Antalya'lı Eda Ciritte Dünya Barajını Geçti - Son Dakika
Spor

Antalya'lı Eda Ciritte Dünya Barajını Geçti

Antalya\'lı Eda Ciritte Dünya Barajını Geçti

Antalya'da yaşayan Eda Tuğsuz, Trabzon'da yapılan Liselerarası Atletizm Türkiye Şampiyonası'nda cirit atmada Türkiye Şampiyonu oldu.

23.05.2013 13:51  Güncelleme: 13:54

Antalya'da yaşayan lise öğrencisi 16 yaşındaki Eda Tuğsuz, Trabzon'da yapılan Liselerarası Atletizm Türkiye Şampiyonası'nda cirit atmada 601 sporcunu arasında en yakın takipçisine 8 metre fark atarak, 49.36'lık derecesiyle Türkiye Şampiyonu oldu.

Eda bu atışıyla Dünya Atletizm Federasyonu'nun (IAAF) belirlediği dünya şampiyonası katılım barajı olan 46 metreyi aştı ve Ukrayna'da yapılacak Yıldızlar Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı. Eda Tuğsuz, Yıldızlar Dünya Şampiyonası öncesinde ise 20- 21 Haziran tarihlerinde Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yapılacak Dünya Liseler Şampiyonası'nda ülkemizi temsil edecek. Başarılı ciritçi, Temmuz ayında yapılacak Avrupa Yıldızlar Oyunları'na da katılacak.

Bahattin Güney Kız Teknik ve Meslek Lisesi 10'ncu sınıfında okuyan Eda Tuğsuz'a, amcası milli atlet ve Milli Takım Antrenörü Hikmet Tuğsuz antrenörlük yapıyor. Eda'nın ciritte attığı mesafe ile kendisinden 5-6 yaş büyükleri geçtiğini belirten Hikmet Tuğsuz, "Eda Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ülkemizi başarıyla temsil edebilecek bir sporcu. Hedefimiz 2016 Olimpiyat Oyunları'na katılmak ve burada cirit atmada ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek" dedi.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün sporcusu olan Eda Tuğsuz ise annesinin ev hanımı, babasının nakliyeci olduğunu belirterek, "Bana kulübüm Fenerbahçe dışında hiç kimse destek vermiyor. Liseler Türkiye Şampiyonu oldum, ancak ne Milli Eğitim Müdürlüğü'nden, ne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nden bir telefon aldım" diye konuştu.

FOTOĞRAF - Antalya

Kaynak: DHA

Son Dakika Spor Antalya'lı Eda Ciritte Dünya Barajını Geçti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement