Ayakkabı Sektörünün İhracat Gücü Artacak - Son Dakika
Yerel

Ayakkabı Sektörünün İhracat Gücü Artacak

Zeynep Yücetaş - Ekonomi Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Avrupa Birliği (AB) finansman destekli "KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi" kapsamında, Gaziantep'te ihracatında son yıllarda büyük artış görülen ayakkabı imalat sektöründe kümelenme çalışması yapılacak.

02.01.2012 14:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Zeynep Yücetaş - Ekonomi Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Avrupa Birliği (AB) finansman destekli "KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi" kapsamında, Gaziantep'te ihracatında son yıllarda büyük artış görülen ayakkabı imalat sektöründe kümelenme çalışması yapılacak.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) bünyesinde faaliyet gösteren Gaziantep Kümelenme Merkezi, yaptığı ekonomik ve sektörel incelemeler sonucunda, iş kümelenmesi kapsamında "ayakkabı imalatını" ilk hedef sektör olarak belirledi.

Gaziantep Kümelenme Merkezi Koordinatörü Serap Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ekonomi Bakanlığının Türkiye'nin ihracatının hedeflenen seviyelere ulaşabilmesi, ihracatımızdaki katma değerli ürünlerin oranının artırılması, yeni pazarlarda büyüme sağlanabilmesi amacıyla küresel değer zincirleri içerisinde hem işbirliği yapan hem de rekabet eden Türk firmalarının gelişmesine büyük önem verdiğini söyledi.

Ekonomi Bakanlığı liderliğinde ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığında devam eden Avrupa Birliği destekli "KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi" ile kalkınmada öncelikli bölgelerimiz başta olmak üzere ülkemizdeki KOBİ'lerin uluslararası piyasalardaki rekabet gücünün geliştirilmesinin hedeflendiğini anlatan Gültekin, Çorum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Samsun ve Trabzon-da kurulan kümelenme bilgi merkezleri ile hedef sektörlere yön verileceğini ifade etti.

Serap Gültekin, "KOBİ'lerin kümelenme yoluyla uluslararası piyasalarda etkin şekilde rekabet edebilmelerinin ve ihracatı artırmanın altyapı desteğini hazırlayan proje, 5 ilde en az 400 KOBİ'ye fayda sağlamayı ve proje sonuna kadar 12 iş kümesini oluşturulmasını hedefliyor. Projenin toplam bütçesi 5 milyon avro Avrupa Birliği tarafından karşılanıyor" dedi.

-"İhracatta büyük patlama yaşanıyor"-

Gaziantep'in ekonomik gelişimi ve sektörel büyümesini dikkate alarak yaptıkları araştırmada, iş kümesi yapılacak ilk sektör olarak ayakkabı imalatı belirlediklerini bildiren Gültekin, şöyle devam etti:

"Şu anda Gaziantep'teki ayakkabı ve terlik imalatçıları hem ülkedeki pek çok ulusal markaya mal üretiyorlar, hem de ihracat yapıyorlar. Ayakkabı sanayinde ihracatı geliştirmek üzere işletmelerin birbiriyle işbirliği yaparak rekabet güçlerini, tasarımlarını, dış ticaretlerini artırmaya yönelik bir çalışma başlattık."

Kentte ayakkabı imalat sektörünün 1950'li yıllara dayandığını, şu anda odanın bin 500 üyesi bulunduğunu ve günlük ayakkabı üretim kapasitesinin 40 bin civarında olduğunu belirten Gültekin, şunları kaydetti:

"İhracat kapasitesi 2000'li yılların başına kadar yavaş şekilde ilerlemiş olsa da 2005 yılından bu yana ihracatta büyük bir patlama yaşanıyor. Son 5 yılda ihracatında büyük artış görüldü. 2005 yılında 14,8 milyon dolarlık ihracat hacmi yakalayan Gaziantep ayakkabı sektörü, 2010 yılında yüzde 275 artışla 50 milyon dolarlık ihracata ulaştı. 2011 yılında 55 milyon doları geçmesi bekleniyor. Bu hızlı artışla beraber, Gaziantep'teki ayakkabı imalat sektörünün ülke çapındaki seviyesi 2005 yılında yüzde 6,7 iken 2010 yılında yüzde 12,5 seviyesine çıktı. Proje kapsamında firmaların rekabet güçleri ve ihracat performansları daha da artırılacak. Önümüzdeki bir yıl içinde sektörün ihracatında en az yüzde 20 artış hedefliyoruz."

Kümelenme projesinin Ağustos 2013 tarihine kadar süreceğini açıklayan Gültekin, proje kapsamında AB destekli olarak eğitimler, danışmanlık hizmetleri, uluslararası fuarlarda ortak stantlar, yurtdışı pazarlama faaliyetleri, tedarik aksiyon planları gibi çalışmalarla firmaların rekabet güçlerini ve ihracat performanslarını artıracaklarını sözlerine ekledi.

- GAZİANTEP

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ayakkabı Sektörünün İhracat Gücü Artacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şanlıurfa'da yerel basın mensuplarına tehditler yağdırıldı
  03 Nis Şanlıurfa'da yerel basın mensuplarına tehditler yağdırıldı

  Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki yerel seçimlerin ardından bazı sahte sosyal medya hesapları üzerinden basın mensupları hedef alındı. İlçede görev yapan basın mensuplarına yönelik tehditler içeren hesaplar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şükrü Dolaş, bu durumu kınayarak, avukatları aracılığıyla suç duyurusu ve manevi tazminat davası açacaklarını belirtti.

 • Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Göreve Başladı
  03 Nis Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Göreve Başladı

  Türkiye'de 7 kez üst üste seçim kazanan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kutlama töreniyle görevine başladı. Binlerce Büyükçekmeceli, Başkan Akgün'ün zaferini marşlar ve şarkılar eşliğinde kutladı.

 • MÜSİAD Denizli Şube Başkanı: Seçimsiz Dönemde Odak Noktamız Ekonomi
  03 Nis MÜSİAD Denizli Şube Başkanı: Seçimsiz Dönemde Odak Noktamız Ekonomi

  MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Engin Boyacı, 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin Denizli'ye, ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, seçimsiz geçecek 4 yılda ana odağın ekonomi, düşük enflasyon ve sürdürülebilir büyüme olduğunu belirtti. Boyacı, Orta Vadeli planda yer alan yapısal reformların hızla hayata geçirilmesini beklediklerini vurguladı.

 • Taiwan'ın Hualien kentinde meydana gelen depremde 4 kişi hayatını kaybetti
  03 Nis Taiwan'ın Hualien kentinde meydana gelen depremde 4 kişi hayatını kaybetti

  Çin'in Taiwan bölgesinin Hualien kenti açıklarında meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremde 4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı. Deprem sonucunda apartmanlar çöktü, evler tahliye edildi ve kayalar düştü. Depremin merkez üssü Hualien kentinin güney-güneydoğusunda tespit edildi. Tsunami alarmları verildi ancak kaldırıldı. İş ve okullar tatil edildi, metro seferleri askıya alındı. Artçı sarsıntılar bekleniyor.

 • Manisa'nın Alaşehir ilçesinin ilk kadın muhtarı Emine Dönertaş oldu
  03 Nis Manisa'nın Alaşehir ilçesinin ilk kadın muhtarı Emine Dönertaş oldu

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yapılan mahalli idareler seçimleri sonucunda Dağhacıyusuf Mahallesi'nden Emine Dönertaş, 3 erkek rakibini geride bırakarak ilçenin ilk kadın muhtarı oldu. Dönertaş, bin 63 oy alarak mahallesinin ve Alaşehir'in tarihinde bir ilke imza attı.

 • Amasra'da itiraz gerginliği
  03 Nis Amasra'da itiraz gerginliği

  Bartın'ın Amasra ilçesinde gayri resmi sonuçlara göre CHP'nin Belediye Başkan Adayı Recai Çakır'ın 122 oy ile seçimi kazanmasının ardından Ak Parti ve MHP'i yöneticiler, sonuçlara itiraz ederek, oyların sayılmasını istedi.

 • Çankırı'da Tek Kadın Muhtar Üçüncü Kez Seçildi
  03 Nis Çankırı'da Tek Kadın Muhtar Üçüncü Kez Seçildi

  Çankırı'nın Merkez ilçesinde 2 dönemdir tek kadın olarak muhtarlık yapan Cemile Eskisucu, girdiği 3'üncü seçimi de kazandı. Eskisucu, muhtarlık mesleğini kadınların daha iyi yürüttüğünü ifade etti.

 • Pazaryeri'nde rakiplerine büyük fark atan kadın muhtar güven tazeledi
  03 Nis Pazaryeri'nde rakiplerine büyük fark atan kadın muhtar güven tazeledi

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yapılan ara seçimlerde muhtar seçilen Sabriye Demir, 31 Mart'ta gerçekleşen yerel seçimlerde güven tazeleyip tekrardan köy muhtarı oldu. Burçalık köyünde 3 kişi muhtarlık için yarıştı ve Sabriye Demir rakiplerine büyük fark atarak 39 oy alarak tekrar muhtar seçildi.

 • Hatay'da Muhtarın Balkon Konuşması ve Çiftetelli Kutlaması İlgi Odağı Oldu
  03 Nis Hatay'da Muhtarın Balkon Konuşması ve Çiftetelli Kutlaması İlgi Odağı Oldu

  Hatay'ın Antakya ilçesinde ikinci kez seçimi kazanan 66 yaşındaki muhtar Nuriye Türkmen, balkon konuşması yaparak kadınlarla çiftetelli oynayarak zaferini kutladı. Türkmen'in konuşması ve kutlama anları ilgi çekti.

 • Taiwan'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem: 4 Ölü, 97 Yaralı
  03 Nis Taiwan'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem: 4 Ölü, 97 Yaralı

  Çin'in Taiwan bölgesinde Hualien kenti açıklarında meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde 4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı. Deprem, yerin 12 kilometre derinliğinde gerçekleşti ve adanın genelinde hissedildi. Taipei metrosunda seferler askıya alındı.

 • CHP'nin 60 yıldır kaybetmediği ilçe AK Parti'ye geçti
  03 Nis CHP'nin 60 yıldır kaybetmediği ilçe AK Parti'ye geçti

  Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde 60 yıldır kazanan CHP, bu ilçeyi AK Parti'ye kaptırdı. AK Parti adayı Fırat Yayla, seçimi kazanarak belediye başkanı oldu.

 • Ahlat Belediyesinde Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi
  03 Nis Ahlat Belediyesinde Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi

  Ahlat Belediyesi'nde yeni seçilen başkan Yavuz Gülmez, görevi eski başkan Abdulalim Mümtaz Çoban'dan devraldı. Devir teslim törenine belediye meclis üyeleri, partililer ve akrabaları katıldı.


Advertisement