Bursa Bıçağı Üreticileri Çarşıdan Uzak Kalmak İstemiyor - Son Dakika
Yerel

Bursa Bıçağı Üreticileri Çarşıdan Uzak Kalmak İstemiyor

Bursa Bıçağı Üreticileri Çarşıdan Uzak Kalmak İstemiyor

Tarihi Bursa bıçağını yaşatmak için çalışan üreticiler, şehrin etrafında dağınık halde olan bıçakçıları bir araya getirmek için harekete geçti.

12.01.2012 10:04

Tarihi Bursa bıçağını yaşatmak için çalışan üreticiler, şehrin etrafında dağınık halde olan bıçakçıları bir araya getirmek için harekete geçti.

Bursa Bıçakçılar Derneği, bıçak üreticilerini tek bir bölgede bir araya getirmek için kolları sıvadı. Yaklaşık 2 senedir Büyükşehir Belediyesi ile görüşen Bıçakçılar Derneği üyeleri, şehrin etrafında dağınık halde olan üreticilerle fikir alışverişinde bulunarak destek arayışlarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi'nin restorasyon için çalışma başlatacağı Kayhan bölgesindeki Demirciler Çarşısı'nda yer arayışlarına girdiklerini belirten Dernek Başkanı Mülazım Gülşen, çalışmaların olumlu bir şekilde sonuçlanacağına inandığını ifade etti.

700 yıllık tarihe sahip Bursa bıçağının son üreticilerinin tekrar bir araya gelmeyi istediğini belirten Gülşen, "Bursa Büyükşehir Belediyesi ile 2 yıldır görüşmelerimiz sürüyor. Bıçakçılar, çarşıdan koparılmamalı. Ama çoğu bıçakçı, çarşının çok uzağında ayakta kalmaya çalışıyor. Çarşıda bize bir yer gösterilirse el sanatımızı yaşatacağız. Birçok esnaf bu sanatı zorla ve ayrı bir heyecanla sürdürmeye çalışıyor. Biz Büyükşehir Belediyesi'ne Kayhan Çarşısı'nda bulunan Bıçakçılar Sokağı'na yerleşmek istediğimizi söyledik. Bu konu görüşülüyor. Ama biz şehrin merkezinde olmalıyız. Tarihi Kapalıçarşı'dan uzak olamayız. Demirciler Sokağı'ndaki mal ve yer sahipleri ile görüşmelerimiz sürüyor. Biz 30 bıçakçımızı sokağa taşımayı istiyoruz" dedi.

Gülşen, sokaktaki işyerlerinin genellikle satış yeri olacağını, üretim noktalarının çarşıdan uzak yerde faaliyette olacağını vurguladı. - BURSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bursa Bıçağı Üreticileri Çarşıdan Uzak Kalmak İstemiyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement