Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Türkiye Barolar Birliği haberleri, Türkiye Barolar Birliği son dakika, son dakika Türkiye Barolar Birliği

Son Dakika Türkiye Barolar Birliği Haberleri

Son dakika Türkiye Barolar Birliği haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son türkiye barolar birliği haberleri anında burada.


 • 29.11.2023 29 Kas 20:42 Tahir Elçi Cinayeti Davası 6 Mart 2024'e Ertelendi... Diyarbakır Barosu Başkanı Eren: 'Mahkemede Çizilen Senaryonun Son Noktasını Koydular' Tahir Elçi Cinayeti Davası 6 Mart 2024'e Ertelendi... Diyarbakır Barosu Başkanı Eren: "Mahkemede Çizilen Senaryonun Son Noktasını Koydular"

  Diyarbakır’da Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayeti davasının 8'inci duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme, davayı 6 Mart 2024’e erteledi. Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, duruşma sonrası kararla ilgili; "Maddi gerçeğin açığa çıkması için ara kararlar dışında bir karar görmedik. Bugüne kadar 8 duruşmada yapmış olduğumuz taleplerin bir kısmı yerine getiriyordu ama bu duruşmada bütün talepleri reddetti. İleriki aşamalarda dinlenecek taleplerden de vazgeçti. Mahkemede aslında çizilen senaryonun son noktasını koydular. Buradaki karar heyetin veya savcının kararı değildi. Bağımsız tarafsız yargıçlar yok, arkamızda duran bu adalet sarayında bu kararla bunu da gösterdiler. Mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

 • 29.11.2023 29 Kas 18:04 Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin davasında olay yerinde keşif talebi reddedildi Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin davasında olay yerinde keşif talebi reddedildi

  Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili davanın 9. duruşmasında, avukatların olay yerinde yeniden keşif yapılması talebi reddedildi. Mahkeme, duruşmayı 6 Mart 2024'e erteledi.

 • 29.11.2023 29 Kas 17:17 Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve 2 polisin şehit edilmesine ilişkin davaya devam edildi Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve 2 polisin şehit edilmesine ilişkin davaya devam edildi

  Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 8 yıl önce 2 polisin şehit edildiği terör saldırısı ve sonrasında çıkan çatışmada dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesine ilişkin davada 4 sanığın yargılanmasına devam edildi.

 • 28.11.2023 28 Kas 19:50 TBB Başkanı Sağkan, Diyarbakır'da 'Cezasızlık ve İnsan Hakları' panelinde konuştu Açıklaması TBB Başkanı Sağkan, Diyarbakır'da "Cezasızlık ve İnsan Hakları" panelinde konuştu Açıklaması

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, "Kötülükle mücadele tam olarak öğrenilmiş çaresizliğe başkaldırı ile başlıyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 15:22 Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi anıldı Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi anıldı

  Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 8 yıl önce 2 polisin şehit olduğu terör saldırısının ardından çıkan çatışmada yaşamını yitiren eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için anma etkinliği gerçekleştirildi.

 • 28.11.2023 28 Kas 13:29 Tahir Elçi'nin ölümünün 8. yılında anma töreni düzenlendi Tahir Elçi'nin ölümünün 8. yılında anma töreni düzenlendi

  Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin 8 yıl önce Dört Ayaklı Minare önünde çıkan çatışmada öldürülmesinin ardından vurulduğu yerde anma töreni düzenlendi. Törene Elçi'nin eşi, siyasi parti temsilcileri ve avukatlar katıldı. Elçi'nin ölümüne ilişkin soruşturma ise devam ediyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 12:49 Tahir Elçi'nin anma programı düzenlendi Tahir Elçi'nin anma programı düzenlendi

  Diyarbakır'da 8 yıl önce vurularak öldürülen Tahir Elçi, Dört Ayaklı Minare önünde düzenlenen anma programıyla anıldı. Programa Tahir Elçi'nin eşi, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı. Tahir Elçi anısına avukatlar tarafından karanfil bırakıldı.

 • 27.11.2023 27 Kas 13:37 Türkiye'de Kadınların Adalete Erişimi Projesi Genişletildi Türkiye'de Kadınların Adalete Erişimi Projesi Genişletildi

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Türkiye'de Kadınların Adalete Erişiminin Desteklenmesi Projesi'nin ikinci fazında destek alanını genişlettiklerini ve depremden en yoğun etkilenen illeri projeye dahil ettiklerini bildirdi. Proje kapsamında uluslararası konferans düzenlendi ve kadına yönelik şiddetin adalete erişimi engellediği vurgulandı.

 • 27.11.2023 27 Kas 13:35 Türkiye'de Kadınların Adli Hizmetlere Erişimi Destekleniyor Türkiye'de Kadınların Adli Hizmetlere Erişimi Destekleniyor

  AB ve TBB tarafından Türkiye'nin 8 ilinde kadınların adli hizmetlere erişiminin desteklenmesi için hibe anlaşması imzalandı. TBB Başkanı Erinç Sağkan, adli yardımın toplumun dezavantajlı gruplara karşı yükümlülüğü olduğunu belirtti.

 • 24.11.2023 24 Kas 14:29 TBB, İsrail'in işlediği suçlarla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulundu TBB, İsrail'in işlediği suçlarla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulundu

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, İsrail'in Filistin topraklarında işlediği suçlarla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunduklarını açıkladı. Sağkan, İsrail'in uzun yıllardır sürdürdüğü işgal, tecrit ve katliam politikalarını Gazze Şeridi'ni topyekun hedef alarak insanlık suçu düzeyine çıkardığını belirtti. TBB, İsrail'in uluslararası ceza hukukuna ve insancıl hukuka aykırı davranışlarına karşı tepkisini ortaya koymaktadır. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yetkisi, soykırım suçu, insanlığa karşı işlenen suçlar, savaş suçları ve saldırı suçu ile sınırlıdır ve Filistin toprakları üzerinde işlenen suçlarla ilgili olarak yetkisi bulunmaktadır.

 • 24.11.2023 24 Kas 14:17 Türkiye Barolar Birliği, İsrail'i Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne suç duyurusunda bulundu Türkiye Barolar Birliği, İsrail'i Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne suç duyurusunda bulundu

  Türkiye Barolar Birliği (TBB), İsrail'in Gazze'de işlediği insanlık suçlarıyla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne suç duyurusunda bulundu. TBB Başkanı Erinç Sağkan, İsrail'in Filistin topraklarında uyguladığı işgal politikasını ve saldırılarını kınadı ve uluslararası kurumların sessizliğini eleştirdi. Sağkan, TBB olarak uluslararası hukukun işlemesini sağlamak ve insan haklarını savunmak için görevlerini yerine getireceklerini belirtti.

 • 23.11.2023 23 Kas 11:29 İsrail'in Gazze'ye saldırılarının 'UCM'de soruşturulması çağrıları' yanıt bekliyor İsrail'in Gazze'ye saldırılarının "UCM'de soruşturulması çağrıları" yanıt bekliyor

  İsrail'in Gazze Şeridi'nde "soykırım, savaş ve insanlığa karşı işlediği suçlar" nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesinde (UCM) yargılanmasına ilişkin çağrılar yükselirken, UCM'nin bu konuyu "ağırdan alması" dikkati çekiyor.

 • 22.11.2023 22 Kas 15:35 Umut Akdoğan: 'Ankara'da 8 Tane Adliyemiz Var. Her Taraf Adliye. Zaman Kaybı, Mali Kayıp, Hak Kayıpları Yaşanıyor' Umut Akdoğan: "Ankara'da 8 Tane Adliyemiz Var. Her Taraf Adliye. Zaman Kaybı, Mali Kayıp, Hak Kayıpları Yaşanıyor"

  CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, Adalet Bakanlığı’nın bütçesine ilişkin görüşmelerde; “Ankara'da 8 tane adliyemiz var, bu çok trajik bir durum. Aile, Çocuk, Ticaret Mahkemesi ile Sıhhiye Adliyesi arası 10 kilometre; İş Mahkemeleri ile Sıhhiye arası 7,2; İcralar ile Sıhhiye arası 11; Bölge İdare ile Sıhhiye arası 11; Bölge Adliye ile Sıhhiye arası 11 kilometre; Fikri Sinai Haklar ile Sıhhiye arası 4,4 kilometre. Gördüğünüz gibi, Ankara'da adliye, adliye, adliye, her taraf adliye. Bu iki harita büyük bir zorluğu gösteriyor hem avukatlar açısından hem de adalet arayanlar açısından. Zaman kaybı, mali kayıp ve hak kayıpları yaşanıyor” dedi.

 • 22.11.2023 22 Kas 09:42 Otizm Dernekleri Ayrımcılığa Karşı Birlikte Güçleniyor Projesi Tanıtıldı Otizm Dernekleri Ayrımcılığa Karşı Birlikte Güçleniyor Projesi Tanıtıldı

  Denizli Otizm Derneği ile İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği tarafından yürütülen 'Ayrımcılığa Karşı Birlikte Güçleniyoruz' projesinin tanıtım toplantısı Denizli'de gerçekleştirildi. Proje, otizmlilerin hak ve özgürlüklerine farkındalık yaratmayı ve ayrımcılığa karşı mücadele etmeyi amaçlamaktadır. Proje kapsamında 5 ilde toplantılar düzenlenecek ve otizm derneklerinin katılımıyla 100'ün üzerinde dernek projeye dahil olacak. Ayrıca, ulusal insan hakları kurumlarıyla işbirliği yapılacak ve otistiklerin insan haklarının savunulması konusunda çalışmalar gerçekleştirilecektir.

 • 17.11.2023 17 Kas 14:20 Özgür Özel: Chp, Önce Seçimleri Kazanıp Bu Devletin Başına Geçecek. Özgür Özel: Chp, Önce Seçimleri Kazanıp Bu Devletin Başına Geçecek.

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Kamuoyu araştırmalarıyla vatandaşın gönlünde olan başkanları tekrar aday göstereceğiz. Seçimden önce kimseye verilmiş belediye başkanlığı sözüm yok. Hiç kimseye kurultay odaklı verilmiş belediye başkanlığı sözüm yok. Şu anda kim belediye başkanı olacak, sizin gibi ben de bilmiyorum ama yöntemi biliyorum. Ölçme değerlendirme ile vatandaşın gönlünde seçildiğinden iyi yerlere gitmiş olanlar, göreve devam edecek. Kötüye gitmiş olanlar görevi devredecekler” dedi. Özel, “En doğru kararı vereceğiz. Milletin gönlünde olan bizim listemizde olacak. Ondan herkes emin olsun. Benim gönlümden geçen, 2023 bitmeden belediyelerimizin önemli miktarını açıklamak istiyoruz. 2024'te artık sahada çalışıyor olsunlar” diye konuştu. Özel, "Bundan sonra o derin yapı şunu bilsin. Enselerindeyiz. Bundan sonra onlar bizle değil, biz onlarla uğraşacağız. Onları bu devletin kökünden kazımak için -hani dediniz ya ‘Çok çalışıyorsunuz’- beni kırbaçladılar, iki kat çalışacağım. CHP, önce seçimleri kazanıp bu devletin başına geçecek. Sonra CHP, bu devleti gerçek bir hukuk devleti haline getirecek. Bu devlette, güvercin katillerine ve o katilin sırtını sıvazlayana, günü gelince serbest bırakana nefes aldırırsam namussuzum" dedi.

 • 17.11.2023 17 Kas 09:57 Trive Yatırım, finansal hizmetler sektöründeki grup şirketleriyle sinerjiyi pekiştirmek için atamalar gerçekleştirdi Trive Yatırım, finansal hizmetler sektöründeki grup şirketleriyle sinerjiyi pekiştirmek için atamalar gerçekleştirdi

  Trive Yatırım Menkul Kıymetler, finansal hizmetler sektöründeki grup şirketleriyle sinerjiyi pekiştirmek için bir dizi atama, görevlendirme ve katılım gerçekleştirdi. Yapılan atamalarla birlikte Trive Yatırım'ın geniş ürün yelpazesi daha da güçlendirilerek, 2023'ün ilk üç çeyreğinde net karını 5 kat artışla 61,9 milyon TL'ye yükselttiği belirtildi. Trive Türkiye çatısı altında buluşan Trive Yatırım, Trive Portföy, TFG İstanbul ve Trive Sigorta şirketlerinin İcra Kurulu Başkanı olarak Hakan Kocaman atanırken, Mahir Kubilay Dağlı dijitalleşme, ürün geliştirme ve risk yönetimi süreçlerinin sorumluluğunu üstlendi. Seyfullah Esen, İbrahim Çolak, Cengiz Gürbüz, Hanife Bahar Zavalsız ve Onur Kül ise farklı görevlere getirildi.

 • 14.11.2023 14 Kas 13:46 Merdiven boşluğuna düşen Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç'ın bacakları kırıldı Merdiven boşluğuna düşen Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç'ın bacakları kırıldı

  İzmir'de Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, tadilatı devam etmekte olan müştemilatının kontrolünü yaptığı esnada koruyucu zemin plakanın yerinden oynaması sonucu merdiven boşluğuna düştü. Kılıç'ın her iki bacağında da kırık tespit edildi.

 • 14.11.2023 14 Kas 12:53 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Yeni bir anayasaya ihtiyacımız var Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Yeni bir anayasaya ihtiyacımız var

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasındaki Can Atalay kararı konusundaki görüş ayrılığına atıf yaparak, yeni bir anayasaya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Tunç, ayrıca İsrail'in Gazze'deki saldırılarına değinerek, uluslararası ceza mahkemesinin bu savaş suçunu yargılayacağını belirtti. Bakan Tunç, adaleti, hakkaniyeti, hukuku ve insan haklarını Türkiye olarak savunmaya devam edeceklerini söyledi. Ayrıca, yapay zekayı da yargının hizmetine sunmak istediklerini ve arabuluculuk sisteminin geliştirilmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

 • 14.11.2023 14 Kas 12:53 Bakan Tunç: Çelişkileri ortadan kaldıracak yeni anayasaya ihtiyacımız var Bakan Tunç: Çelişkileri ortadan kaldıracak yeni anayasaya ihtiyacımız var

  ADALET Bakanı Yılmaz Tunç, "Türkiye'nin son tartışmaları dikkate alındığında, yüksek mahkemelerimiz arasındaki görüş farklarının da ortaya çıktığını düşündüğümüzde; demokratik, kuşatıcı, maddeler arasındaki çelişkileri ortadan kaldıracak yeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğu açık" dedi.

 • 11.11.2023 11 Kas 14:57 Artvin Barosu, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusuna tepki gösterdi Artvin Barosu, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusuna tepki gösterdi

  Artvin Barosu avukatları, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına tepki gösterdi. Avukatlar, bu durumu Anayasa'ya ve Anayasa Mahkemesi'ne karşı bir kalkışma olarak değerlendirdi ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen Baro Başkanları Ankara'da toplandı.

 • 10.11.2023 10 Kas 23:17 CHP Gençlik Kolları ve Ankara İl Başkanlığı Ataya Saygı Zinciri'nde buluştu CHP Gençlik Kolları ve Ankara İl Başkanlığı Ataya Saygı Zinciri'nde buluştu

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Gençlik Kolları ve Ankara İl Başkanlığı'nın düzenlediği Ataya Saygı Zinciri etkinliğine katıldı. Özel, Anıtkabir ziyaretinin ardından Çankaya Belediyesi'nin programına katılarak Cumhuriyet'in ikinci yüzyılında CHP'nin iktidar olma görevini üstlendiklerini belirtti.

 • 10.11.2023 10 Kas 19:55 Yargıtay: 'Bilindiği üzere, Anayasamızın 146, 154 ve 155'inci maddelerinde yüksek mahkemeler; Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay olarak... Yargıtay: "Bilindiği üzere, Anayasamızın 146, 154 ve 155'inci maddelerinde yüksek mahkemeler; Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay olarak...

  Yargıtay: "Bilindiği üzere, Anayasamızın 146, 154 ve 155'inci maddelerinde yüksek mahkemeler; Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay olarak düzenlenmiş olup, birbirlerine üstünlük sıralaması öngörülmemiştir.

 • 10.11.2023 10 Kas 19:43 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hukukun Üstünlüğü Yürüyüşü'ne katılarak hukukçulara destek verdi CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hukukun Üstünlüğü Yürüyüşü'ne katılarak hukukçulara destek verdi

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye Barolar Birliği'nin Anayasa Mahkemesi önünde düzenlediği Hukukun Üstünlüğü Yürüşü'ne katıldı. CHP Genel Merkezi, Özel'in Hukukun Üstünlüğü Yürüşü'ne verdiği destekle ilgili resmi Twitter hesabından paylaşım yaptı. CHP'nin yaptığı paylaşım şöyle: 'Genel Başkanımız Özgür Özel, Türkiye Barolar Birliği'nce Anayasa Mahkemesi önünde başlayan Hukukun Üstünlüğü Yürüyüşü'ne katılarak hukukçulara destek verdi.'

 • 10.11.2023 10 Kas 19:14 Türkiye Barolar Birliği ve Ülke Genelinden Gelen Avukatlar, Anayasa Mahkemesi Önünde: 'Adalet, Çözemeyeceği Düğümü Atmamalıdır. Türkiye Barolar Birliği ve Ülke Genelinden Gelen Avukatlar, Anayasa Mahkemesi Önünde: "Adalet, Çözemeyeceği Düğümü Atmamalıdır.

  Türkiye Barolar Birliği bugün, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına karşı Ankara Adliyesi’nden Yargıtay’a yürüyen Ankara Barosu üyesi avukatlara Anayasa Mahkemesi önünde destek verdi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, AYM önünde; “Türkiye Barolar Birliğinin ilk Genel Kurulunda başkanvekili olarak görev yapan meslek üstadımızın veciz ifadesiyle: ‘Adalet, çözemeyeceği düğümü atmamalıdır.’ Elli beş yıl sonra burada bir araya gelen meslektaşlarımızla birlikte, ortadaki düğümün başka bir kurumun müdahalesine gerek bırakılmaksızın yargı tarafından çözülmesini bekliyoruz” dedi.

 • 10.11.2023 10 Kas 18:42 Türkiye Barolar Birliği, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkındaki suç duyurusuna karşı protesto düzenledi Türkiye Barolar Birliği, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkındaki suç duyurusuna karşı protesto düzenledi

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan ve Ankara Barosu üyesi avukatlar, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını protesto etmek için Ankara Adliyesi'nden Yargıtay'a yürüyerek Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yaptı. Sağkan, Anayasa'nın 153. maddesine atıfta bulunarak Anayasa Mahkemesi kararlarının tüm yargı organlarını bağladığını vurguladı. Avukatlar, Yargıtay'ın demir kapısına Anayasa kitapçığı bıraktı.

 • 10.11.2023 10 Kas 18:30 Özgür Özel'in ''meşruiyet'' sözlerine AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten sert tepki Özgür Özel'in ''meşruiyet'' sözlerine AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten sert tepki

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi üyeleriyle ilgili hamlesine tepki olarak yaptığı yürüyüşteki, ''Tayyip Erdoğan'ı uyarıyorum. Kendi meşruiyetini tartışmaya açma.'' sözlerine AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çelik, "CHP'de ne değişirse değişsin Yassıada zihniyeti değişmiyor. CHP'de yeni seçilen genel başkanın ilk işi Cumhurbaşkanımızın meşruiyetine saldırmak olmuş." dedi.

 • 10.11.2023 10 Kas 18:02 Türkiye Barolar Birliği, Anayasa Mahkemesinden Yargıtay'a 'Hukukun Üstünlüğü Yürüyüşü' düzenledi Türkiye Barolar Birliği, Anayasa Mahkemesinden Yargıtay'a "Hukukun Üstünlüğü Yürüyüşü" düzenledi

  Türkiye Barolar Birliğince Anayasa Mahkemesi önünden Yargıtay Başkanlığına "Hukukun Üstünlüğü Yürüyüşü" düzenlendi.

 • 10.11.2023 10 Kas 17:59 Özgür Özel'den Yargıtay'ı protesto eden avukatlara destek Özgür Özel'den Yargıtay'ı protesto eden avukatlara destek

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını protesto eden Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu üyelerine destek verdi.

 • 10.11.2023 10 Kas 00:56 Özgür Özel: 'Biz Bundan Sonraki Süreçte, Bu Darbe Girişimine Karşı Kim Direniyorsa, Kim Mücadele Ediyorsa Onların Yanında Olmaya Devam Edeceğiz' Özgür Özel: "Biz Bundan Sonraki Süreçte, Bu Darbe Girişimine Karşı Kim Direniyorsa, Kim Mücadele Ediyorsa Onların Yanında Olmaya Devam Edeceğiz"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını tanımama ve hak ihlali yönünde karar veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine kapalı grup toplantısında alınan karar doğrultusunda TBMM Genel Kurulu’nu terk etmeyerek “Adalet Nöbeti”ne başlayan milletvekillerini ziyaret etti. Özel, “Biz bundan sonraki süreçte, bu darbe girişimine karşı kim direniyorsa, kim mücadele ediyorsa, kim ses yükseltiyorsa onların yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

 • 09.11.2023 09 Kas 22:34 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye Barolar Birliği'nin düzenlediği 'Hukukun Üstünlüğü' yürüyüşüne katılacak CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye Barolar Birliği'nin düzenlediği 'Hukukun Üstünlüğü' yürüyüşüne katılacak

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye Barolar Birliği'nin düzenlediği 'Hukukun Üstünlüğü' yürüyüşüne CHP milletvekilleriyle birlikte katılacağını duyurdu. Özel, yaptığı açıklamada, yürüyüşe destek vermeye davet etti.

 • 09.11.2023 09 Kas 21:56 TBB'nin yürüyüşüne CHP lideri Özgür Özel'den destek geldi TBB'nin yürüyüşüne CHP lideri Özgür Özel'den destek geldi

  Yargıtay'ın Can Atalay davasına ilişkin Anayasa Mahkemesi üyeleriyle ilgili verdiği karar sonrası CHP lideri Özgür Özel'den dikkat çeken bir hamle geldi. Özel, yaptığı açıklamada ''Yarın Türkiye Barolar Birliği'nin düzenlediği ''Hukukun Üstünlüğü'' yürüyüşüne, milletvekillerimizle birlikte katılıp destek vereceğiz.'' dedi.

 • 09.11.2023 09 Kas 21:19 CHP ve Saadet Partisi, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi kararını eleştirdi CHP ve Saadet Partisi, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi kararını eleştirdi

  CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Yargıtay'ın Can Atalay kararıyla Anayasa Mahkemesini gayri milli ilan ettiğini belirtirken, Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Anayasa Mahkemesi üyelerinin itham edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. CHP ve Saadet Partisi liderleri, Yargıtay'ın kararına müdahale edilmesi ve yanlışlıkların düzeltilmesi gerektiğini vurguladılar. İYİ Parti ise Yargıtay üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Türkiye Barolar Birliği ise Yargıtay üyeleri hakkında disiplin soruşturması talep etti.

 • 09.11.2023 09 Kas 20:23 Ankara Baro Başkanı Köroğlu'ndan, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Anayasa Mahkemesi Üyeleri Hakkındaki Suç Duyurusuna Tepki: 'Bu Çok Net Anayasa... Ankara Baro Başkanı Köroğlu'ndan, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Anayasa Mahkemesi Üyeleri Hakkındaki Suç Duyurusuna Tepki: "Bu Çok Net Anayasa...

  Ankara Baro Başkanı Mustafa Köroğlu; Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına tepki gösterdi. Köroğlu, “Yargılamayı kim yapacak? Anayasa Mahkemesi, Yüce Divan sıfatıyla yapacak. Yani Anayasa Mahkemesi üyelerini Anayasa Mahkemesi yargılayacak. Peki bunun için bir toplantı nisabı var mı var? O karara karşı imza atan üyeleri çıkardığınızda toplanabiliyor mu? Hayır. Yargıtay üyeleri bunu bilmiyor mu? Anayasa'nın kuruluşu hakkındaki kanunu bilmiyor mu? Biliyorlar. Demek ki bir düğüm yaratmak istiyorlar. Yargı çözemediği düğümü atmamalıdır ama şu anda içeride bir mücadele var. Kim kimle ne için mücadele ediyor, bilmiyoruz ama ortada yargı üzerinden görülen bir hesaplaşma var gibi. Bu çok net Anayasa Mahkemesi ve Anayasa'nın tasfiyesi girişimidir. Bunu başka bir yere çekmenin anlamı yok. Bunun üstünü de örtemezsiniz. Buna başka bir şey diyerek de kılıf bulamazsınız. Bu sayede, 'Anayasa Mahkemesi'ni yeniden yapılandırmalıyız, ortadan kaldırmalıyız'ın arka planını oluşturmaya çalışamazsınız, çalışmamalısınız" açıklamasını yaptı.

 • 09.11.2023 09 Kas 20:16 TBB Başkanı Erinç Sağkan, Yargıtay'ı ziyaret etti ve Anayasa'ya aykırı kararları eleştirdi TBB Başkanı Erinç Sağkan, Yargıtay'ı ziyaret etti ve Anayasa'ya aykırı kararları eleştirdi

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Yargıtay Başkanlığı'nı ziyaret ederek, Yargıtay'ın Anayasa'ya aykırı ve anayasal düzeni ihlal eden kararlarını eleştirdi. Sağkan, 13. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyeleri hakkında disiplin soruşturması açılması ve görevden el çektirilmeleri için başvuruda bulunduklarını belirtti. Ayrıca, yarın bütün baro başkanlarının Ankara'ya gelerek değerlendirme yapacaklarını ve Anayasa Mahkemesi önünde görüşlerini paylaşacaklarını söyledi.

 • 09.11.2023 09 Kas 01:41 Özgür Özel: 'Yargıtay 3. Ceza Dairesinin Kararı Düpedüz Bir Darbe Girişimi.Yarın Meclis'te Bir 'Adalet Oturumu' Gerçekleştirilmesini ve İçinde... Özgür Özel: "Yargıtay 3. Ceza Dairesinin Kararı Düpedüz Bir Darbe Girişimi.Yarın Meclis'te Bir 'Adalet Oturumu' Gerçekleştirilmesini ve İçinde...

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de olağanüstü grup toplantısında "Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin almış olduğu bir karar var. Bu karar, düpedüz bir darbe girişimi. Sayın Numan Kurtulmuş'u buradan yarın tüm grupların başkanlarını, tüm grubu bulunan siyasi partilerin grup ve genel başkanlarını kendi başkanlığındaki bir danışma kurulu toplantısı yapmaya davet ediyorum. Danışma Kurulunun özel bir oturumla bir genel görüşme açarak bir 'Adalet oturumu' gerçekleştirmesini ve içinde bulunduğumuz adalet krizine TBMM'nin nasıl el koyacağına karar vermesini bekliyoruz. CHP, Meclis'in açık olduğu her saat adalet meselesini gündeme getirip mücadelesini iç tüzük sınırları içerisinde verecek ancak Meclis kapandığında bir grubu oluşturacak sayı olan en az 20 milletvekiliyle 'Adalet Oturumu'nu, Meclis'teki adalet nöbetini sürdürecektir. Sokaklarda, meydanlarda direneceğiz, bu hukuksuzluğa teslim olmayacağız. Mücadelemiz büyük bir dirençle başlayacak ve sürecektir. Ne tek adama, ne onun ittifak ortaklarına ne de Anayasa'ya darbeye cüret edenlere teslim olmayacağız" dedi.

 • 08.11.2023 08 Kas 23:25 Yargıtay'ın AYM kararına siyasilerden tepki geldi Yargıtay'ın AYM kararına siyasilerden tepki geldi

  Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) milletvekili seçilen Gezi Parkı davası sanığı Can Atalay'ın Anayasa Mahkemesi'nce (AYM) verilen hak ihlali kararına ilişkin yeniden yargılanması ve tahliyesi kararına uyulmamasını kararlaştırdı. Daire ayrıca, Can Atalay için hak ihlali kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Söz konusu karara AK Parti, CHP, İYİ Parti ve TİP ile beraber birçok partiden tepki geldi.

 • 08.11.2023 08 Kas 22:04 TBB Başkanı: Yargıtay Kararı Anayasa Mahkemesi'ni Ortadan Kaldırma Çabasıdır TBB Başkanı: Yargıtay Kararı Anayasa Mahkemesi'ni Ortadan Kaldırma Çabasıdır

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin cezaevindeki Milletvekili Can Atalay ile ilgili kararının ardından, Anayasa'yı yok sayarak Anayasa Mahkemesi'ni fiilen ortadan kaldırma çabası olduğunu belirtti. Sağkan, ilgili daire üyeleri hakkında 'görevden el çektirmeye davet' yaptırımının uygulanması için Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu'na başvuru yapacaklarını açıkladı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay hakkındaki kararına uymama kararı aldı ve Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi işlemlerine başlanması için TBMM Başkanlığı'na kararı gönderdi.

 • 08.11.2023 08 Kas 13:12 Basın Meslek Örgütleri, Sansüre ve Tutuklamalara Karşı Basın Nöbeti Başlattı Basın Meslek Örgütleri, Sansüre ve Tutuklamalara Karşı Basın Nöbeti Başlattı

  Anayasa Mahkemesi'nin dezenformasyonla mücadele yasasının iptali için görüşeceği başvurunun ardından basın meslek örgütleri, gazetecilerin keyfi suçlanmasına ve tutuklanmasına neden olan söz konusu maddenin iptali için sessiz protesto ve serbest kürsü eylemi düzenledi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, Anayasa Mahkemesi'nden yasanın acilen iptal edilmesini beklediklerini belirtti. Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu ise özgür basın için mücadele eden basın emekçilerinin yanında olduklarını vurguladı.

 • 08.11.2023 08 Kas 13:09 Gazeteci Meslek Örgütü Üyeleri, Dezenformasyonla Mücadele Yasasının İptalini İstedi Gazeteci Meslek Örgütü Üyeleri, Dezenformasyonla Mücadele Yasasının İptalini İstedi

  Gazeteci meslek örgütü üyeleri, dezenformasyonla mücadele yasası olarak bilinen kanunun iptalini talep etti. Anayasa Mahkemesi, bu düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini görüşüyor. Gazeteciler, Anayasa Mahkemesi önünde toplanarak düzenlemenin iptal edilmesini talep etti. Barolar Birliği de gazetecilere destek ziyaretinde bulundu ve basın hürriyetinin önemini vurguladı.

 • 08.11.2023 08 Kas 11:06 TBB Başkanı Erinç Sağkan: Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı eğitimde standardı sağlayacak TBB Başkanı Erinç Sağkan: Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı eğitimde standardı sağlayacak

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı'nın eğitimde standardı sağlayacağını belirterek, sınavın önemini vurguladı. Sağkan, ayrıca hukuk fakülteleriyle ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğini ve Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni desteklediklerini ifade etti.

 • 05.11.2023 05 Kas 10:49 Haftanın tarihine bakış Haftanın tarihine bakış

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938'de, saat 09.05'te Dolmabahçe Sarayı'nda, "Türk'ün tarihinde ve gönlünde daima yaşamak" üzere hayata veda etti.

 • 02.11.2023 02 Kas 13:12 Ankara Büyükşehir Belediyesi, İlk Bürom Projesi ile Avukatlara Destek Oluyor Ankara Büyükşehir Belediyesi, İlk Bürom Projesi ile Avukatlara Destek Oluyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Barolar Birliği iş birliğiyle mesleğe yeni başlayan avukatlara destek olmak amacıyla 'İlk Bürom Projesi'ni hayata geçirdi. Proje kapsamında 60 avukata ofisleri teslim edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, avukatların tarihi bir mekanda mesleğe adım atmalarında destek olacaklarını söyledi.

 • 02.11.2023 02 Kas 13:06 Ankara Büyükşehir Belediyesi, İlk Bürom Projesi ile Avukatlara Destek Veriyor Ankara Büyükşehir Belediyesi, İlk Bürom Projesi ile Avukatlara Destek Veriyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Barolar Birliği iş birliğiyle mesleğe yeni başlayan avukatlara destek olmak amacıyla 'İlk Bürom' projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında 60 avukata ofisleri teslim edildi. Başkan Mansur Yavaş, Türkiye'de bir ilk olan bu uygulamayı başlattıklarını belirterek, avukatların mesleğe adım atışlarında destek olmak için bu projeyi gerçekleştirdiklerini ifade etti. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan ise projenin Ankara Barosu'nun kurumsal mücadelesine katkı sağlayacağını söyledi. Avukatlar da projeden dolayı memnuniyetlerini dile getirerek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a teşekkür etti.

 • 02.11.2023 02 Kas 12:45 İstanbul Barosu, Can Atalay Hakkında Tahliye Kararı Vermeyen ve Dosyayı Yargıtay'a Gönderen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nı Hsk'ya... İstanbul Barosu, Can Atalay Hakkında Tahliye Kararı Vermeyen ve Dosyayı Yargıtay'a Gönderen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nı Hsk'ya...

  İstanbul Barosu, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararına karşın cezaevinden tahliye edilmeyen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay için İstanbul Adalet Sarayı'nda açıklama yaptı. İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, "Hak ihlali sona erdirilmeyip, tahliye sağlanmadığından, Baromuz tarafından Hakimler Savcılar Kurulu’na İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı hakkında ‘görev suçu’ ve ‘meşru vasıtaları kullanmak sureti ile hürriyeti tahdit’ nedeni ile şikayette bulunulmuştur" dedi.

 • 02.11.2023 02 Kas 11:05 AYM, Avukatların İfade Özgürlüğünün İhlal Edildiğine Karar Verdi AYM, Avukatların İfade Özgürlüğünün İhlal Edildiğine Karar Verdi

  Anayasa Mahkemesi (AYM), bir doktor hakkındaki şikayet dilekçesinde kullandıkları ifadeler nedeniyle uyarı cezası verilen avukatların ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine hükmetti. AYM, kararında avukatların müvekkillerinin menfaatlerini korumak için kullandıkları ifadelerin keyfi bir kişisel saldırı olarak yorumlanamayacağını belirtti ve disiplin cezasının avukatlar üzerinde caydırıcı etki doğurabileceğine dikkat çekti. Kararın gerekçesinde, başvurucuların ifade özgürlüğü ile avukatlık mesleğinin etik ilkelerinin korunması ve doktorun şeref ve itibarının korunması hakkı arasında adil denge kurulmadığı değerlendirildi ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiği sonucuna varıldı.

 • 01.11.2023 01 Kas 15:56 Denizli Honaz'da Taş Ocağı Nedeniyle Can Güvenliği Tehdit Altında Denizli Honaz'da Taş Ocağı Nedeniyle Can Güvenliği Tehdit Altında

  Denizli'nin Honaz ilçesinde bulunan taş ocağında yapılan kontrollü patlatma sırasında dağdan kopan kaya parçaları nedeniyle bölge halkının can güvenliği tehlikede. Mahalleli, başka bir firmanın da aynı bölgede taş ocağı açmak için 'ÇED gerekli değildir' raporu almasına itiraz etti. Denizli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ise raporun çevresel etkiyle ilgili olduğunu ve faaliyetin ancak gerekli kurumlardan ruhsat alındıktan sonra başlayabileceğini bildirdi. Mahalle halkı, kaya parçalarının düşme anını cep telefonuyla kaydetti ve il müdürlüğüne başvurarak taş ocağının kapatılmasını talep etti.

 • 31.10.2023 31 Eki 12:36 Uluslararası Aile Hukuku Sempozyumu düzenlenecek Uluslararası Aile Hukuku Sempozyumu düzenlenecek

  Adalet Bakanlığı, aile mahkemelerinin etkinliğinin artırılması amacıyla 'Uluslararası Aile Hukuku Sempozyumu' düzenleyecek. Sempozyumda, aile hukuku alanında yaşanan güncel sorunlar ele alınacak ve diğer ülkelerdeki iyi uygulama örnekleri incelenecek. Proje, Türkiye'de hukukun üstünlüğünün ve temel hakların tam uyumlu hale getirilmesini sağlamayı ve aile mahkemelerinin etkinliğini arttırmayı hedefliyor.

 • 31.10.2023 31 Eki 12:23 TBB, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları için Uluslararası Ceza Mahkemesine başvuru yapacak TBB, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları için Uluslararası Ceza Mahkemesine başvuru yapacak

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının açıkça savaş suçu olduğunu belirterek, Uluslararası Ceza Mahkemesine başvuru yapma kararı aldıklarını söyledi. Sağkan, Filistin'de yaşanan saldırıların Uluslararası İnsancıl Hukuk Kurallarını ihlal ettiğini ve sivillerin hedef gözetilerek katledildiğini vurguladı. TBB olarak uluslararası aktörlerin harekete geçmesi ve savaş suçlarının sorumlularının hesap vermesi gerektiğini belirten Sağkan, resmi girişimlerin sürdürüldüğünü ve Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurunun hazırlıklarının tamamlandığını ifade etti.

 • 31.10.2023 31 Eki 12:17 Uluslararası Aile Hukuku Sempozyumu Yarın Başlıyor Uluslararası Aile Hukuku Sempozyumu Yarın Başlıyor

  Aile mahkemelerinin etkinliğinin artırılması amacıyla düzenlenen Uluslararası Aile Hukuku Sempozyumu yarın başlayacak. Sempozyumda, aile hukuku alanında yaşanan güncel sorunlar ele alınacak ve diğer ülkelerdeki iyi uygulama örnekleri incelenecek. Ayrıca, kadınların, çocukların ve aile üyelerinin haklarının korunması için alternatif yaklaşımlar değerlendirilecek.

 • 28.10.2023 28 Eki 12:27 TBB, Cumhuriyet Bayramı'nda adalet için birlik çağrısı yaptı TBB, Cumhuriyet Bayramı'nda adalet için birlik çağrısı yaptı

  Türkiye Barolar Birliği, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, hukuk camiası ve tüm yurttaşları adalet ortak paydasında birleşmeye ve demokratik laik sosyal hukuk devleti ilkelerini hayata geçirmeye davet etti. Açıklamada, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılında bütün vatandaşların hukuk karşısında eşit olduğu, çocukların aklın ve bilimin ışığında eğitim alabildiği tam bağımsız vatan hayalini gerçekleştirmek için mücadele eden kahramanların şükran ve saygıyla selamlandığı vurgulandı.

Advertisement