Ak Partili Sait'ten Bir İlk Daha; "Dünya İzmirliler Günü" - Son Dakika
Yerel

Ak Partili Sait'ten Bir İlk Daha; "Dünya İzmirliler Günü"

Ak Partili Sait\'ten Bir İlk Daha; "Dünya İzmirliler Günü"

AK Parti İzmir Milletvekili ve Dışişleri komisyon üyesi Rifat Sait'ten yine ses getirecek bir proje daha geldi.

27.08.2013 17:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

AK Parti İzmir Milletvekili ve Dışişleri komisyon üyesi Rifat Sait'ten yine ses getirecek bir proje daha geldi. Her yıl 9 Eylül'de kutlanması planlanan "Dünya İzmirliler Günü" bu yıl ilk kez kutlanacak. Kutlamalara dünyanın dört bir yanındaki İzmirliler davet edilecek. Organizasyon için "9 Eylül İzmirliler Platformu" kuruldu. Bu platformun başkanlığına İzmir milletvekili Rifat Sait getirildi.

ORJİNAL BİR İZMİR PROJESİ

Sait, bu kez adı İzmir ile özdeşleşen kişileri bir araya getirmek için bir projeye imza attı. İzmir ile ilgisi olan siyasetçi, işadamı, sporcu, sanatçı, yazarın bu festivalde bir araya gelmesi planlanıyor. Etkinlik geleneksel hale getirilip, gelecek yıllarda uluslararası çapta büyük bir organizasyona dönüştürülecek.

9 Eylül İzmir'in kurtuluşu tarihine denk gelen bir etkinlik planlayan Sait ve beraberindekiler aynı günü "Dünya İzmirliler Günü" olarak kutlayacak. Gümüldür Denizatı Otel'de yapılması düşünülen programa İzmirli sanatçılar, gazeteci- yazarlar, siyasetçiler ve kente hizmet etmiş isimler davet edilecek. Burada, İzmir'in kardeş kent şehirleriyle bağlantı kurulup kültürel etkinlikler düzenlenecek.

Davet listesinde Büyükşehir Belediyesi'nin yaşayan eski başkanları Burhan Özfatura, Yüksel Çakmur, valiler Alaattin Yüksel, Oğuz Kağan Köksal, Yusuf Ziya Göksu, Kemal Nehrozoğlu ve Kutlu Aktaş gibi isimler yer alacak. Yine İzmirli sanatçılar Sezen Aksu, Can Bonomo, Engin Altan Düzyatan, Çağan Irmak, Ersun Yanal, Fenerbahçeli Semih gibi isimler bizzat Sait tarafından aranarak programa katılmaları istenecek.

SEÇİLECEK 10 İZMİR EFESİNE TÖRENLE "EFELİK BRÖVESİ" TAKILACAK

Kutlamalar için kurulan 9 Eylül İzmirliler Platformunu oluşturan üyeler, belirlenecek 10 kişiye İzmir'e verdiği hizmetlerden dolayı "İzmir'in Efesi" unvanı verecekler. Belirlenen İzmir Efelerine Bröveleri törende takılacak. Ardından İzmir Efeleri folklor gösterisi sunulacak.

İZMİRLE ÖZDEŞLEŞMİŞ HERKES DAVET EDİLECEK

Programın çok özel olacağını ifade eden AK Parti Milletvekili Sait, etkinliğin siyasi hiçbir özelliğinin olmadığını vurguladı. Sait, "Bu proje İzmir projesidir. Herkesin sahip çıkmasını istiyorum. Sayın valimiz Mustafa Toprak bizzat katılacak. Yine davetiyeleri göndermeye başladık. Kente hizmet etmiş kamu kurumlarında görev yapmış atanmış ve seçilmiş değerlerimiz var. Onları unutmamamız gerekiyor. Etkinliği sosyal konularla zenginleştireceğiz. İzmir'deki tüm STK'ları davet ediyoruz. İzmir'in efeleri, Körfezi, denizi, boyozu, gevreği her şeyi burada olacak. Kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan yaşansın istiyoruz. İzmirli tanınmış isimleri bizzat aramaya başladım. Gazeteci Yılmaz Özdil de dahil herkesi etkinliğe davet edeceğim" dedi.

MEHTER TAKIMI İLE AÇILIŞ

Mehter takımı eşliğinde başlayacak etkinliğe İzmir'de faaliyette olan tüm STK'lar ve beraberlerinde halk oyunları katılacak. İzmir'deki tüm hemşeri derneklerinin halk oyunları ile büyük bir daire oluşturulup birlik mesajı verilecek. İzmir'in lokmasının döküleceği, kent ile meşhur olan Gevrek, Boyoz, incir ve Bergama tulum peynirin dağıtılacağı etkinlikte birçok sanatçı da sahne alacak.

AZİZ KOCAOĞLU'NU DA BEKLİYORUZ

Sait, Dünya İzmirliler gününe Büyük Şehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu da bizzat telefonla arayarak davet edeceğini, kendisinin Sayın Kocaoğlu'nun birçok davetine katıldığını, Kocaoğlu'nun da kentin bir Belediye başkanı olarak bu etkinliğe katılmasını beklediğini ifade etti.

Dünya İzmirliler Günü, 9 Eylül Pazartesi günü, saat 18.00'de Gümüldür Denizatı tesislerinde İzmir valisi Mustafa Toprak'ın da katılımı ile başlayacak. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Ak Partili Sait'ten Bir İlk Daha; 'Dünya İzmirliler Günü' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • YSK'ya yerel seçim itirazları için son başvuru bugün
  10 Nis YSK'ya yerel seçim itirazları için son başvuru bugün

  31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerle ilgili il seçim kurullarının kararlarına itiraz için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bugün saat 17.00'ye kadar başvuru yapılabilecek. İl seçim kurullarının kararlarına olağanüstü itiraz için ise son tarih 14 Nisan Pazar günü saat 17.00'ye kadar.

 • Çin Jiamusi Hanjiang Festivali: Nehre Dua ve Bereket
  10 Nis Çin Jiamusi Hanjiang Festivali: Nehre Dua ve Bereket

  Çin'in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinin Jiamusi kentinde, 2024 Çin Jiamusi Hanjiang Festivali başladı. Festivalde, yerel halkın nehre bağırarak yeni yılın bereketi ve iyi balık hasadı için dua ettiği eski bir gelenek olan 'Hanjiang' ritüeli gerçekleştiriliyor. Ayrıca festivalde Şaman dansları, hikaye anlatıcılığı ve diğer performanslar da sergileniyor. Hanjiang Festivali, balıkçı ve avcı toplulukları tarafından kutlanan geleneksel bir kutsama törenidir.

 • DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il
  10 Nis DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il

  CHP'nin yıllar sonra birinci parti olarak sandıktan çıktığı 31 Mart yerel seçimlerinin yankıları sürüyor. Haritanın kırmızıya boyandığı seçimde DEM Parti'nin en düşük oy aldığı iller de belli oldu. DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il: Yozgat, Sivas, Tokat, Gümüşhane, Ordu, Samsun, Kütahya, Amasya, Sinop ve Kırıkkale.

 • Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı
  10 Nis Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hatay'a ziyaret gerçekleştirerek Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı. Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk'ü tebrik etti ve Hatay'ın hızlı bir şekilde yaralarını saracağını söyledi.

 • Düzce'de 4. dönemini kazanan Hanife Gür, mahalle sakinlerinin takdirini kazanıyor
  10 Nis Düzce'de 4. dönemini kazanan Hanife Gür, mahalle sakinlerinin takdirini kazanıyor

  Düzce'de yaşadığı mahalle sakinlerinin ısrarlarıyla 15 yıl önce adaylığını koyduğu muhtarlığı 4. döneminde de kazanan 63 yaşındaki Hanife Gür, hizmet azmi ve her yaştan insanla kurduğu muhabbetle örnek yöneticilik sergiliyor. Gür, semt pazarı ve kadınlar için el emeği pazarının kurulması, lise ve üniversite öğrencileri için kursların açılması, oyun parkı ve spor sahalarının yapımı gibi sosyal, ekonomik, sağlık ve eğitim alanlarında hizmetlerin getirilmesi çabalarıyla mahalle sakinlerinin takdirini ve sevgisini kazandı.

 • CHP Çanakkale İl Teşkilatı Bayramlaşma Programında Buluştu
  10 Nis CHP Çanakkale İl Teşkilatı Bayramlaşma Programında Buluştu

  CHP Çanakkale İl Teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlediği bayramlaşma programında partililer ve vatandaşlarla bir araya geldi. Programda konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, tüm vatandaşların bayramını kutladı ve değişimin gücüyle ayağa kalkan CHP'nin Türkiye'de de ayağa kalkacağını belirtti. Programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz ve Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun da katıldı.

 • Çin, turizmi teşvik etmek için kampanya başlatacak
  10 Nis Çin, turizmi teşvik etmek için kampanya başlatacak

  Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmi teşvik etmek amacıyla Mayıs ayında ülke genelinde bir ay sürecek bir kampanya başlatacağını duyurdu. Kampanya, turizm sektörünün gelişimini artırmayı, çevre dostu turizmi yaygınlaştırmayı ve kültürel gelişimi turizmle bütünleştirmeyi hedefliyor. Bakanlık, altı şehri turistik niteliklerini vurgulamak için seçecek ve yerel yönetimlere tercihli uygulamalar benimsemeleri çağrısında bulunacak. Ayrıca, yerel turizm departmanları turistik cazibe merkezlerini tanıtmak ve canlı yayın gösterileri düzenlemek için sosyal medya platformlarıyla işbirliği yapacak.

 • Emekliye neden zam yapılmadı? Bakan Şimşek
  10 Nis Emekliye neden zam yapılmadı? Bakan Şimşek "İzin veremezdik" diyerek nedenini anlattı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti MYK'sında emeklilere neden zam yapılmadığını anlattı. Şimşek "Bunu yapmak için Türkiye'nin yurtdışından yüzde 50'den fazla faizle borçlanması gerekecekti" dedi.

 • Yargıtay, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul etti
  10 Nis Yargıtay, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul etti

  Yargıtay 11. Ceza Dairesi, kendisini 'Kamu Güvenliği Teşkilatı İstihbarat Daire Başkanı' olarak tanıtan kişiden birden fazla kez para alan sanığa verilen 5 ay hapis cezasını, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul ederek bozdu. Daire, aynı suçun farklı gerekçelerle ve farklı zamanlarda birden fazla kez işlendiğini belirterek daha ağır cezanın uygulanması gerektiğine hükmetti.

 • Özgür Özel'in Yurt Dışı Temasları... Şule Erten Bucak:
  10 Nis Özgür Özel'in Yurt Dışı Temasları... Şule Erten Bucak: "Seçimlerden Sonra Genel Başkan'a Büyük Bir İlgi Olduğunu Gördük"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yurt dışı temaslarında yer alan eski CHP Genel Sekreter Yardımcısı Şule Erten Bucak, Özel’in Romanya programına ilişkin, “PES Genel Sekreteri Filibeck açılış konuşmasında, ‘Aramızda Almanya Şansölyesi Scholz ve seçimlerden zaferle çıkmış olan CHP Genel Başkanı Özel de var’ dediği anda -sanıyorum 5 bin kişilik bir salondu- büyük bir alkış koptu. Genel Başkan ayağa kalktı, hepsini selamladı. Bunun üzerine Scholz da ayağa kalkıp Genel Başkanın yanına gelip öperek onu kutladı. Bu toplantı çok başarılı bir şekilde geçti. Seçimlerden sonra Genel Başkana büyük bir ilgi olduğunu gördük” dedi. Erten Bucak, ayrıca Sosyalist Enternasyonal’ın ilk Yerel Yönetimler Komitesi Toplantısı’nın Türkiye'de yapılacağını bildirdi.

 • İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ramazan Bayramı'nı kutladı
  10 Nis İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ramazan Bayramı'nı kutladı

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ramazan Bayramı'nı kutlayarak, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Halkın düzeni değiştirmek istediğini gösterdik
  10 Nis Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Halkın düzeni değiştirmek istediğini gösterdik

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yerel seçimlerde halkın düzeni değiştirmek istediğini net bir şekilde gösterdiğini belirtti. Seçer, toplumun farklı kesimlerinin sorunlarının hesabının sandıkta görüldüğünü ifade etti.


Advertisement