Antalya İl Genel Meclisi Toplantısı - Son Dakika
Yerel

Antalya İl Genel Meclisi Toplantısı

Antalya İl Genel Meclisi Toplantısı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, görev yaptığı 2 yıl boyunca Türkiye'nin ismini her kesimde duyurduklarını bildirdi.

02.01.2012 18:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, görev yaptığı 2 yıl boyunca Türkiye'nin ismini her kesimde duyurduklarını bildirdi.

Antalya İl Genel Meclisi Ocak ayı meclis toplantısına katılan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi'ndeki çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. İki yıldan bu yana başarılı çalışmalara imza attıklarını ifade eden Çavuşoğlu, özellikle komşu ve ihmal edilmiş ülkeleri Avrupa Konseyi çatısı altına almak için çaba gösterdiklerini söyledi.

Azerbaycan, Bosna Hersek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başta olmak üzere, birçok ülkenin desteklendiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Demokratik açıdan gelişmekte olan birçok ülkeyi destekledik. Bu ülkelere yardımcı olduk. Parlamenter diplomasiyi işlettik. Karabağ sorununun çözümü için çaba gösterdik. Konseyin tarihinde üye olmayan bir ülkeyi, Fas'ı Avrupa Konseyi'ne üye yaptık. Konseyin tüm haklarından yararlanıyorlar ama sadece oy kullanamıyorlar. Bunun yanı sıra Filistin Ulusal Meclisi'ni üye yaptık. Artık Filistinli milletvekilleri AKPM çatısı altında olacak. Bunu takiben bazı kardeş Türk Cumhuriyetlerinden başvurular var. Tunus'taki seçimlere konsey olarak yardımcı olduk. Tunus'un da AKPM'ye talebini bekliyoruz. Bunu Mısır, Libya ve Cezayir takip edecek. İki yıl boyunca Avrupa ülkelerini ve sıkıntıdaki ülkeleri AKPM Başkanı sıfatıyla gezdik. 90'dan fazla resmi veya çalışma ziyareti gerçekleştirdik."

AKPM'yi daha iyi işletebilmek için reformlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Çavuşoğlu, AKPM'nin iç tüzüğünü değiştirdiklerini de belirtti. Çavuşoğlu,

"Zaman zaman TBMM'deki arkadaşlarla şakalaşırken Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin iç tüzüğünün değiştirilemediğini ifade ediyorum. Şaka bir yana TBMM iç tüzüğü milletin beklentilerini karşılamayacak durumda. Bir an önce bunun da değişmesi gerekiyor. Bunu bir Türk başkan olarak AKPM'de gerçekleştirdik. Bir Türk olarak Avrupa Konseyi'ne bıraktığımız en iyi hizmet bu oldu" dedi.

-"Gözümüz arkada kalmayacak"-

Avrupa'daki ekonomik sorunların siyasi mekanizmaları sarstığını ifade eden Çavuşoğlu, birbiri ardına yaşanan hükümet değişikliklerinin bunun en iyi göstergesi olduğunu vurguladı. Ekonomik sorunların sağlık, kültür, ekonomi başta olmak üzere sosyal güvenliği etkilediğine işaret eden Çavuşoğlu, "Maalesef temel insan haklarını etkileyen olumsuz gelişmeler yaşanıyor" dedi.

Avrupa'da ırkçılığın arttığına da dikkati çeken Çavuşoğlu, AKPM olarak bu aşırılıkların önlenmesi için Avrupa ülkelerinde çalışmalar yaptıklarını kaydetti. 23 Ocak'ta görevi devredeceğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Başarılı bir şekilde görevimizi yaptığımıza inanıyorum. Gözümüz arkada kalmayacak. Uluslararası alanda Türkiye'nin ismini her alanda duyurduk. Dış politikada aktif olabilmemiz için üst yönetimlerdeki karar mekanizmalarında yer almalıyız. Bu şekilde ülkemizin ve zayıf ülkelerin önüne çıkartılan engelleri aşabiliriz. Bu nedenle görevimize üye olarak devam edeceğiz" diye konuştu.

- Milletvekili maaşları-

Çavuşoğlu, kentin en ücra köşesindeki sorunların çözülebilmesi için yerel yönetimlerin önemine de dikkati çekti. İl Genel Meclisi üyelerinin seçildikleri bölgelerin sorunlarını çözmek için büyük çabalar gösterdiğini anlatan Çavuşoğlu,

"Siz sadece yol, köprü gibi sorunlarla değil yaşadığınız bölgenin bütün sorunlarıyla ilgileniyorsunuz. Nasıl TBMM Türkiye'yi temsil ediyorsa, İl Genel Meclisi de Antalya'yı temsil ediyor. Zaman zaman ailenizden ve işlerinizden fedakarlık ederek hizmet etmeye çalışıyorsunuz" dedi.

Bir İl Genel Meclisi üyesinin özlük haklarında düzenleme yapılmasını talep etmesi üzerine Çavuşoğlu, "Umarım bizim milletvekili olarak başımıza gelen sizin de başınıza gelmez" diye espri yaptı.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sizlerin de özlük haklarınızın olması gerekiyor. Sizler de vatandaşlar tarafından seçilmiş insanlarsınız. Ama inşallah bizim milletvekili olarak başımıza gelen, sizin de başınıza gelmez. Ama şunu söylemek isterim ki bunlar çok görülmemeli. Milletvekili maaşına çok ihtiyacı olmayan bir arkadaşınız olarak söylüyorum, hizmet eden insanlar mağdur edilmemeli. Son düzenlemede biraz fazla oldu ama belli bir düzeyde de olması lazım. Değişik partiden geçen dönem milletvekili olup da bu dönem olmayan arkadaşlarımızın son altı ayda arabalarını ve gayrimenkullerini sattıklarına şahit oluyoruz. Emekli olamamış. Kendi işine de dönemiyor. Doktor veya avukatsa o işine dönemiyor. Toplum bunu tolere etmiyor. Avrupa'da diş hekimi hem milletvekilliğini yapıyor hem de diş hekimliğini yapıyor. Türkiye'de serbest işi olanlar işine devam ediyor ancak bunun dışındakiler mesleğini sürdüremiyorlar. Milletvekilliği de bitince ortada kalıyorlar. İktidar partisindeyseniz bazı yerlerde müşavirlik gibi iş bulabiliyorsunuz ama muhalefet partisindeki arkadaş ne yapacak- Onun işi hepten zor. Tanıdığım eski milletvekilleri var, her ay bir bankadan kredi çekerek ödemelerini yapan. Milletvekilliği gerçekten çok masraflı bir iş. Bir milletvekilinin maaşının yarısı yol ve benzine gidiyor. Bunları çok görmemek lazım. Hizmetin kalitesini sorgulamak lazım. Aynı şekilde İl Genel Meclisi üyelerinin de özlük hakları olmalı ve imkanları artırılmalı. Türkiye'nin ekonomik imkanları öncelere göre çok iyi durumda. Türk ekonomisi dünyada ya birinci büyüyor ya ikinci. Ama burada da 'Fırsatçılık yapalım' demiyoruz ama hak edene de hakkını vermek lazım. Toplumun her aşamasındaki insanın hizmet alma kalitesini artırmak lazım."

-Taş ve maden ocakları-

Taş ve maden ocaklarıyla ilgili meclis üyelerinin taleplerini de dinleyen Çavuşoğlu, "Bu konuda iktidar olarak bizim de hatamız oldu" dedi.

Madenciliği teşvik etmek amacıyla çıkarılan yasa ile Ankara'dan ruhsat alan bir kişinin yerel yönetimlere sormadan ocak açabildiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Hatta maden arama adı altında ormanlardaki toprakları götürdüler, sonra maden yokmuş diyerek devlete iade ettiler. Bu çok suistimal edildi. Antalya'nın dağlarının her yerini maden arama bahanesiyle kapatmışlar. Biz bu gördüğümüz olumsuzlukları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza anlattık. Son çıkan düzenlemeyle artık bu konuda yerel yönetimlerin görüşlerinin alınması gerektiğine karar verildi. Kurum görüşleri uygun olmazsa maden arama ruhsatı alınamıyor ve açılamıyor. Dere yataklarına izin verilmiyor mesela. Dünyanın birçok ülkesinde de durum böyle. Bir ülke büyüyorsa inşaat sektörü de büyüyor. Bu nedenle taş ocakları da olacak, kum ocakları da olacak. Ama bunun toplumu rahatsız edecek boyutta olmaması gerekiyor. Bunun orta yolunun bulunması gerekiyor. Dereyi, ormanı tahrip etmeden yapılacak yerler de var."

-Antalya'ya stadyum yapılması-

Antalya'ya yeni bir stadyum için çalışmaların yapıldığını da anlatan Çavuşolu, stadyumun eski Yüzüncü Yıl Spor Tesislerinin bulunduğu alana yapılmasıyla ilgili bir kanı oluştuğunu, ancak henüz tam bir karar verilmediğini bildirdi.

Çavuşoğlu, belediye başkanları ve sivil toplum örgütleri üyeleriyle konuyu görüştüklerini anlatarak, bu konuda uzman görüşü de alındığını açıkladı. Bu konuda farklı görüşler olabileceğine değinen Çavuşoğlu, "AK Parti içinden bazı arkadaşlarımız da bazı konularda eleştirilerde bulunuyorlar. Azami konsensüs sağlandığı yere yapılmalıdır. Son yapılan toplantıda, bütün partilerin yetkililerinin katıldığı toplantıda yüzde 75 oranında Yüzüncü Yıl'a stadın yapılması kararı var. Herkesin oy birliğiyle bu konuda birleşmesini bekleyemeyiz. İktidar olarak 'Bu konuda sadece biz karar verelim' demedik, herkesin görüşünün alınmasını istedik. Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü'nün 2012 yılı yatırım planına Antalya dahil edildi. Yer belirlendikten sonra hemen başlanacak" dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Antalya İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı da Çavuşoğlu'nun iki yıl boyunca Avrupa Parlamentosu'nda başarılı çalışmalara imza attığını söyledi. Çavuşoğlu'nun dolu dolu iki yıl geçirdiğini ifade eden Arı, İl Özel İdarelerinin genel bütçeden aldıkları payların artırılmasını ve özlük haklarının düzeltilmesini istedi.

- ANTALYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Antalya İl Genel Meclisi Toplantısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement