Afganistan Dernekleri Başkanı Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı oldu

  Afganistan Dernekleri Başkanı Ezatullah Sadat, İstanbul Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı olduğunu açıkladı. Daha önce de BBP'den İstanbul milletvekili adayı olduğu ortaya çıkan Sadat'ın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdaki ''Afganların bağımsız adayı'' ifadesi ise dikkatlerden kaçmadı. Afganların kimlik alamadığını, kolay bir şekilde banka hesabı açamadığını ve ikamet belgelerinin iptal edilerek sınır dışı edilmelerinden dem vuran Sadat, seçim vaadinin bu sorunları çözmek olduğunu duyurdu.

 • Muhalif siyasetçi Navalni'nin ölümünde
  17:29 Muhalif siyasetçi Navalni'nin ölümünde "tek yumruk" şüphesi: Bu KGB'nin ayırt edici özelliğiydi

  Rusya'da Putin'in en büyük rakibi muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'nin hapishanede hayatını kaybetmesiyle ilgili tartışmalar sürerken, bir insan hakları grubu lideri, Navalni'nin kalbine atılan bir yumruk sonrası ölmüş olabileceğini öne sürdü. Navalni'nin göğsündeki morlukların buna işaret ettiğini söyleyen aktivist, "Sanırım ilk önce onu uzun süre soğukta tutup sonra kalbine yumruk attılar. Bu, KGB'nin özel kuvvetler birimlerinin eski bir yöntemi. bu KGB'nin ayırt edici özelliğiydi." dedi.

 • Ronaldo oğluyla beraber poz verdi, her gören aynı detaya takıldı
  17:10 Ronaldo oğluyla beraber poz verdi, her gören aynı detaya takıldı

  Ronaldo, oğluyla beraber spor salonunda olduğu anları paylaştı. Yıldız futbolcunun bu paylaşımını gören hayranları Ronaldo'nun ayak parmaklarındaki siyahlığa anlam veremedi. Bazı kullanıcılar, Ronaldo'nun ayağındaki siyahlığın oje olduğunu belirtirken bazıları ise boya olduğunu savundu.

 • CHP'nin Edirne Belediye Başkan Adayı adaylıktan çekildi
  16:59 CHP'nin Edirne Belediye Başkan Adayı adaylıktan çekildi

  CHP'den Edirne'den Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Şükrü Ciravoğlu, sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildiğini açıkladı. Ciravoğlu, ön seçimden sonra geçirdiği kalp operasyonunun ardından yeniden sağlık sorunları yaşadı ve adaylıktan çekilme kararı aldı. Yerine avukat Filiz Gencan Akın'ın aday gösterilmesi bekleniyor.

 • AK Parti Muş'ta büyük bir kalabalık eşliğinde seçim koordinasyon merkezi açılışı yaptı
  16:23 AK Parti Muş'ta büyük bir kalabalık eşliğinde seçim koordinasyon merkezi açılışı yaptı

  AK Parti, Muş merkezde kullanacağı Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı ve Adayı Feyat Asya, AK Parti İl Başkanı Melik Emre, MHP İl Başkanı Osman Yüce ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmalarında, halka hizmet etme ve gerçek belediyecilik vurgusu yapıldı.

 • Oğlunu öldürüp intihar etti
  16:15 Oğlunu öldürüp intihar etti

  Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yaşanan olayda, Derviş Nebi Köse isimli bir baba, oğlu Oğuz Kağan Köse ile evlerinde tartıştıktan sonra onu tabancayla vurdu ve ardından aynı silahla intihar etti. Baba ve oğul, hastaneye kaldırılmalarına rağmen hayatlarını kaybettiler.

 • Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı
  16:12 Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü desteğiyle uyguladıkları politikaların, seçim sonrasında da hedefler doğrultusunda devam edeceğini belirterek, ''Bu çerçevede dolaşıma kasıtlı olarak sunulan spekülasyonlara itibar etmeyiniz.'' ifadelerini kullandı.

 • Hayrete düşüren görüntü! Koca köy adeta ikiye ayrıldı
  16:00 Hayrete düşüren görüntü! Koca köy adeta ikiye ayrıldı

  Tokat'ın Günebakan köyü, 4 gün arayla meydana gelen heyelanlar sonucu adeta ikiye ayrıldı. Ekipler tarafından yapılacak jeolojik incelemeler sonrası 900 nüfuslu köyün boşaltılıp boşaltılmayacağı belli olacak.


Advertisement