Aydın Efeleri, Yöresel Kıyafetleriyle TBMM'ye Giremedi - Son Dakika

Aydın Efeleri, Yöresel Kıyafetleriyle TBMM'ye Giremedi

Aydın Efeleri, Yöresel Kıyafetleriyle TBMM\'ye Giremedi
Son Güncelleme: 23.11.2013 12:20

Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Aydın Şubesi üyeleri, Ankara gezisinde üstlerindeki milli kıyafetlerle TBMM'e alınmadıklarını iddia edildi.
Her yıl düzenli olarak Atatürk Haftası'nda üyelerine yönelik olarak Ankara gezisi...

Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Aydın Şubesi üyeleri, Ankara gezisinde üstlerindeki milli kıyafetlerle TBMM'e alınmadıklarını iddia edildi.

Her yıl düzenli olarak Atatürk Haftası'nda üyelerine yönelik olarak Ankara gezisi düzenlediklerini ifade eden Dernek Başkanı Mustafa Yormaz, "İlk olarak Anıtkabir'i, daha sonra müzeleştirilmiş eski TBMM'yi gezdik. Daha sonra da 28 Kasım 1996'da çıkartılan 22831 sayılı yönetmeliğin 1.maddesinin Ulusal Bayram ve Kurtuluş Günleri törenlerinde giyilecek kıyafetler hakkındaki yönetmeliğin 20.maddesinin birinci fıkrasında yer alan 'Milli Bayram ve Kurtuluş Günlerinde; Kuva-yi Milliye'yi Türkiye Muharip Gaziler Derneği'nin savaşa iştirak etmiş üyeleri temsil eder' ibaresini değiştirmek veya ek madde koydurmak amacı ile Aydın Milletvekili Osman Aydın'dan randevu almak için TBMM'ye gittik"dedi.

Aydın Milletvekili Osman Aydın ile randevu saatinde TBMM kapısına geldiklerini anlatan Yormaz, "Güvenlik görevlileri üstümüzdeki kıyafetlerle TBMM içine alınmayacağımızı söylediler. Bizde milletvekilimizin sekreterini aradık ve durumu bildirdik. Yine de kapıdaki görevli yine ısrar edince bum kez Meclis İdare Amiri'nden izin alınmak şartıyla üstümüzdeki aksesuar olarak tabir edilen kuru sıkı tabancalar, derneğimizin armaları, belimizdeki kamalar ve Kuva-yi Milliyeyi temsil eden kalpaklar ile içeriye alamayacaklarını beyan edince kaos yaşandı. Kaos sonrası Meclis Emniyet Amiri bizlere bu şekilde içeriye kesinlikle alınmayacağımızı söyledi. Ben ve benimle birlikte sivil giyimli birkaç arkadaşımız haricindeki arkadaşlarımız kararı protesto ederek TBMM'ye girmedi. Kontrol esnasında cebimizdeki derneğimizin rozetlerini dahi almak istediler. Yasa ilgili görüşlerimizi TBMM'de kısa sürede belirterek ayrıldık" ifadelerini kullandı. - AYDIN

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Aydın Efeleri, Yöresel Kıyafetleriyle TBMM'ye Giremedi - Son Dakika


Advertisement