Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Başkentte Kültür Sanat - Son Dakika

Başkentte Kültür Sanat

Cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası (cso), bugün ve yarınki konserlerinde keman sanatçısı elina vahala ile seyirciyi selamlayacak.

Başkentte Kültür Sanat
31.03.2011 - 10:43,

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), bugün ve yarınki konserlerinde keman sanatçısı Elina Vahala ile seyirciyi selamlayacak.

Rengim Gökmen'in şefliğini yapacağı orkestra, Johannes Brahms'ın "Keman Konçertosu" ve "Senfoni No.4" eserlerini seslendirecek.

Bilkent Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile 3 Nisan Pazar günü İhsan Doğramacı anısına konser verecek. Şef Işın Metin'in yöneteceği konserde orkestraya, soprano Pervin Çakar, tenor Ünüşan Kuloğlu ve bas Tuncay Kurtoğlu eşlik edecek. Konserde, Yiğit Aydın'ın Saygun Emre Operası'ndan

"Sahne", Gustav Mahler'in "Senfoni No.1" eserleri yorumlanacak.

-TİYATRO-

Ankara Devlet Tiyatrosu da bu hafta 18 oyunla seyircinin karşısına çıkacak.

BÜYÜK TİYATRO:

"Genç Osman" adlı oyun, yarın, 3 Nisan ve 5 Nisan Salı günü izlenebilir. Turan Oflazoğlu'nun yazdığı, Şakir Gürzumar'ın yönettiği eserin dekorunu Sertel Çetiner, kostümlerini Gülümser Erigür hazırlarken, ışıkta Şükrü Kırımoğlu görev aldı. Müziklerini Can Atilla'nın yaptığı oyunda, Akın Erozan, Tolga Tuncer, İlhan Kantarcı, Kutay Sungar, Mehmet Akay, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Necmettin Efe Ünal, Kayhan Sarıgöllü, Uğur Kaya, Çiğdem Mine Haktanır, İhsan Sanıvar, Neşe Baykent, Füsun Akay, Fikret Ergin, Halit Güngör ve Nejat Armutçu rol alıyor.

CÜNEYT GÖKÇER SAHNESİ:

Suat Derviş'in yazdığı, Gülriz Sururi'nin uyarlayıp yönettiği müzikal oyun

"Fosforlu Cevriye", hafta boyunca seyircisiyle buluşacak. Dekor ve kostümleri Hakan Dündar tarafından hazırlanan oyunun, ışık düzeni Yakup Çartık, özgün müziği Attila Özdemiroğlu'na ait. Oyunda, Ali Hakan Beşen, Dara Tan, Deniz Baytaş, Feray Darıcı, İclal Karaduman, Kader İlhan, Nermin Uğur, Nusret Çetinel, Uğur Çavuşoğlu ve Zeynep Aytek Metin rol alıyor.

Müzikal çocuk oyunu "Benim Tatlı Meleğim", yarın ve 5 Nisan'da sahnelenecek. Metin Arslan'ın yazıp yönettiği oyunun dekoru Hakan Dündar, giysileri Ceren Karahan, ışık tasarımı Yakup Çartık, müzikleri Meltem Taşkıran, dans düzeni Yasemin Erkan imzasını taşıyor. Oyunda, zeki, duygusal ve içine kapanık bir çocuk olan Selim'in hayal dünyasındaki yolculuğu anlatılıyor.

ŞİNASİ SAHNESİ:

Devlet Tiyatrosunun usta sanatçılarından Ali Hürol'un yönetmenliğini üstlendiği "Haydi Karına Koş" adlı vodvil türündeki oyun, hafta boyunca temsil verecek. Ray Cooney'in yazdığı oyunun yönetmenliğini Ali Hürol üstleniyor. Dekor tasarımını Güven Öktem'in yaptığı oyunda, giysileri İnci Kangal hazırladı, ışıkta Mehmet Yaşayan görev aldı. Oyunda, Cüneyt Mete, Ünsal Coşar, Şirin Giobbi, Pelin Dikmenoğlu, Savaş Tamer, Şahap Sayılgan, Mert Hürol, Ayşe Pelin Gün rol alıyor.

"Haydi Karına Koş"oyununda İngiltere'de bir taksi şoförünün başından geçen ilginç ve karmaşık olaylar anlatılıyor.

Rada Moskowa'nın eserinden Tuğrul Çetiner'in Türkçe'ye çevirdiği "Nereye Koşuyorsun Böyle Minik Tay" adlı çocuk oyunu, bugün, yarın, 3 ve 5 Nisan tarihlerinde izlenebilir.

KÜÇÜK TİYATRO:

Yıldırım Keskin'in yazdığı, Ali Hürol'un yönettiği "İçlerinden Hangisi?" adlı oyun, bugün, yarın, hafta sonunda temsil verecek. Dekorunu Sertel Çetiner'in hazırladığı oyunun, kostümleri Esra Selah, ışık tasarımı Mehmet Yaşayan'a ait. Oyunda, Şahin Ergüney, Alev Buharalı, Selma Bayraktargil, Funda Mete, Gaye Filiz Alacacı, Ayşe Akınsal ve Bülent Türkmen başlıca rolleri paylaşıyor.

Barış Eren'in yazıp yönettiği "Soğuk Bir Berlin Gecesi", 5 Nisan ve 6 Nisan Çarşamba günü seyirciyle buluşacak. Dekoru Sinan Yardımedici, kostümü Günnur Orhon'ın hazırladığı oyunda, ışıkta Zeynel Işık görev aldı. oyunda, Olcay Kavuzlu, Fulya Koçak, Ferahnur Barut, Eray Eserol, Adnan Erbaş, Mahmut Işık rol alıyor.

AKÜN SAHNESİ:

Nihat Asyalı'nın "Rab Şeytana Dedi ki" adlı eseri, bugün, yarın ve hafta sonu sahnelenecek. Bozkurt Kuruç'un yönettiği oyunun dekorunu Güven Öktem, kostümlerini Esra Selah hazırlarken, ışık tasarımı Zeynel Işık imzasını taşıyor. Buğra Koçtepe, Sinan Pekinton, Durukan Ordu, Fatma Öney, Serhat Elifer, Dilber Evrim Alev Bağcı, Gülden Çelen, Hakan Töngülüs, Nurcihan Ergün, Ozan Hikmet Özcan, Özlem Sayın, Perran Vurdum ve Alican Güçoğlu'nun başlıca rolleri paylaştığı oyunda, orkestrada Ayşe Gülüm Sürmen, Fethi Güçer, Zafer Gerdanlı ve Gökhan Över yer alıyor.

6-16 yaş grubu izleyiciler için tavsiye edilen çocuk oyunu "Camdan Kalp", 3 Nisan'da temsil verecek.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının "Palto" adlı oyunu, 5-6 Nisan'da izlenebilir.

ALTINDAĞ TİYATROSU:

Hatice Meryem'in yazdığı, Funda Mete'nin derlediği ve yönettiği "Sinek Kadar Kocam Olsun, Başımda Bulunsun", bugün, yarın, hafta sonu sahnelenecek. Dekor tasarımını Ceren Karahan'ın kostümlerini Günnur Orhon'un hazırladığı eserin, ışık düzeni Zeynel Işık'ın imzasını taşıyor. Oyunda, Devrim Öney, Elvan Eker, Gülçin Yaşaroğlu ile Gonca Erçil rol alıyor.

Yıldırım Keskin'in yazdığı, Ali Hürol'un yönettiği "İçlerinden Hangisi" adlı oyun, 5 ve 6 Nisan'da sahneye konulacak.

İRFAN ŞAHİNBAŞ TİYATROSU:

Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği "Şair Baba ve Damdakiler" adlı oyun, bugün ve 2 Nisanda temsil verecek. Bursa Cezaevinde kalırken tanıştığı Nazım Hikmet'ten ders alıp kendini geliştirerek ünlü bir ressam olan İbrahim Balaban'ın, cezaevi günlerini anlattığı eserde, Aydın Uysal, Bülent Çiftçi, Cengiz Uzun, Cem Balcı, Eda Yılmaz Yener, Erdinç Doğan, Erkan Alpago, Esra Akdoğan, Gültekin Gülkan, Mehmet Ali Toklu ve Miraç Eronat başlıca rolleri paylaşıyor.

Bir kasabada işlenen çocuk cinayetleri nedeniyle bir yazarın sorgulanmasıyla gelişen olayları anlatan "Yastıkadam" adlı oyun, 6 Nisan'da seyircinin karşısında olacak. İrlandalı Martin McDonagh'ın yazdığı, Yusuf Eradam'ın Türkçe'ye çevirdiği ve İlham Yazar'ın yönettiği oyunda, Mesut Turan, Murat Çidamlı, Emre Erçil ile Tolga Tekin rol alıyor.

Çocuk oyunu "Boğaç Han", yarın ve 5 Nisan'da minik izleyicinin karşısında olacak.

STÜDYO SAHNE:

"Moskova-Petuşki Yolun Sonu" adlı oyun, yarın ve 3 Nisan'da temsil verecek. Venedict Yerofeev'in yazdığı, Umut Toprak'ın yönettiği oyunda, Murat Çidamlı, Tolga Tecer, Suat Karausta rol alıyor. Oyunun dekor ve kostüm tasarımı Ali Cem Köroğlu, ışık tasarımı Osman Uzgören, müzik düzeni ise Tolga Tecer ve Fırat Akarcalı'ya ait.

Nikolay Vasiliyeviç Gogol'un "Bir Delinin Hatıra Defteri" oyunu, 5 Nisan'da izlenebilir. Sylvie Luneau ile Roger Coggio'nun uyarladığı, Coşkun Tunçtan'ın Türkçeleştirdiği yapıtın proje tasarımı ve yönetmenliğini Cem Emüler yapıyor. Eserde, 1960'lı yıllarda Türk tiyatrosunun büyük ustası Genco Erkal'ın iki farklı yorumla canlandırdığı Aksenti İvanoviç Poprişçin rolünü, Erdal Beşikçioğlu üstleniyor. Eserin dekor ve giysi tasarımı Sertel Çetiner, ışık düzeni Seyhun Ayaş ile Zeynel Işık, müzik, ses ve efekt tasarımı da Tayfun Gültutan'ın imzasını taşıyor.

ODA TİYATROSU:

2009-2010 Sanat Kurumu "Övgüye Değer Oyun Yazarı Ödülü"nü alan Zeynep Kaçar'ın yazdığı, Ünsal Coşar'ın yönettiği "Krem Karamel", bugün, yarın ve 2 Nisan'da beğeniye sunulacak. Dekoru Hakan Dündar, ışığı Osman Uzgören, giysileri Funda Karasaç'a ait oyunda, Servet Pandur rol alıyor.

Güner Sümer'in yazdığı, Olcay Poyraz'ın rejisörlüğünü üstlendiği "Hüzzam", 5-6 Nisan tarihlerinde izlenebilecek. Dekorunu Ethem Özbora, giysilerini Yıldız Köse, ışık tasarımını Mehmet Yaşayan'ın hazırladığı tek kişilik oyunda, Maral Üner performansını sergiliyor.

-OPERA-BALE-

OPERA SAHNESİ:

Victor Hugo'nun ölümsüz yapıtından uyarlanan "Notre Dame'ın Kamburu" balesi, 2 Nisan'da seyirciyle buluşacak. Armağan Davran ile Volkan Ersoy'un koreografisini yaptığı ve librettosunu yazdığı, Bujor Hoinic'in de müzik düzenlemesini ve orkestra şefliğini üstlendiği iki perdelik eserin dekoru Adnan Öngün, kostümleri ise Çimen Somuncuoğlu imzasını taşıyor. Koreografisinden müzik düzenlemesine, orkestra yönetiminden dekor ve kostümlerine kadar tamamen Türk prodüksiyonu olan eserde, olaylar "Esmeralda" adındaki güzel çingeneye büyük hayranlık besleyen ancak tüm çabalarına rağmen onu katedralin papazının entrikalarından koruyamayan kambur zangoç Quisamodo'nun gözünden sahneye aktarılıyor.

Opera alanında dünyanın en büyük beş bestecisinden biri olarak kabul edilen Wolfrang Amadeus Mozart'ın Türkleri konu alan ünlü yapıtı "Saraydan Kız Kaçırma" operası 4 Nisan Pazartesi günü sahnelenecek. Yekta Kara'nın sahneye koyduğu, orkestra şefliğini Rengim Gökmen ile Winfried Müller'in yaptığı eserin dekoru Çağda Çitkaya, kostümleri Şanda Zipçi, ışığı Fuat Gök'e ait.

LEYLA GENCER SAHNESİ: "Sihirbaz Oz" adlı çocuk müzikali, 3 Nisan'da izleyicisiyle buluşacak.

- ANKARA

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Yerel Başkentte Kültür Sanat - Son Dakika


Advertisement