Son dakika Balıkçılık haberleri, Balıkçılık son dakika, son dakika Balıkçılık

Son Dakika Balıkçılık Haberleri

 • Hamsi avında düşüş devam ediyor, istavrit tercih ediliyor
  11:38 Hamsi avında düşüş devam ediyor, istavrit tercih ediliyor

  Denizlerde av yasağının başlayacağı 15 Nisan'a yaklaşılırken, hamsi avındaki düşüş sürüyor. Hamsi tezgahlarda azalırken, yerini diğer balıklara bırakıyor. Kilogram fiyatı 20 liraya kadar düşen hamsi, şu anda 100 TL'den satılıyor. İstavrit ise vatandaşın tercihi oluyor.

 • Şanlıurfa'da Üretilen 20 Bin Ton Balık Dünya Ülkelerine İhraç Ediliyor
  10:49 Şanlıurfa'da Üretilen 20 Bin Ton Balık Dünya Ülkelerine İhraç Ediliyor

  Şanlıurfa'nın Birecik, Bozova, Hilvan ve Siverek ilçelerinde bulunan tesislerde üretilen 20 bin ton balık, dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor. Üretilen balıklarla, ülke ekonomisine yılda 100 milyon dolar destek sağlanıyor.

 • Marmara Denizi'nde Denizanası Artışı Balıkçılığı Olumsuz Etkiliyor
  24 Şub Marmara Denizi'nde Denizanası Artışı Balıkçılığı Olumsuz Etkiliyor

  İstanbul Üniversitesi ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje kapsamında yapılan araştırmada, Marmara Denizi'nde aşırı denizanası artışının balıkçılığı olumsuz yönde etkilediği ve balık türlerinin azalmasına neden olduğu tespit edildi. Denizanalarının ağları tıkayarak hedeflenen balıkların avlanmasını engellediği, denizanası artışının balıkçıların iş gücünü artırdığı ve ekonomik olarak mağduriyet yaşattığı belirlendi. Ayrıca, denizanalarının balık yumurtalarıyla beslenmesi nedeniyle balık yumurtası bolluğunda azalma yaşandığı ve ticari balık türlerinin azaldığı gözlendi.

 • Karadeniz'deki balık avı sezonu küresel iklim değişikliği nedeniyle kısalıyor
  23 Şub Karadeniz'deki balık avı sezonu küresel iklim değişikliği nedeniyle kısalıyor

  Türkiye'de denizlerde 1 Eylül'de başlayan ve 15 Nisan'da sona eren balık avı sezonu, avlanan balık miktarındaki düşüşün yanı sıra geçmiş yıllara oranla artık daha kısa sürüyor. Karadeniz'deki su sıcaklığında görülen artış, Kızıldeniz'de yaşayan bazı balıkların Karadeniz'e ulaşmasına neden oluyor. Küresel ısınmanın etkisiyle balık avı sezonlarının kısalması, balıkçıların daha kontrollü ve kurallara uygun avlanmasını gerektiriyor.

 • Akdeniz ve Karadeniz'in en büyük Balıkçılık Bilimi Forumu yarın başlıyor
  19 Şub Akdeniz ve Karadeniz'in en büyük Balıkçılık Bilimi Forumu yarın başlıyor

  Tarım ve Orman Bakanlığı ev sahipliğinde yarın Antalya'da başlayacak ve 4 gün sürecek Fish Forum'da, sürdürülebilir ve etkin balıkçılık için gerekli çalışmalar ele alınacak. Forum, Akdeniz ve Karadeniz'deki balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği ile ilgili konulardaki en büyük bilimsel toplantı olma özelliğini taşıyor. Balıkçılık konularında araştırma yapan 500'den fazla bilim insanı, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın da katılması beklenen foruma katılacak.

 • Amasya'da 2 metre 10 santim boyunda 70 kilogram ağırlığında yayın balığı yakalandı
  18 Şub Amasya'da 2 metre 10 santim boyunda 70 kilogram ağırlığında yayın balığı yakalandı

  Amasya'da Yeşilırmak nehri Ziyaret mevkisinde balıkçı Haydar Tanrıverdi ve arkadaşı tarafından tekneyle avlanan 2 metre 10 santim boyunda ve 70 kilogram ağırlığındaki yayın balığı, balıkçı dükkanında sergilenmeye başlandı. Balıkçı Tanrıverdi, balığı 420 liradan satışa sunacaklarını belirtti. Amasya'da üniversite öğrencisi Ahmet Akdeniz ise bu kadar büyük bir balığı ilk defa canlı olarak gördüğünü ifade etti.

 • Hayalet Ağlar ve Marmara'ya Hayat Verenler Sergisi Açıldı
  16 Şub Hayalet Ağlar ve Marmara'ya Hayat Verenler Sergisi Açıldı

  Fotoğraf Sanatçısı ve Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından çekilen fotoğrafların yer aldığı 'Hayalet Ağlar ve Marmara'ya hayat verenler' fotoğraf sergisi açıldı. Sergide, Kocaeli ve Marmara Denizi'nde çekilen 45 fotoğraf yer alıyor. Sergi, Marmara Denizi'nin çevre ve ekosistemiyle ilgili çalışmalar yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi ile işbirliğiyle gerçekleştirildi. Sergide, deniz çayırlarının önemi ve denizlerde bırakılan balıkçı ağlarının zararları da vurgulandı.

 • Tokat'ta endişelendiren kuraklık
  16 Şub Tokat'ta endişelendiren kuraklık

  Tokat'ın Almus ilçesinde yer alan Almus Barajı'nda, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle su seviyesinde belirgin bir düşüş yaşandı. Barajda su seviyesinin 300 metre gerilemesi, tarım arazileri ve balıkçılık faaliyetleri açısından endişe verici bir durum oluşturdu. Kuraklık alarmının verildiği bölgede, Almus Barajı'nın su seviyesinin ciddi şekilde azalması çiftçileri ve çevrede yaşayan vatandaşları tedirgin etti.

 • Hamsinin yerini istavrit aldı
  16 Şub Hamsinin yerini istavrit aldı

  Palamut avında umduğunu bulamayan balıkçılar, hamsinin kaybolmasıyla umutlarını istavrite bağladı. Trabzon balık halinde tezgahlar istavrit ile dolarken, hamsiden sonra en ucuz balık olarak tercih ediliyor. Balıkçılar, istavritin fiyatının diğer gıda ürünleriyle karşılaştırıldığında oldukça ucuz olduğunu belirtiyor.

 • Marmara Denizi'nde Fırtına Balık Fiyatlarını Yükseltti
  16 Şub Marmara Denizi'nde Fırtına Balık Fiyatlarını Yükseltti

  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Su Ürünleri Hali'nde Marmara Denizi'ndeki fırtına sebebiyle balık çeşitleri azaldı ve fiyatlar arttı.

Advertisement