Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinde Oryantalist Ressamlar Söyleşisi - Son Dakika
Yerel

Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinde Oryantalist Ressamlar Söyleşisi

Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinde Oryantalist Ressamlar Söyleşisi

Sanat Tarihi Araştırmacısı Servet Kızılay, "Oryantalist Ressamların Gözünden Şark" isimli söyleşisi ve dia gösterisini Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi'nde gerçekleştirdi.

13.01.2012 16:44

Sanat Tarihi Araştırmacısı Servet Kızılay, "Oryantalist Ressamların Gözünden Şark" isimli söyleşisi ve dia gösterisini Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi'nde gerçekleştirdi.

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde bulunan Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi Ocak ayı kültür etkinlikleri kapsamında Sanat Tarihi Araştırmacısı Servet Kızılay'ı ağırladı. Kızılay öğrencilere "Oryantalist Ressamların Gözünden Şark" isimli söyleşi ve dia gösterisini sundu. Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen söyleşide Kızılay, 19 ve 20. yüzyıllarda doğu uygarlıklarını resmeden ressamların eserlerinde ki anlatımlarından yola çıkarak; batı medeniyetinin doğu insanı ve yaşayışı hakkında ki fikirlerini dile getirdi.

Oryantalist ressamların, batı'nın fikir ve düşünüş bakımından doğuyu nasıl ele aldığını çok iyi gösterdiğini ifade eden Kızılay, "Oryantalizm doğu toplumu ve kültürlerini, dilleri ile halklarının batı kökenli bir araştırma alanı ile incelenmesine verilen isimdir. Bu açıdan oryantalist ressamların, resim sanatı içerisinde doğuyu ve onun kendine has insan yapısını nasıl anlattığı bizler için çok önemlidir. Oryantalist ressamlar aslında batı medeniyetleri tarafından birer casusluk unsuru olarak kullanılmışlardır. Ressamların eserlerinde anlattığı olaylar ve mekanlar, batılı ülkeler için birer istihbarat bilgisi olarak kullanılmıştır. Ancak bunun yanında bu eserler birer sanat harikasıdır ve batı medeniyetinin şark kültürüne bakışını en net şekilde yansıtması bakımından eşi bulunmaz bir kaynaktır" dedi.

Oryantalist ressamların eserleri üzerinden yapılan bir medeniyet okumasının, doğru sonuçlar vermemekle birlikte; batının bu medeniyeti nasıl okuduğunu çok net olarak anlattığını dile getiren Kızılay dia gösterisi ile pekiştirdiği konuşmasında ayrıca şunları kaydetti: "Birçok oryantalist ressam özellikle harem kültürüne eğilmiş ve burada aslına uygun olmayan çizimler yapmışlardır. Bugün batının ve bir çok ülkenin harem kültürü hakkında yanlış bilgiler sahibi olmasının kökeninde bu sebep yatmaktadır. Harem kültürünün yanında doğunun yaşayış ve göreneklerini harika bir üslup ile anlatan ressamlarda mevcuttur. Özellikle felsefi yaklaşımı olan eserlerde, doğunun insan faktörünü çok net bir şekilde görebiliriz. Ayrıca ressamların bir çoğunun çizimlerinde yer verdiği mimari eserlerin ayrıntıları da incelenmeye değerdir."

Söyleşinin sonunda koordinatör öğretmen Ercan Yılmaz Kızılay'a teşekkür ederken, Okul Müdürü Murat Kurt'ta kendisine günün anısına çiçek takdim etti. - SAKARYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinde Oryantalist Ressamlar Söyleşisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement