Kocaeli Erzurumlular Derneği Kurtuluşu Unutmadı - Son Dakika
Yaşam

Kocaeli Erzurumlular Derneği Kurtuluşu Unutmadı

Kocaeli Erzurumlular Derneği Kurtuluşu Unutmadı

Erzurum’un Kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü münasebetiyle etkinliklere katılmak üzere Erzurum’a gelen Kocaeli Erzurumlular Derneği Başkan ve yöneticileri, yemekte bir araya geldiler.

12.03.2018 14:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Erzurum'un Kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü münasebetiyle etkinliklere katılmak üzere Erzurum'a gelen Kocaeli Erzurumlular Derneği Başkan ve yöneticileri, yemekte bir araya geldiler. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen 'Erzurum Tanıtım Günleri' programına katılan yetkililere teşekkür eden Kocaeli Erzurumlular Derneği Başkan ve yönetim kurulu üyeleri, bu anlamlı günde sılada bulunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Programa Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, İl Kültür Müdürü Cemal Korkmaz, Kocaeli Erzurumlular Derneği Başkanı Avni Gözütok, Net Yap Grup Yetkilileri Orhan Gedik, Mehmet Boztaş, Erzurumlu Oyuncu Hanifi Koç, Kocatepe Erzurum Dernek Başkanı Hüseyin Şimşek, Kocaeli Körfez Erzurumlular Derneği Yavuz Göğdemir, Kocaeli Aşkaleliler Derneği Başkanı Mahmut Atıcı, MHP Derince Belediyesi Meclis Üyesi Abdurrahman Kaya, dernek yöneticileri Fatih Yeşilyurt ve Ahmet Gören katıldı.

Erzurum'un işgal döneminde yaşadığı sıkıntıların konuşulduğu sohbette kısa bir konuşma yapan Kocaeli Erzurumlular Derneği Başkanı Avni Gözütok, gurbette Erzurum'u çok iyi temsil ettiklerini söyledi. Tarih ve kültür şehri Erzurum'un örf ve adetlerini her daim dernek olarak canlı tutup tanıttıklarını ifade eden Gözütok, Erzurum Tanıtım Günlerine katılan tüm Erzurumlulara teşekkür etti.

Bu tür etkinliklerin sıla ile gurbeti bir araya getirdiğine dikkat çeken Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, "Hemşerilerimizin gelenek, göreneklerini yaşatan, etkinliği tertip eden derneğimize teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Son olarak konuşan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum'un çok stratejik bir bölgede olduğuna vurgu yaptı. Erzurum'un pazar sıkıntısı olmadığını ifade eden Vali Azizoğlu, işadamlarının Erzurum'a yatırım yapmalarını istedi.

Gurbette yaşamını devam ettiren Erzurumluların sılayla bağlarını kesmemelerini isteyen Vali Azizoğlu şöyle konuştu:

"Tarihin her döneminde büyük badireler atlatmış, büyük destanlar yazmış, kahramanlıklar göstermiş ve kendini bütün coğrafyaya kanıtlamış, yiğitliğini, Dadaşlığını altın harflerle Erzurum kale duvarlarına yazmış bir şehirdir. Bu kentte görev yapmak bizim için büyük bir onurdur. Erzurum'dan dışarı gidip, hayat mücadelesi veren Erzurumlu hemşerilerimizden şunu bekliyoruz. Bu bölgenin değerleri insanların has değerleridir. Doğup büyüdüğümüz şehrimizi unutmamalı, her zaman kavi bağlarla muhafaza etmelerini arzu ediyoruz. Çünkü bu şehir Anadolu'nun kapısıdır. Eğer bu şehri düşürürsek Anadolu düşer. İşte biz Afrin'de El-bab'ta mücadele veriyoruz. Aslında verilen bu mücadele Anadolu'yu koruma mücadelesidir. Allah orada bulunan asker ve polisimizi her daim korusun. Diğer taraftan Erzurum'u hızla bu bölgenin ekonomik, kültür ve sanayi şehri haline getirmemiz lazım. Sizden şunu arzu ediyoruz. Yatırım yapmak isteyen siz olursunuz, sizlerin tanıdığı, ortaklarınız olur, Erzurum bu manada yatırım için çok elverişli bir bölgedir. Erzurum'da ürettiğimiz her şeyi almaya hazır çevremizde en az 100 milyon insan var. Ovit tüneli ile birlikte Erzurum'un limanı uzaklığı 2 saat mesafeye düşmüştür. Bu fırsatı değerlendirmek zorundayız. Bunu bir milli mesele olarak görmeliyiz."

Program sonunda Vali Azizoğlu, Erzurum'un Kurtuluşunun 100'üncü yılına özel olarak hazırlanan "Kurtuluşunun 100. Yılında Erzurum ve Ermeniler ile Kurtuluşun 100. Yılında Erzurum" isimli iki önemli eseri günün anlam ve önemine binaen Kocaeli Erzurumlular Derneği Başkanı Avni Gözütok'a hediye etti. - ERZURUM

Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam Kocaeli Erzurumlular Derneği Kurtuluşu Unutmadı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çocukluk arkadaşının adını yazdığı romanla yaşatıyor
  11:56 Çocukluk arkadaşının adını yazdığı romanla yaşatıyor

  Çankırı'da yaşayan Veysel Elmas, hayatını kaybeden ve birçok zorluk yaşayan arkadaşı Mehmet Yavuz'un adını yazdığı romanla yaşatıyor. Elmas, gençken yaşadığı platonik aşk sebebiyle üzüntü yaşayan arkadaşının hikayesini romanla anlatarak onun hayatını ölümsüzleştirmeyi amaçlıyor.

 • İzmir Gaziemir'de iş yerinde çıkan yangın söndürüldü
  11:54 İzmir Gaziemir'de iş yerinde çıkan yangın söndürüldü

  İzmir'in Gaziemir ilçesinde bir iş yerinin önünde depolanan atık malzemelerin tutuşması sonucu çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kısa sürede söndürüldü. Yangın nedeniyle bitişikte bulunan özel okuldaki öğrenciler tahliye edildi.

 • Adıyaman'da depremde yıkılan binanın mühendisi tutuklandı
  11:53 Adıyaman'da depremde yıkılan binanın mühendisi tutuklandı

  Adıyaman'da 6 Şubat depremlerinde 100 kişinin öldüğü Zümrüt Apartmanı'nın fenni mesulü ve statik proje müellifi olan inşaat mühendisi Burak Binzet tutuklandı. Binzet, yapılan incelemeler sonucunda asli kusurlu bulunan binanın sorumlusu olarak gözaltına alındı ve tutuklandı.

 • Kars'ın Sarıkamış ilçesinde kar erimesiyle hayvanlar meralara çıkarıldı
  11:49 Kars'ın Sarıkamış ilçesinde kar erimesiyle hayvanlar meralara çıkarıldı

  Kış mevsiminin uzun ve çetin geçtiği Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, karın erimesiyle büyük ve küçükbaş hayvanlar meralara çıkarılmaya başlandı. Hava sıcaklığının gündüz 19 dereceye çıktığı ilçede, besiciler hayvanlarını otlaklara çıkardı. Besiciler, hayvanlarını 2 bin 400 rakımlı Yağbasan Çatal Dere mevkisine çıkardı ve sonbahara kadar koyun, kuzu ve ineklerini merada otlatacaklarını belirtti.

 • Metin Akpınar'ın kızı Duygu Nebioğlu, annesini bulmak için Müge Anlı'ya başvurdu
  11:47 Metin Akpınar'ın kızı Duygu Nebioğlu, annesini bulmak için Müge Anlı'ya başvurdu

  Yıllar önce Metin Akpınar'ın evlilik dışı birlikteliğinden dünyaya gelen ve açtığı babalık davasını kazanan Duygu Nebioğlu, annesini bulmak için Müge Anlı'nın programına katılarak yardım istedi.

 • Bendi Mahi Çayı Gürül Gürül Akıyor
  11:43 Bendi Mahi Çayı Gürül Gürül Akıyor

  Van'ın Muradiye ilçesindeki Bendi Mahi Çayı, bol yağış ve karların erimesiyle tekrar canlanmaya başladı. Geçtiğimiz yıl kuruyan çay, bu yıl yağışların artmasıyla eski cazibesine kavuştu. Derelerin ve çayların sularıyla Van Gölü'nün seviyesi de yükseldi. Bendi Mahi Çayı'nı ziyaret edenler, yakında balıkların suyun akışına karşı yüzdüğünü ve taklalar attığını gözlemleyebileceklerini belirtti.

 • Adana'da Yamaç Paraşütçüleri Gökyüzünde Tavla Oynadı
  11:43 Adana'da Yamaç Paraşütçüleri Gökyüzünde Tavla Oynadı

  Adana'nın Sarıçam ilçesindeki iki yamaç paraşütü pilotu, havada tavla oynayarak farklı bir deneyim yaşadı. Mehmet Ağırman ve Furkan Nizamsever, paraşütle tandem uçuşu gerçekleştirirken gökyüzünde tavla oynadı. İnişlerini gerçekleştirdikten sonra bu eşsiz deneyimi aksiyon kamerasıyla kayıt altına aldılar. Pilotlar, havada tavla oynamanın uçuş deneyimine ayrı bir eğlence kattığını belirtti.

 • Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu İlk Nikahı Kıydı
  11:43 Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu İlk Nikahı Kıydı

  Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu, göreve başladıktan sonra ilk resmi nikahını kıydı. Başkan Ömeroğlu, genç çiftin mutluluklarına ortak oldu ve evlilik cüzdanını gelin Betül'e takdim etti.

 • Asker üniformasıyla şov yaptıran işletme sahibi de çalışanlar da bedelini ağır ödedi
  11:42 Asker üniformasıyla şov yaptıran işletme sahibi de çalışanlar da bedelini ağır ödedi

  16 Nisan'da sosyal medyada paylaşılan ve "İstanbul'da yabancı bir şahsa ait lüks restoranda, şov yapmak için asker üniformasını giyip servis yapmışlar" ifadeleriyle yayınlanan görüntüler üzerine çalışma başlatıldı. İşletmede çalışan 3 yabancı uyruklu şahsın sınır dışı edilmesine karar verildi, ayrıca olayın meydana geldiği iş yerinin Turizm İşletme Belgesi iptal edildi.

 • Kilis'te traktör devrildi, sürücü hayatını kaybetti
  11:39 Kilis'te traktör devrildi, sürücü hayatını kaybetti

  Kilis'in Polateli ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, H.D. (69) idaresindeki traktör devrildi. Olay yerine gelen ekipler, traktörün altında kalan sürücünün hayatını kaybettiğini belirledi. Sürücünün cenazesi Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

 • 70 Yaşındaki Adamın Ev Bahçesi Nostaljik Müzeye Dönüştü
  11:39 70 Yaşındaki Adamın Ev Bahçesi Nostaljik Müzeye Dönüştü

  Van'ın İpekyolu ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Zübeyit Demir, 50 yılını vererek topladığı yüzlerce eşyayla evinin bahçesinde tandırevi olarak kullandığı eklentiyi 'nostaljik müze'ye dönüştürdü. Gençlik yıllarından bu yana hayatından izler taşıyan eşyaları saklayan ve farklı ürünler yapan Demir, emekliğinin ardından yıllardır biriktirdiği eşyaları sergilemek ve boş zamanlarını değerlendireceği bir mekan oluşturmak için tandırevi olarak kullandıkları eklentiyi nostaljik müzeye dönüştürmeye karar verdi. Çocuklarının yardımıyla tandırevinin bakımını yapan Demir, annesinden, yakınlarından hatıra kalan, çocukluğunun izlerini taşıyan duvar saatleri, çömlekler, kömürlü ütü, terazi, baston, yün tarağı, gaz lambası, çömlek, tokmak, havan gibi yüzlerce eşyayı sergilediği bir alan oluşturdu. Zamanının büyük bölümünü burada geçiren, elektrikli eşyaları onaran Demir'in 'müze'sini, gün içinde hem dostları hem de geçmişe özlem duyan çok sayıda kişi ziyaret ediyor.


Advertisement