Çinli İş Adamları Malatya Vagon Onarım Fabrikası'nı Gezdi - Son Dakika
Yerel

Çinli İş Adamları Malatya Vagon Onarım Fabrikası'nı Gezdi

Çin Devlet Demiryolu Üreticileri ve İhracatçı Birliğinin (CNR) Genel Müdürü Jia Shirui ve beraberindeki Malatya'da uzun yıllardır atıl duran Vagon Onarım Fabrikası'nı gezdi.

03.01.2012 15:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çin Devlet Demiryolu Üreticileri ve İhracatçı Birliğinin (CNR) Genel Müdürü Jia Shirui ve beraberindeki Malatya'da uzun yıllardır atıl duran Vagon Onarım Fabrikası'nı gezdi.

Malatya Valisi Ulvi Saran ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ile birlikte fabrikayı gezen iş adamları, uzun yıllardır atıl duran fabrikada vagon üretimi ve onarımıyla ilgili bir yatırım yapmak istediklerini belirtti.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirine açıklamada bulunan Vali Ulvi Saran, 48 bin metrekare kapalı alanı ve 28 bin metrekare de sosyal yapı ve donatıları bulunan Malatya Vagon Onarım Fabrikası'nın uzun yıllardır atıl olduğuna değindi.

Çin'den gelen iş adamları heyetinin davetleri üzerine Malatya'da bulunduğunu kaydeden Saran, "Çinli iş adamları, Malatya'daki uzun süreden beri atıl durumda olan Vagon Onarım Fabrikası'na alaka duyuyorlar. Buraya geldiler. Fabrikayı geziyoruz. Vagon Onarım Fabrikası'nın tam olarak faaliyete geçebilmesi için onlarla birlikte burada bir yatırım imkanı konuşuyoruz. İnşallah gelecekte olumlu sonuçlar verir. Bu ziyarette fabrikanın mevcut durumu gözden geçiriliyor" dedi.

Saran, resmi makamlarla, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile temasların sürdürüleceğini ve buradan hayırlı bir netice çıkmasını arzu ettiklerini aktardı.

Vagon üretimi üzerine buradaki kapasitenin, mevcut altyapının ve kapalı alanın kullanılmasını görüştüklerini kaydeden Saran, Çinlilerin burada bir tesis vücuda getirilmesi üzerine incelemelerini sürdürdüklerini ifade etti.

Fabrikanın Çinli iş adamları tarafından satın mı alınacağı, yoksa uzun süreli tahsis mi yapılacağı konusunu daha sonra görüşeceklerine değinen Saran,

"Ne kadarlık yatırım olacağı, kaç kişinin istihdam edileceği noktasında da şu anda rakam telaffuz etmemiz mümkün değil. Ama vagon üretimi ve onarımı amaçlı bir tesis vücuda getirilmesi düşünülüyor" dedi.

Çin Devlet Demiryolu Üreticileri ve İhracatçı Birliğinin (CNR) Genel Müdürü Jia Shirui de, Malatya Vagon Onarım Fabrikası'na yatırım yapıp yapmayacakları konusunda zamanı en iyi şekilde değerlendirip en kısa zamanda karar vermeyi hedeflediklerini kaydetti.

Çin heyetine, bölge ekonomisi konusunda Fırat Kalkınma Ajansı'nda basına kapalı brifing de verildi.

- MALATYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Çinli İş Adamları Malatya Vagon Onarım Fabrikası'nı Gezdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement