Antalya, Organ Bağışında Rekora Hazırlanıyor - Son Dakika

Antalya, Organ Bağışında Rekora Hazırlanıyor

11.01.2013 14:16
Antalya, Organ Bağışında Rekora Hazırlanıyor

Antalya Sağlık Müdürü Adem Bilgin, organ bağış rekoru için Guinness'e yaptıkları başvurunun kabul edildiğini söyledi.

Antalya Sağlık Müdürü Adem Bilgin, organ bağış rekoru için Guinness'e yaptıkları başvurunun kabul edildiğini bildirerek, "Şubat ayının sonunda Kepez Arena'da gerçekleştirilecek bir organizasyonla bir saat içerisinde yapılacak organ bağışlarıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na gireceğiz" dedi.

Antalya Sağlık Müdürlüğü tarafından Sea Life Otel'de organ bağışında 2012 yılının değerlendirilmesi amacıyla toplantı düzenledi. Toplantının açılışta konuşan Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, Türkiye'de 100 bin kişinin organ beklediğini belirterek, Türkiye'nin canlıdan nakillerde dünya birincisi olduğunu, kadavrada ise durumun tam tersi olduğunu vurguladı.

Kapuağası, Avrupa ülkelerinde beyin ölümü gerçekleşen her 100 kişiden 85'inin organlarının bağışlandığını dile getirerek, Türkiye'de ise her 100 kişiden sadece 25'inin organlarının bağışlandığını kaydetti.

Bakanlığın kadavradan bağışa büyük önem verdiğine değinen Kapuağası, "Kalp, ince bağırsak, akciğer gibi organların naklini bekleyen hastaların hayatta kalabilmelerinin tek çaresi kadavradan organ bağışı. Kadavra bağışını maddi olarak da değerlendirmek gerekiyor. Bir hastanın akciğer nakli için yurt dışına gönderilmesi 400 bin avroya mal oluyor" dedi.

-4 bin kişinin organlarını bağışlaması hedefleniyor-

İl Sağlık Müdürü Adem Bilgin ise toplu organ bağışı rekorunu kırmak için Guinness'e yaptıkları başvurunun kabul edildiği söyledi.

Bilgin, organizasyon için hazırlıkların başladığını ifade ederek, "Şubat ayının sonunda Kepez Arena'da gerçekleştirilecek bir organizasyonla bir saat içerisinde yapılacak organ bağışlarıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na gireceğiz. 4 bin kişinin organlarını bağışlamasını hedefliyoruz, ama en kötü ihtimalle 2 bin kişiye ulaşacağımızı tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde rekor denemesinin duyurusunun yapılacağını, isteyenlerin bu organizasyona gönüllü olarak katılabileceğine işaret eden Bilgin, gönüllülerin ücretsiz otobüslerle Kepez Arena'ya taşınacağını, aynı anda 20 bilgisayarla gönüllülerin bağış formlarının görevliler tarafından doldurulacağını anlattı.

Bilgin, Guinness'teki mevcut rekorun 15 Aralık 2011'de Londra'da 321 katılımcıyla kırıldığını aktararak, "Bu rekorun yeni sahibi şubat ayı itibarıyla organ bağışında marka olan ve başarılı operasyonlarıyla adını dünyaya duyuran Antalya olacak. Amacımız sadece rekor kırmak değil. Bu organizasyon sayesinde organ bağışına olan duyarlılığı artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Muhabir: Şamil Kahveci

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu - ANTALYA

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Türkiye 'buz' kesti, Antalyalı çiftçi don nöbetine başladı Türkiye 'buz' kesti, Antalyalı çiftçi don nöbetine başladı Antalya'da motosiklet ve bisiklet çaldığı öne sürülen 5 zanlı tutuklandı Antalya'da motosiklet ve bisiklet çaldığı öne sürülen 5 zanlı tutuklandı Türkiye'de kar ve soğuk etkili olurken, Antalya'da vatandaşlar deniz keyfi yapıyor Türkiye'de kar ve soğuk etkili olurken, Antalya'da vatandaşlar deniz keyfi yapıyor

Son Dakika Yerel Antalya, Organ Bağışında Rekora Hazırlanıyor - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement