Belarus Heyeti, Konya Müftüsü Özbuğday'a Ziyaret - Son Dakika

Belarus Heyeti, Konya Müftüsü Özbuğday'a Ziyaret

15.08.2013 17:07
Belarus Heyeti, Konya Müftüsü Özbuğday'a Ziyaret

Türkiye'ye Diyanet İşleri Başkanlığının daveti üzerine İslam'ı ve Kuran ı Kerim'i öğrenmek amacıyla gelen Belaruslu kadınlardan oluşan 15 kişilik heyet, Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday'ı ziyaret etti.

Türkiye'ye Diyanet İşleri Başkanlığının daveti üzerine İslam'ı ve Kuran-ı Kerim'i öğrenmek amacıyla gelen Belaruslu kadınlardan oluşan 15 kişilik heyet, Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday'ı ziyaret etti.

Özbuğday, il müftülüğü binasında gerçekleşen ziyarette, heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Özbuğday, "Belarus'ta Müslüman nüfus yüzde bir civarındadır. Burada bulunanlardan çoğunun ailesi Hristiyan ve sonradan İslam'ı seçtiler. Diyanet İşleri Başkanlığı sadece yurt içinde değil yurt dışındaki Müslüman kardeşlerimize de hizmet veriyor" dedi.

Bursa'da Kuran kursunda eğitim alan heyetten Elena İman Skara Hodova ise Türkiye'yi kendi evleri gibi hissettiklerini söyledi.

Ülkelerinde İslam'ı yaşamanın çok zor olduğunu anlatan Hodova, "Ailem başta olmak üzere çevreden ilk zamanlar çok tepki gördüm. Halen sokakta yürürken rahatsız edici bakışların muhatabı oluyorum. Helal gıda alabilmek için kilometrelerce mesafe katetmek zorunda kalıyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Müftü Özbuğday, heyete Kur'an-ı Kerim hediye etti. - Konya

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Belarus Heyeti, Konya Müftüsü Özbuğday'a Ziyaret - Son Dakika


Advertisement