AK Parti Aydın Milletvekili Erdem Açıklaması - Son Dakika
Yerel

AK Parti Aydın Milletvekili Erdem Açıklaması

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, hükümeti eleştirmek veya yıpratmak maksadıyla yazılanların suç olamayacağını, ancak darbeye zemin hazırlamak maksadıyla yazılanlar ve çizilenlerin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini belirtti.

12.01.2012 12:21

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, hükümeti eleştirmek veya yıpratmak maksadıyla yazılanların suç olamayacağını, ancak darbeye zemin hazırlamak maksadıyla yazılanlar ve çizilenlerin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini belirtti.

Erdem, yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde tutuklu gazetecilerin durumuyla ilgili birçok haksız değerlendirmeler yapıldığını ifade etti.

Yargının gerçekleştirdiği soruşturmaları, AK Parti ve hükümetle ilişkilendirmenin, adil yargılamayı etkilemeye yönelik beyanlarda bulunmanın, kapsam itibariyle çok geniş ve çok ciddi suçlamalar ihtiva eden, binlerce sayfa delilden ve yüzlerce sanıktan oluşan bu davalarda gerçeği ortaya çıkarmaya yönelik çalışan yargı mensuplarına büyük bir haksızlık yapıldığını dile getiren Erdem, şunları kaydetti:

Erdem, bu konuda Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından "72 gazetecinin tutuklu ya da hükümlü olduğu" yönünde açıklamalarının medyada sıklıkla yer aldığını, ancak bu iddiaların Adalet Bakanlığı'nın konuya ilişkin yaptığı açıklama doğrultusunda gerçeği yansıtmadığını savunan Erdem, şunları kaydetti:

"TGS'nin listesinde tutuklu ve hükümlü olduğu belirtilen 72 isimden 3'ünün cezaevlerinde kaydına rastlanmadığı, 6'sının ise tahliye edildiği açık şekilde tespit edilmiştir. Listede yer alan isimlerin 63'ü hala cezaevindedir. Bu 63 isimden 36'sı hakkında dava açılmış ve bunların 18'i ile ilgili mahkumiyet kararları verilmiştir. 27 kişi hakkında soruşturmalar devam etmektedir. Cezaevlerindeki 63 kişiden 18'nin basın kartı varken, 45 kişinin ise basın kartı yoktur. Hakkında dava açılan veya mahkumiyet kararı verilen 36 kişiden 4'ü basın yoluyla işlenen suçlar arasında sayılabilecek olan terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan dolayı cezaevindedir. Diğer 32 tutuklu ve hükümlünün cezaevinde bulunmalarının gazetecilik faaliyeti ile ilgisi yoktur.

Haklarında soruşturmalar devam eden 27 kişiyle ilgili olarak ise, soruşturmaların gizli yürütülmesi nedeniyle bu kişilerin hangi suç ve eylemlerden dolayı tutuklandıkları, ancak iddianame hazırlandığında açık bir şekilde görülebilecektir. Soruşturması devam eden 27 ismin tamamının silahlı terör örgütü üyeliği gibi gazetecilik faaliyeti ile ilgisi olmayan suçlardan dolayı cezaevinde bulundukları görülmektedir. Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü 63 gazeteciden 59'u basın yoluyla işledikleri iddia olunan suçlardan yani yazdıkları yazılardan ve gazetecilik faaliyetlerinden dolayı değil, basınla ilgisi olmayan suçlardan dolayı tutuklanmış veya mahkum olmuşlardır."

Dosyalardaki suç iddialarına bakıldığında, adam öldürmek, banka soygunu, yağma, gasp, tehdit, resmi belgede sahtecilik gibi suçların yer aldığını ve bu suçların gazetecilikle ilgisinin olmadığının açık olduğuna işaret eden Erdem, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu suçlar nedeniyle tutuklama ve mahkumiyet kararları ile basın özgürlüğünün ihlali de söz konusu olamaz. Hükümeti eleştirmek veya yıpratmak maksadıyla yazılanlar elbette suç olamaz, ancak darbeye zemin hazırlamak maksadıyla yazılanlar ve çizilenler düşünce özgürlüğü kapsamında olamaz. Millet iradesini ve kararını ortadan kaldırmaya, darbe yaparak hükümeti devirmeye kim teşebbüs ederse suç işlemiş olur. Bu suçları işleyenleri tamamen masum gazetecilik faaliyeti yapıyormuş gibi göstermek gerçek gazetecilere yapılan büyük bir saygısızlıktır."

- AYDIN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel AK Parti Aydın Milletvekili Erdem Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement