Türkiye'deki İlk "Gaita Nakli ve Mikrobiyota Kongresi" - Son Dakika
Sağlık

Türkiye'deki İlk "Gaita Nakli ve Mikrobiyota Kongresi"

Türkiye'deki ilk "Gaita Nakli ve Mikrobiyota Kongresi" Prof. Dr. Ahmet Uygun: "Bütün bağırsak bütünlüğünü sağlayan, üç büyük besin maddesi ve vitaminlerin de emilmesini, yapılanmasını salgılayan aslında bütünlüğümüzü sağlayan kısım mikrobiyotadır" "Hazır, paketleniş, raf ömrü uzun olan...

06.10.2018 14:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye'deki ilk "Gaita Nakli ve Mikrobiyota Kongresi"

Prof. Dr. Ahmet Uygun: "Bütün bağırsak bütünlüğünü sağlayan, üç büyük besin maddesi ve vitaminlerin de emilmesini, yapılanmasını salgılayan aslında bütünlüğümüzü sağlayan kısım mikrobiyotadır"

"Hazır, paketleniş, raf ömrü uzun olan gıdalardan uzak durmalıyız. Antibiyotik kullanımına çok dikkat etmeliyiz"

"Bir gıda ne kadar çok işlemden geçirilmişse o kadar sağlıksız demektir"

ANKARA - Gaita Nakli ve Mikrobiyota'ya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Uygun, "Bütün bağırsak bütünlüğünü sağlayan, üç büyük besin maddesi ve vitaminlerin de emilmesini, yapılanmasını salgılayan aslında bütünlüğümüzü sağlayan kısım mikrobiyotadır" dedi.

Prof. Dr. Ahmet Uygun 2013'ten beri gaita nakli ve mikrobiyotaya ilişkin önemli çalışmalarda bulunuyor. Yaptığı çalışmaları birçok yerde paylaşan Uygun, Türkiye'deki ilk "Gaita Nakli ve Mikrobiyota Kongresini düzenledi. Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi'nde düzenlediği kongre öncesinde verdiği röportajda kongrenin bir gün süreceğini belirten Uygun, "Türkiye'de ilk kez Gaita Nakli ve Mikrobiyota Kongresi"ni yapıyoruz. Mikrobiyota geleceğin tıbbında bütün hastalıkların temelini oluşturan bir konu. Şu ana kadar bildiğimiz kanserin genetik olduğundan tutun da, birçok iltihap ve bağırsak hastalığına, nörolojik hastalıların beraberinde diyabet gibi, obezite gibi beslenmeyle direkt ilgili bütün hastalıların artık mikrobiyotayla ilgili olduğu netleşti. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotasına sahip olmanın çok önemli olduğu belgelendi" ifadelerini kullandı.

"Hazır, paketleniş, raf ömrü uzun olan gıdalardan uzak durmalıyız. Antibiyotik kullanımına çok dikkat etmeliyiz"

Kongrenin Türkiye'de ilk kez yapıldığını ve kendi alanında çok deneyimli 32 öğretim üyesinin katıldığını vurgulayan Uygun şöyle devam etti:

"Biz bunu her yönüyle Gülhane Hastanesi'nde bu toplantıda tartışıyoruz. Sağlıklı beslenme çok önemli. Dedelerimiz gibi beslenmeliyiz. Hazır, paketleniş, raf ömrü uzun olan gıdalardan uzak durmalıyız. Antibiyotik kullanımına çok dikkat etmeliyiz. Aşırı temizlik, titizlik yapmamalıyız. sağlıklı su tüketmeliyiz ve egzersiz yapmalıyız. Bu işin özeti bu."

"Bir gıda ne kadar çok işlemden geçirilmişse o kadar sağlıksız demektir"

Uygun, "Günümüz şartlarında hazır gıdalardan nasıl uzak durmalıyız?" sorusuna ilişkin olarak, "Bunu bir şekilde sağlamalıyız çünkü hastalılara baktığımız aman şu anda bütün uğraştığımız metabolik hastalıklar, diyabet, obezite, karaciğer yağlanması, kalp hastalıları, kronik ishal, depresyon, parkinson bunların tamamında esas problemin mikrobiyota olduğu, buradaki bozulmanın olduğu ve bu bozulmaya da antibiyotiklerin ve kötü beslenmenin sebep olduğu ortaya çıktı . Bu nedenle mümkün olduğu kadar doğal beslenmeye, günlük ya da birkaç günlük hazırlanmış gıdalarla beslenmeye çalışmalıyız. Bir gıda ne kadar çok işlemden geçirilmişse o kadar sağlıksız demektir' yanıtını verdi.

Uygun, Gülhane Hastanesi'nin Türkiye'de gaita naklinde tek merkez, dünyada ise altı merkezden birisi olduğunun da altını çizdi.

"Bütün bağırsak bütünlüğünü sağlayan ve üç büyük besin maddesi ve vitaminlerin de emilmesini, yapılanmasını salgılayan aslında bütünlüğümüzü sağlayan kısım mikrobiyotadır"

Daha sonra kongrede yaptığı sunumda mikrobiyotanın önemini açıklayan Uygun, "Mikrobiyota olmazsa olmazımız artık. Çünkü bütün bağırsak bütünlüğünü sağlayan ve üç büyük besin maddesi ve vitaminlerin de emilmesini, yapılanmasını salgılayan aslında bütünlüğümüzü sağlayan kısım mikrobiyotadır. Mikrobiyota bu nedenle çok önemli. Organizmamızda birçok hadisenin başlangıç ve bitiş yeridir. Artık kişisel mikrobiyotanın üstünde duruyor insanlar. Biz 2013'te başlayıp iki uğraşarak 2015'te yaptığımız işlemde alaylı yapıyoruz bu işi. Dört kişilik ekip bir hafta öncesinde toparlandı. Öncesi ve sonrasını tespit ederek uygun kişisel mikrobiyotasını ve buna göre nakli yapacağız. Bu mükemmel bir araştırma olacak. 2013'de TÜBİTAK'tan geri dönen projemizdi. Şayet bu proje o zaman gerçekleşseydi biz Türkiye'de değil dünyada birinci olarak takır takır söz sahibiydik. Bunu da aşacağız. Ben buna inanıyorum" şeklinde konuştu.

Türkiye\'deki İlk "Gaita Nakli ve Mikrobiyota Kongresi"
Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Türkiye'deki İlk 'Gaita Nakli ve Mikrobiyota Kongresi' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kırklareli Valisi Birol Ekici, Yeşilay Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı
  14:09 Kırklareli Valisi Birol Ekici, Yeşilay Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı

  Vali Ekici, madde bağımlılığının dünya genelinde ortak bir sorun haline geldiğini belirterek, zararlı alışkanlıkların aile bağlarını zayıflattığını ve ülke ekonomisine büyük kayıplar yaşattığını ifade etti. Bilinçli ve sağlıklı bir nesil oluşturma yolunda, tüm toplumun zararlı maddelere ulaşmayı önlemek için birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

 • İşitme kaybının erken tanısı ve tedavisi önemlidir
  13:43 İşitme kaybının erken tanısı ve tedavisi önemlidir

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi Odyoloji Uzmanı Merve Topaloğlu, işitme kaybının erken tanısının ve tedavisinin sağlıklı gelişim için önemli olduğunu belirtti. Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre dünya genelinde işitme kaybı yaşayan kişi sayısının artacağına dikkat çekildi. Hastane, Ulusal İşitme Tarama Programı kapsamında referans merkezi olarak hizmet veriyor ve doğru tanı ve müdahale için çalışmalar yürütüyor.

 • Radyofrekans Yöntemiyle Varisten Kurtuldu
  12:49 Radyofrekans Yöntemiyle Varisten Kurtuldu

  Tanker şoförlüğü yapan Zeynel Aydemir, Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde radyofrekans yöntemiyle tedavi edilerek 11 yıllık varis hastalığından kurtuldu. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Erin Tüysüz, radyofrekans yöntemiyle toplardamarlara tel göndererek radyo dalgalarıyla çaplarını küçülttüklerini belirtti. Aydemir, tedavinin rahat ve ağrısız geçtiğini ifade ederek, sağlığına kavuştuğunu söyledi.

 • Sahte raporlarla kamu kurumlarına 41 milyon lira zarar
  12:44 Sahte raporlarla kamu kurumlarına 41 milyon lira zarar

  Küçükçekmece'de faaliyet gösteren özel bir hastane, kardiyovasküler cerrahi branşına muayene olmak için başvuran genel sağlık sigortalı hastaları sahte raporlar ve tedavi yapılmış gibi fatura keserek kamu kurumlarını 41 milyon lira zarara uğrattı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonlarda 11 şüpheli gözaltına alındı.

 • Gazipaşa'da Riske Dayalı Gıda İşletmeleri Denetleniyor
  12:42 Gazipaşa'da Riske Dayalı Gıda İşletmeleri Denetleniyor

  Antalya'nın Gazipaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, tüketici sağlığını korumak amacıyla riske dayalı gıda işletmelerinin denetimlerini sürdürüyor. İlçe merkezinde bulunan işletmelerde yapılan denetimlerde ürünlerin üretim süreçleri ve son kullanma tarihleri kontrol edilirken, numuneler laboratuvara gönderildi. Ayrıca işletmelerde asgari, teknik, hijyenik ve muhafaza şartlarına uyulup uyulmadığı da denetleniyor.

 • Kütahya'da kamyonun damperi üzerine devrilen işçi hayatını kaybetti
  12:33 Kütahya'da kamyonun damperi üzerine devrilen işçi hayatını kaybetti

  Kütahya'da bir maden işletmesinin tamir atölyesinde çalışan Muhammed Süngü, tamir ettiği kamyonun damperinin üzerine devrilmesi sonucu ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan işçi, yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

 • Gültepe Mahallesinde Aile Sağlığı Merkezi, Cami ve Kur'an Kursu Projesi İlerliyor
  11:55 Gültepe Mahallesinde Aile Sağlığı Merkezi, Cami ve Kur'an Kursu Projesi İlerliyor

  Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, Gültepe Mahallesi'nde ihtiyaç duyulan üç projenin bir arada olduğu aile sağlığı merkezi, cami ve Kur'an kursu projesinin hızla ilerlediğini belirtti. Proje, ilçenin artan nüfusu ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hayata geçiriliyor.

 • Konya'da eczane teknisyenleri işaret dili eğitimi alıyor
  11:22 Konya'da eczane teknisyenleri işaret dili eğitimi alıyor

  Konya'da eczane teknisyenleri, işitme engelli müşterileriyle daha rahat iletişim kurabilmek için Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları'nda (KOMEK) işaret dili eğitimi alıyor. KOMEK'e başvuran eczane teknisyenleri, işitme engellilerle daha iyi iletişim kurabilmek ve daha iyi hizmet verebilmek için işaret dili öğrenmek istediklerini belirtti. KOMEK tarafından düzenlenen eğitimlerde 46 eczane teknisyeni, 78 saat boyunca işaret dili eğitimi alacak. Eczane teknisyenleri, eğitim tamamlandığında tercümana ihtiyaç duymadan işitme engelli bireylerle hızlı ve doğru iletişim kurabileceklerini ifade etti.

 • Çocuklarda Enfeksiyonlar Daha Hafif Geçiyor
  11:06 Çocuklarda Enfeksiyonlar Daha Hafif Geçiyor

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergin Çiftçi, Kovid-19'un etkisini kaybettiği geçen sene ağır enfeksiyonlarla karşılaşıldığını belirterek, çocuklarda bu yıl hastalıklara karşı bağışıklık oluştuğu için enfeksiyonlar açısından daha hafif bir kış geçirildiğini söyledi. Solunum yolu enfeksiyonlarının azalmasının korunma yöntemlerinin önemini ortadan kaldırmadığını vurgulayan Çiftçi, hasta olan kişilerin maske takması, kalabalık, kapalı ortamlarda maske kullanımı ve sık el yıkamanın her zaman önem taşıdığını dile getirdi.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, SMA hastası Yiğit Aras için destek çağrısı yaptı
  11:05 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, SMA hastası Yiğit Aras için destek çağrısı yaptı

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, SMA Tip 1 hastası 6 yaşındaki Yiğit Aras Tunç'un tedavi olabilmesi için destek çağrısında bulundu. Seçer, Yiğit Aras'ın sağlığına kavuşması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

 • Fizik tedavi hastaları hastane koridorunda 'Tai chi' yaptı
  10:33 Fizik tedavi hastaları hastane koridorunda 'Tai chi' yaptı

  Gaziosmanpaşa'da kimi düşme kimi kireçlenme gibi nedenlerle uzun süredir hastanede yatan fizik tedavi hastaları, hastane koridorunda tai chi egzersizleri yaptı. Tai chi denge konusunda hastaları geliştiren bir Uzak Doğu egzersizi olup, hastalara ruhen iyi geldiği belirtiliyor.


Advertisement