Fırıncılıktan Türkiye Şampiyonluğuna Uzandı - Son Dakika
Spor

Fırıncılıktan Türkiye Şampiyonluğuna Uzandı

Fırıncılıktan Türkiye Şampiyonluğuna Uzandı

Kastamonu’da fırıncılık yapan 17 yaşındaki taekwandocu Bahar Yücel, azmederek Türkiye Şampiyonu oldu.

15.08.2014 11:04

Kastamonu'da fırıncılık yapan 17 yaşındaki taekwandocu Bahar Yücel, azmederek Türkiye Şampiyonu oldu.

Her gün Daday ilçesinden Kastamonu'ya gelerek antrenmanlara katılan başarılı sporcu, ödülünü Türkiye Şampiyonu olarak elde etti.

Kastamonu'nun Daday ilçesinde ikamet eden 17 yaşındaki Bahar Yücel, okulundan ve antrenmanlarından boşta kalan zamanda fırıncılık yapan babasına yardım ederek aile bütçesine katkı sağlıyor. Babasının ısrarı üzerine taekwando sporuna başlayan Yücel, 6 yıl sonra har gün 70 kilometre yol kat ederek Türkiye Şampiyonu olmayı başardı. Başarılı sporcu, 6 yıl içerisinde şu ana kadar yaptığı özel müsabakalarda da 35 madalya kazanmayı başardı. Kastamonu'da Ormanspor Kulübü'nde taekwando antrenmanlarına çıkan Bahar, milli takıma seçilerek daha büyük başarılara imza atmak için durmaksızın çalışıyor.

"TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Antrenmanlardan ve derslerimden artı kalan zamanda fırıncı olan babasına yardımcı olduğunu belirten Bahar Yücel, "Türkiye Şampiyonasında 55 kiloda birinci olmamda ve madalya kazanmamda bana yardımcı olan hocama ve aileme desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum" dedi.

"HEDEFLERİME DÖNÜK ÇALIŞIYORUM"

Bahar, antrenmanlarında hırslı olmaya çalıştığını belirterek, "Elimden geldiğinin fazlasını yapmaya çalışıyorum. Hedeflerime dönük çalışıyorum. Yeri geldiğinde haftanın her günü antrenman yapıyorum. Özellikle müsabaka zamanları her gün çalışıyoruz" diye konuştu.

"DAHA FAZLA ÇALIŞIYORUM"

Daday'ın il merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta olduğunu ve bu yüzden günlük toplam 70 kilometre yol kat ettiğini anlatan Bahar Yücel, "Yeri geldiğinde gece saat 11.00'da eve dönmek zorunda kaldığımız oluyor. Taekwando'ya babamın isteğiyle başladım. Başlarda çok istememe rağmen hocamın sayesinde taekwandoyu sevdim. Ayraca müsabakalarda derece yaptıkça bu sporu daha çok sevmeye başladım. Şimdi belirlediğim hedeflerimi daha da ileriye götürmek için daha fazla çalışıyorum" şeklinde konuştu.

"ŞAMPİYON OLDUM"

Türkiye Şampiyonasına gitmeden önce dizinden ameliyat olduğunu aktaran Bahar Yücel, "O zamandan beri dizimden sıkıntılıyım. Bu yüzden şampiyonaya gitmeden önce çok fazla antrenman yapamadım. İzmir'e gittiğimde inandım, hocama ve kendime güvendim. İzmir'de 4 tane müsabaka yaptım. İlk 2 müsabakayı nakavt yaparak kazandım, final ve yarı final maçlarını daha önceden Türkiye dereceleri elde etmiş sporcularla yaptım. Onlarda da altın vuruşla maçları kazandım ve şampiyon oldum" ifadelerini kullandı.

"23 YILDIR SPORUN İÇERİSİNDEYİM"

Türkiye Şampiyonası olduktan sonra milli takıma seçilmek için kendisine hedef koyduğunu açıklayan Bahar Yücel, şunları söyledi:

"Milli takımda Dünya dereceleri, Avrupa Şampiyonu ve Olimpiyat Şampiyonu olmak istiyorum. Yetkililerinde bizlere yardım etmesiyle daha da büyük başarılar elde edebiliriz."

Ormanspor Kulübü Antrenörü Numan Haçat ise, "Şu anda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün tesislerinde çalışıyoruz. Yaklaşık 30 öğrenci ile birlikte antrenman yapıyoruz. Şehre uzak olması ve imkanların biraz daha kısıtlı olması nedeniyle çokta antrenman ortamı yakalayamıyoruz. Burasının biraz daha iyileştirilmesi gerekiyor. Elimizden geldiğinde imkanlar ölçüsünde burayı antrenman sahası olarak kullanıyoruz. 23 yıldır sporun içerisindeyim, 8 yıldır da bir fiil olarak antrenörlük yapıyorum, sporcu yetiştiriyorum. Şu ana kadar 2 bine yakın sporcu gelip geçti elimizden. Bunlardan bir kısmı devam ediyor, bir kısmı bıraktı" şeklinde konuştu.

Bahar Yücel'in kendisine 2009 yılında bir tanıdık vasıtasıyla geldiğini belirten Numan Haçat, şunları kaydetti:

"Gerçekten taekwando sporunun bütün sosyal, kültürel, her bir şeyinde aldı. Başarılı oldu ve buralara kadar geldi. Bahar, adeta kendisini aştı. Bahar, her gün yaklaşık 70 kilometre yol kat ediyor. Antrenmanlarda Bahar'ın hırsı, bütün arkadaşlarına örnektir. Ciddi anlamda çalışma hırsına sahiptir. Bunu da Türkiye Şampiyonasında iki defa Türkiye derecesi yaparak gösterdi. Gerek ahlaki olarak, gerekse terbiyesiyle, gerekse de spor disipliniyle, centilmenliğiyle diğer sporculara örnek oldu. Finallerde Türkiye Şampiyonu olarak Kastamonu'ya bu kategoride bir ilki yaşattı, büyük bir gurur yaşattı. Bahar, boş zamanlarında babasına yardım ediyor. Çünkü babası, fırıncılık yapıyor. Bu yüzden ekmek satması gerekiyor. Bahar, 5 kardeş ve bunların en büyüğüdür. Bazen, kardeşlerine ağabeylik yapıyor bazen de yol gösteriyor. Dolayısıyla kardeşlerinin de bu geçimlerini sağlayabilmesi için babasına mutlaka yardım etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Kastamonu'nun özellikle taekwando sporunda mahrum bir şehir olduğuna işaret eden Haçat, şöyle devam etti:

"Yıllarca esamesi okunmayan bir şehirdi. Bütün antrenör arkadaşlarımın bir araya gelmesiyle birlik ve beraberlik içerisinde son 6 yılda 60'ın üzerinde Türkiye derecesi elde edildi."

Ayrıca Haçat, Bahar Yücel gibi 17 yaşında Mertcan Kelen'in de birçok derecesinin bulunduğu ve Gençlerde Türkiye üçüncüsü olduğunu sözlerine ekledi. - KASTAMONU

Kaynak: İHA

Son Dakika Spor Fırıncılıktan Türkiye Şampiyonluğuna Uzandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement