Mark Zuckerberg'in Feci Şekilde Köşeye Sıkıştığı 93 Dakikalık Video - Son Dakika
Teknoloji

Mark Zuckerberg'in Feci Şekilde Köşeye Sıkıştığı 93 Dakikalık Video

Mark Zuckerberg\'in Feci Şekilde Köşeye Sıkıştığı 93 Dakikalık Video

Tüm zamanların en etkili insanlarından olarak gösterilen Mark Zuckerberg, son zamanlarda topladığı antipati ile gündemde. Bir dönem ABD'ye başkan adayı olacağı bile söylenen Facebook CEO'su, tarihe adını altın harflerle yazdıran bir başka insan, tarihçi ve futurist Yuval Noah Harari'nin soruları yanıtladı. Cevapları ise yeni tartışmaları gündeme gitirecek cinsten oldu.

30.04.2019 22:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platformlar, yeryüzündeki çoğu insanın bildiği, her gün defalarca girip çıktığı yerler. Hayatımıza şöyle bir durup dışarıdan bakınca sosyal medyanın neleri değiştirdiğini görmek zor değil. İnsana ve kültüre dair çoğu gerçekliğin üzerinde gösterilen sosyal medya, kimliklerimizi, sosyal hayatlarımızı, işimizi ve geleceğimizi değiştirdi. Üstelik bu değişimin sınırları da giderek genişliyor.

Nasıl bir değişim yaşadığımız sorusuna verilecek en net yanıt, ABD'de 2016 yılında yapılan başkanlık seçimleri, Hindistan'da insanların yalan haberlere inanarak cinayet işlemesi olarak verilebilir. Mike Zuckerberg ise bu değişimin öncülerinden birisi ve Facebook'un skandallarından dolayı başı büyük dertte. Şirketine yağmur gibi yağan maddi cezaların yanı sıra, bir zamanlar Time'a "Yılın İnsanı" olarak kapak olan Mark Zuckerberg'den eser yok.

Mark Zuckerberg'in Feci Şekilde Köşeye Sıkıştığı 93 Dakikalık Video

Milyarlarca insanın bilgisine sahip olan Zuck, bir nevi yeryüzündeki çoğu devletten güçlü bir pozisyonda. Her gün ne yediğimizi, nerelerde sosyalleştiğimizi bizden daha iyi bilen bir Facebook var. Zuckerberg'in yaşanan bilgi sızıntıları ardından takındığı tavır da bu nedenle çok önemli. Zira bu aşamada işler yapay zekadan, mobil uygulamalardan çıkıp, artık insanlığın geleceğini tartışma noktasına geliyor.

Peki geleceğe ilişkin tartışmalar en iyi kimlerle yapılır? Bunun cevabı da net şekilde, geçmişimize hakim olan tarihçilerdir. Sapiens ve Homo Deus kitaplarıyla bizi insanlığın, toplumun ve yaşam mücadelesinin geçmişine götüren Yuval Noah Harari, kendi alanında Mark Zuckerberg kadar etkili bir isim.

İşte bu iki isim bir araya gelerek, modern insan, insanlığın geleceği, teknoloji ve toplum hakkında 93 dakikalık bir tartışma yaptı:

Mark Zuckerberg'in Feci Şekilde Köşeye Sıkıştığı 93 Dakikalık Video

Zuckerberg'in 2019'u kişisel olarak bir değişim yılı ilan etmesinin ardından gerçekleşen bu

görüşmenin anlamı çok büyük. Zira son yıllarda skandallar yüzünden adeta yerin dibine giren kişisel itibarını kurtarmaya çalışan bir Zuck göreceğimiz kesindi. Sadece kendisini Harari gibi etkili bir isimle tartışırken görmek, oldukça şaşırtıcı bir durum.

Aslında bakacak olursanız, 93 dakikalık bu tartışmanın genelinde Zuckerberg'in pek çok konuda kendisini ve şirketini aklamaya çalıştığını görüyorsunuz. Elbette bir teknoloji patronundan, Harari gibi bir tarihçiyle başa çıkmasını bekleyemeyiz. Nitekim tarihin en etkili simalarından birisiyse, en azından Harari kitaplarının ötesine geçip daha etkili savunmalar yaptığını görmek istersiniz.

Bu tartışmalar, Facebook'a ait platformları kullanan çoğu insanı ilgilendirmiyor olabilir. Nitekim sıradan bir kullanıcı olmanın ötesinde, geleceğe kafa yoran herkesin bilmesi gereken konu başlıkları masaya yatırılıyor. Donald Trump'ın kim olduğunu ABD'ye başkan olduktan sonra değil, önce bilenler kazanıyor.

Mark Zuckerberg'in Feci Şekilde Köşeye Sıkıştığı 93 Dakikalık Video

Artık teknoloji dünyası da politik bir hale geliyor. Bu nedenle Zuckerberg ve benzeri insanların gündem olmalarını beklemeden kim olduklarını bilmek, çok büyük önem taşıyor. Zuckerberg gibi insanların eylemleri, artık dünyayı Trump gibi bir politikacının kararlarından daha çok etkiliyor.

Konuşmanın tamamı çok etkili olsa da en önemli kısımlardan birisi şöyleydi:

Not: Röportajın otomatik çeviri ile altyazılı izleyebileceğiniz videosu içeriğin sonunda.

Mark Zuckerberg:

Geleceğe ilişkin en çok endişelendiğim konuların başında veri güvenliğimiz geliyor. Buna tüm ülkelerdeki veriler dahil. Avrupa gibi ülkelerde insanlar, veri güvenliğine ilişkin süreçlere hakimler, kendi aralarında konuşuyorlar. Şirketlerin verileri yerel olarak saklamaması gerektiğini savunuyorum.

Yabancı bir ülkede sakladığınız verilere, o ülkenin ordusu gelip el koyabilir. Bazı otoriter ülkelerde bunu görüyoruz. Veri yerelleştirme polikaları yüzünden şirketler, ellerindeki bilgiyi kaptırabilir. Bu ihtimalin yaşandığı bir geleceği gerçekten kötü olarak görüyorum. Otoriter devletler, yabancı şirketlerin verilerine ulaştıklarında; insanları incitebilirler, çok ciddi zararlar verebilirler.

Yuval Noah Harari:

Sizin gibi pek çok insan ile bu tartışmaları yaptığım zaman en çok duyduğum şey, müşterinin her zaman haklı olduğudur. (Müşteri derken Facebook kullanıcılarını kastediyor).

İnsanların her zaman en iyisini bildiklerini, kendileri için en doğru şeyi tercih ettiklerini söylüyorsunuz. İnsanlar size göre her zaman neyin en iyisi olduğu biliyor. Bir seçim yapıyorlar, seçtikleri şeyleri her zaman "iyi" olarak adlandırılıyor. Bu durum nesillerdir Batı demokrasisinin temellerini oluşturuyor.

En büyük soru işaretinin olduğu yer de burası. İnsanların hacklenebildiği, manipüle edilebildiği teknolojilere sahibiz. Böyle düşününce yönlendirilmiş insanların her zaman en iyiyi tercih ettikleri doğru mu? Yoksa bu aşamayı çoktan geçtik mi?

Mark Zuckerberg:

Bence o aşamayı geçip geçmediğimiz net değil. İnsanlara ne yapmaları gerektiği söylendiğinde çok rahatsız olduklarını düşünüyorum.

Mark Zuckerberg'in Feci Şekilde Köşeye Sıkıştığı 93 Dakikalık Video

Mark Zuckerberg, açık şekilde röportaj boyunca teknolojinin insanları kendi iradeleriyle karar vermekten alıkomadığını savunuyor. Televizyon bağımlılığı gibi sorunların Facebook'tan da önce var olduğunu, televizyon aracılığıyla insanların nasıl manipüle edildiğini göz önünde bulundurursak, Facebook ile bunun değişmediğini savunmak oldukça zor. Harari, konuşma boyunca Zuckerberg'i sert şekilde köşeye sıkıştırmaya devam ediyor.

Buna rağmen Zuckerberg'e göre sosyal medyada gördüklerimiz, içinde bulunduğumuz toplum için yaptığımız tercihleri ya da kişisel hayatlarımız için attığımız adımları etkilemiyor. Facebook, yanıltıcı bilgilerin önüne geçmek için her zaman çalışmaya devam ederken, bir yandan da bilgi ve fikir çeşitliliğini korumaya çalışıyor. Bunun ne kadar doğru olduğunu da zamanla daha net göreceğe benziyoruz.

93 dakikalık fikir savaşının tamamı aşağıda. Videoda Türkçe altyazı bulunmuyor. Her ne kadar yetersiz kalsa da otomatik çeviri ile izlemenizi tavsiye ediyoruz:

Zuckerberg ve Harari'nin tartıştıkları konular hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Teknolojinin hayatlarımızı nasıl etkilediğine yönelik haber ve içeriklerimiz devam edecek, takipte kalın.

Kaynak: WebTekno

Son Dakika Teknoloji Mark Zuckerberg'in Feci Şekilde Köşeye Sıkıştığı 93 Dakikalık Video - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Sea of Thieves, 40 milyon oyuncuya ulaştı ve PlayStation 5 için çıkacak
  19:10 Sea of Thieves, 40 milyon oyuncuya ulaştı ve PlayStation 5 için çıkacak

  Rare tarafından geliştirilen ve Microsoft Studios tarafından piyasaya sürülen popüler korsanlık oyunu Sea of Thieves, dünyanın dört bir yanından milyonlarca oyuncuya sahip. Oyun, yakın zamanda PlayStation 5 için de çıkacak. Sea of Thieves, 30 Nisan itibariyle PlayStation 5 için piyasaya sürülecek ve oyuncu sayısı daha da artacak. Oyun, Steam'de 39,99 dolar, Xbox Store'da 669 TL ve PlayStation Store'da 999 TL fiyatla satılıyor. Sea of Thieves'in PC sistem gereksinimleri de açıklandı.

 • Turkcell, iletişim teknolojileri sektöründe 30. yılını kutluyor
  19:10 Turkcell, iletişim teknolojileri sektöründe 30. yılını kutluyor

  Turkcell, iletişim teknolojileri sektöründe 30. yılını kutluyor. Turkcell, 30. yıla özel sürpriz GB ve dakika avantajları sunacak. Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, şirketin 30. yılını değerlendirerek, Türkiye'yi bireysel ve kurumsal anlamda dijitalleştirmek için çalışacaklarını belirtti. Turkcell'in 30. yıl kutlamaları, farklı sürprizler ve avantajlar sunacak. Abonelerin paketlerindeki GB ve dakikalar iki katına çıkarken, gençlere yönelik kampanyalar da devam edecek. Yıl boyunca sürecek reklam kampanyasının yüzü ise oyuncu Kerem Bürsin oldu. Turkcell, gelecek stratejisinde yenilikçi teknolojilere odaklanarak ülkemizin gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor. Turkcell, sadece bireylere değil, kritik altyapılara da hizmet vererek geniş bir etki alanı yaratıyor. Stratejik odak noktaları arasında veri, enerji, siber güvenlik ve yapay zeka yer alıyor.

 • Yeni nesil Citroen C3 Aircross özellikleri ve satış planı
  19:09 Yeni nesil Citroen C3 Aircross özellikleri ve satış planı

  2024 yılında satışa sunulması planlanan yeni nesil Citroen C3 Aircross, tam elektrikli, hibrit ve benzinli olmak üzere 3 farklı versiyonla karşımıza çıkacak. Araç, uzun gövde tasarımıyla dikkat çekiyor ve 7 koltuklu bir opsiyon sunuyor. Citroen'in yeni marka kimliğiyle piyasaya sürülecek olan C3 Aircross, yeni logo ve ön far tasarımıyla öne çıkıyor. Motor özellikleri henüz ayrıntılı olarak açıklanmasa da, 1.2 litre üç silindirli turbo motor ve hibrit motor seçenekleri bekleniyor. Tam elektrikli versiyonun ise 154 beygirlik güç ve 400 km menzil sunması tahmin ediliyor.

 • Yandex, Türkiye'deki işletmelere haritalama çözümleri sunuyor
  19:09 Yandex, Türkiye'deki işletmelere haritalama çözümleri sunuyor

  Yandex, Türkiye'deki işletmelere haritalama, coğrafi konum ve navigasyon çözümlerini Yandex Maps API markasıyla tanıttı. Yandex Maps API, rota planlama, adres yönlendirme, navigasyon ve yer arama gibi hizmetler sunarak e-ticaret platformları, perakende zincirleri, lojistik firmaları ve diğer kuruluşlara fayda sağlıyor. Yandex Maps API'nin Türkiye'de 4 milyon aktif kullanıcısı bulunan Yandex Navigator uygulamasının temelini oluşturduğu belirtiliyor. Yandex Maps API, dünya genelinde 50.000'den fazla şirket tarafından kullanılıyor ve Türkiye'de lisanslama esnekliği ve ücretsiz kullanım seçeneği sunuyor.

 • Masterpass, 9. yıl dönümünü kutluyor: Kullanıcı ve kart sayısı açıklandı
  19:09 Masterpass, 9. yıl dönümünü kutluyor: Kullanıcı ve kart sayısı açıklandı

  Mastercard, Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve dünya geneline ihraç edilen dijital ödeme ve kart saklama çözümü Masterpass'in dokuzuncu yıl dönümünü kutluyor. Masterpass, 2024 itibarıyla 40 milyon kayıtlı tekil kullanıcıya, 70 milyon kayıtlı karta ve 4 binden fazla üye işyerine ulaşmış durumda. Türkiye'nin en büyük dijital ödeme platformu olan Masterpass, ülkedeki e-ticaret ödemelerinin üçte birini işletiyor. Ayrıca, Masterpass'in küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin dijital dönüşümüne destek olduğu ve e-ticaret altyapı sağlayıcılarıyla iş birliği yaparak KOBİ'lerin satın aldıkları e-ticaret paketlerine entegre olduğu belirtiliyor. Masterpass, kullanıcı verilerinin güvenli bir şekilde saklandığı ve yüksek güvenlik önlemleriyle muhafaza edildiği bir platform olarak öne çıkıyor.

 • Çin'in yeni yüksek hızlı treni CR450 saatte 400 km hıza ulaşacak
  17:49 Çin'in yeni yüksek hızlı treni CR450 saatte 400 km hıza ulaşacak

  Çin Devlet Demiryolları Grubu, CR450 inovasyon projesinin ilerlediğini ve bu yılın sonunda prototipin montaj hattından çıkacağını duyurdu. CR450, şu anda hizmette olan CR400 Fuxing trenlerinden daha hızlı olacak ve yüzde 12 daha hafif, yüzde 20 daha az enerji tüketiyor. Ayrıca, proje altyapıda teknolojik inovasyonu da içeriyor. Çin, halkın talebini karşılamak için dünyanın en büyük yüksek hızlı demiryolu ağını inşa etti ve Fuxing trenleri ülke genelinde 31 eyalet düzeyinde faaliyet gösteriyor.

 • Turizmde Yeni Trendler ve Geleceğin Turizmcileri Konuşuldu
  17:44 Turizmde Yeni Trendler ve Geleceğin Turizmcileri Konuşuldu

  Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından düzenlenen etkinlikte, gastronomideki yeni trendler ve turizmin geleceği konuşuldu. Programda, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Alper Kurnaz ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Vahit Oğuz Kiper öğrencilerle buluştu. Konuşmacılar, dijital gelişmelerin gastronomi alanını nasıl dönüştürdüğünü ve turizmdeki gelecek trendlerini anlattılar. Etkinlik, öğrencilere teknik bilgilerin aktarıldığı ve turizmin geleceğinde önemli noktaların paylaşıldığı bir platform oldu.

 • Samsung Galaxy S25 için geliştirilen Exynos 2500 işlemci, Snapdragon 8 Gen 4'ten daha verimli olacak
  17:11 Samsung Galaxy S25 için geliştirilen Exynos 2500 işlemci, Snapdragon 8 Gen 4'ten daha verimli olacak

  Samsung'un Galaxy S24 serisini tanıtmasının ardından Galaxy S25 için çalışmalara başladığı ortaya çıktı. Sızdırılan raporlara göre Samsung'un geliştirdiği Exynos 2500 işlemci, Qualcomm'un Snapdragon 8 Gen 4 yonga setinden daha verimli olacak. Exynos 2500, Samsung'un ikinci nesil 3 nm üretim sürecine göre yapılan çip üretimi sayesinde Snapdragon 8 Gen 4'ten daha yüksek performans gösterebilir. Ayrıca Exynos 2500, Exynos 2400'e göre daha az güç tüketerek daha fazla performans sunacak ve daha güçlü bir grafik birimine sahip olacak. İki versiyonu bulunan Exynos 2500'ün Galaxy telefonlarda ve Galaxy Tab, Galaxy Book serilerinde kullanılması bekleniyor. Galaxy S25'in ve Exynos 2500'ün tanıtımına aylar olmasına rağmen sızdırılan özellikler, güçlü bir telefonun bizi beklediğini gösteriyor.

 • Çin hükümeti WhatsApp'ı resmi olarak engelledi
  17:11 Çin hükümeti WhatsApp'ı resmi olarak engelledi

  Çin hükümeti, WhatsApp uygulamasını resmi olarak engelleme kararı aldı. Üst düzey devlet yetkililerinin Apple yönetimine bildirdiği karardan sonra Çin'deki App Store'dan apar topar kaldırılan uygulamanın, ulusal güvenlik sırları açısından kritik bir tehlike arz ettiği iddia edildi.


Advertisement