Çydd Gençleri Buluştu - Son Dakika
Yerel

Çydd Gençleri Buluştu

Çydd Gençleri Buluştu

ÇYDD İzmir Şubesi, burs verdiği gençleri ve dernek gönüllülerini AASSM’de düzenlediği etkinlikte buluşturdu.

14.11.2016 11:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ÇYDD İzmir Şubesi, burs verdiği gençleri ve dernek gönüllülerini AASSM'de düzenlediği etkinlikte buluşturdu. Etkinlikte ÇYDD'nin burs desteğiyle eğitimini tamamlayıp farklı mesleklerde çalışan gençlerin sahneye çıkıp duygularını anlatması ilgiyle izlendi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi, kuruluşundan bu yana eğitimlerine destek verdiği gençler ve gönüllülük esasıyla derneğe katkı koyan dostlarını buluşturduğu "Çağdaşlığın İzinde İzmir'de Buluşuyoruz" etkinliğini, 12 Kasım Cumartesi akşamı Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Devlet Tiyatrosu Opera ve Bale Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) İzmir Şubesi, İzmir Folklor Müzik ve Gençlik Kulübü'nün (FOMGED) katkılarıyla düzenlenen gecede, Cumhuriyet Gazetesi yazarları Orhan Bursalı ve Özlem Yüzak ile tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, konuşmacı oldu. ÇYDD'nin kurucularından ve uzun bir süre genel başkanlığını yürütmüş olan 2009 yılında yitirdiğimiz Prof. Dr. Türkan Saylan, konuşmalarının yer aldığı video gösteriminde anıldı. ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel de konuşmasının yer aldığı video gösteriminde, derneğin nasıl kurulduğunu, misyonunu, projelerini anlatarak, bireysel ve kurumsal bağışçıların destekleriyle yaptıkları okul, yurt ve kütüphanelerden söz etti.

"Gençlerimiz her yerdeler"

Etkinliğe katılan Genel Başkan Yardımcısı L. Nihal Kızıl Öztorun, AASSM'de yaptığı konuşmada, derneğin "Anadolu'da Kızım Var", "Bir Işık da Siz Yakın", "Deniz Yıldızı" gibi projelerine ve bu projelerden mezun olan gençlerin yönderlik, mentörlük çalışmalarına vurgu yaparak, "Gençlerimiz her yerdeler" dedi. ÇYDD İzmir bursiyerleri ve TOBAV İzmir Şubesi'nin müzik ziyafeti, FOMGED'in zeybek dansıyla renklenen gecenin en güzel noktasıysa, ÇYDD'nin burs desteğiyle eğitimini tamamlayıp bugün mühendis, doktor, öğretmen gibi farklı mesleklerde çalışan gençlerin, sahneye çıkıp duygularını anlattığı anlar oldu. Gençler, gecede yaptıkları konuşmalarda derneğin, okumaları ve eğitim almalarında umut olduğunu belirttiler. Derneğin sadece burs vermediğini, Soma Faciası gibi olaylarda da çok sayıda ailenin yarasına merhem olduğunu, kültürel, sanatsal, bilimsel çalışmalar gerçekleştirdiğini, çağdaş bir birey olmalarını sağladığını belirterek, bu misyonu Türkiye'nin geleceğini aydınlatmak için ömürleri boyunca sürdüreceklerini söyledi.

Ülke yönetimine adaylar

ÇYDD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kaya, gecede yaptığı konuşmada, burs verdikleri ve katkı koyan gönüllü gençlerin, birlikte gerçekleştirdikleri projelerle topluma nasıl faydalı olduklarına şahit olduklarına dikkat çekerek şunları söyledi:

"Bu süreçler aynı zamanda aydınlanmanın, çağdaşlaşmanın bir parçası oldu. Bugün Türkiye'nin dört bir yanına dağılan meslek sahibi gençlerimizle ÇYDD, sorunların değil çözümlerin peşindedir. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin var olması, devrimlerinin yaşatılması, kazanımlarının korunması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması için can suyuna ihtiyacı vardır. Bu can suyu da laik, bilimsel, çağdaş eğitimdir. Bu eğitimlerden geçen ÇYDD'li gençlerimiz, ülkemizin yönetimine adaydır."

ÇYDD'ye destek verenlerin başında gelen İzmir Eski Vali Yardımcısı ve İzmir Eski Büyükşehir Belediyesi Başkanı olmak üzere devletin daha üst kademelerinde de görev alan avukat Ceyhan Demir ise ÇYDD gönüllerinin arı gibi çalıştıklarını belirterek, "Ben çevremdeki kişilere bu derneği anlattım, inandırdım, güvendirdim. Bunu hepimiz yapabiliriz. Türkiye'nin bugününe ve geleceğine gönüllü katkı koyan ÇYDD'ye başka destekçiler de bulmalıyız" dedi.

Özgürlük savaşçıları

"İzmir'e yerleşmek lazım" diyerek sözlerine başlayan gecenin konuklarından Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Bursalı, "Atatürk, kurtuluş, kuruluş ve devrimler, cumhuriyet sonra demokrasi… Cumhuriyeti yaratanların; köy enstitülerinin, öğretmenlerin, bilim ve sanat insanlarının kanatları altında bugünlere geldik. Özgürlük, insan hakları, yurttaşlık bilinci, bilim, sanat, yaratıcılık ile insanın alabildiğine her türlü yeteneğini geliştirmek için. Bütün bunlar, geçmişe baktığımız zaman, geleceğe taşımak zorunda olduğumuz kavramlar. Bunun için varız ve Çağdaş Yaşam da bunun için var. Atatürk'ün en büyük devrimi kadınları ön plana çıkarıp toplumun önüne koymasıdır. ÇYDD bunu bir kez daha gösteriyor. Bu kadınlarımız özgürlük savaşçıları. Geleceğe baktığım zaman umudumu artıran bu kadınlarımızdır" diye konuştu. ÇYDD'nin yine başta gelen destekçilerinden Cumhuriyet Gazetesi yazarı Özlem Yüzak, kendisini çağdaş yaşam ailesinin bir parçası olarak gördüğünü belirterek, "Demokratik, laik Türkiye ve eğitim için canı gönülden çalışan ÇYDD ile bir arada olmak bana inanılmaz bir mutluluk veriyor, nefes alıyorum. Yaşanılan bu zor günlerde 'Ne yapılmalı?' sorusunun cevabında aklıma hep ÇYDD geliyor. ÇYDD, insanlara dokundu. Türkiye'nin aydınlanmasına katkı koymak için daha çok insana dokunmak zorundayız" dedi. Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın ise, şunları söyledi: "Bu ülkenin geleceği, umudu, ışığı bu salondan parlayacaktır diye düşünüyorum. Yolda, sokakta, kafede her yerde sürekli 'Ne olacak bu memleketin hali?" diye soruluyor. Bu coğrafya Şeyh Bedreddinlerin, Pir Sultan Abdalların, Dadalloğlu'nun, Nazımların, Mustafa Kemallerin coğrafyasıdır. Bu memlekete hiçbir şey olmaz. Şarkılarımızı, türkülerimizi, şiirlerimizi, resimlerimizi inadına üretiyoruz. Yaşasın ÇYDD. Yaşasın özgür, laik, tam bağımsız Türkiye." Gecenin sonunda ÇYDD İzmir Şubesi'nden burs alan gençler, sahnede hatıra fotoğrafı çektirdi. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Çydd Gençleri Buluştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Emekli ikramiyesi komisyondan geçti
  20:00 Emekli ikramiyesi komisyondan geçti

  Emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin 3 bin TL'ye yükseltilmesini öngören madde Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. İkramiyeler ise bayramdan önceki hafta olan 1-9 Nisan tarihleri arasında hesaplara geçecek. Diğer ikramiye ödemesi ise Kurban Bayramı öncesi 10-15 Haziran haftasında ödenecek.

 • Adıyaman'da bir çiftçi yürüyüş yaparken 15 milyon yıllık balık fosili buldu
  19:31 Adıyaman'da bir çiftçi yürüyüş yaparken 15 milyon yıllık balık fosili buldu

  Adıyaman'ın Besni ilçesinde bir çiftçi, kırsal alanda yürüyüş yaparken farklı yapıda bir taş buldu. Adıyaman Müze Müdürlüğüne teslim edilen taş Orta Miyosen Dönemi'ne ait balık fosili çıktı. 15 milyon yıl öncesine tarihlenen fosil, koruma altına alındı.

 • Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında
  19:12 Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında

  Bu sabah ilk uçuşunu gerçekleştiren ilk savaş uçağımız KAAN'a dünya basını geniş yer verdi. ABD merkezli Bloomberg, ''Uçuş, Türkiye'nin yerli savaş uçağı projesinde dönüm noktası oldu.'' derken, İngiliz Reuters haber ajansı, ''Türkiye'nin özgün geliştirdiği ilk muharip savaş uçağının ilk uçuşu bugün gerçekleşti'' ifadelerini kullandı. Gelişmeyi son dakika duyuran Yunan basını ise KAAN'ın F-35'ten üstün olduğuna dikkat çekti.

 • Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal, BM Daimi Temsilcisi ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız oldu
  19:03 Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal, BM Daimi Temsilcisi ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız oldu

  Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal oldu, New York'taki BM Daimi Temsilciliğine ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız getirildi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, her iki isme de yeni görevlerini telefonla tebliğ etti.

 • 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek
  18:11 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'nin aday listesi, YSK'ya geç verildiği için kabul edilmedi. 2019 yerel seçimlerinde ilçeyi kazanan ve 31 Mart'taki seçimlerde ise yeniden aday gösterilen CHP Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, listenin geç teslim edilmesi nedeniyle Saadet Partisi listesinden seçime girecek.

 • Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak
  17:31 Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak

  Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın detaylarını açıkladı. İki ülke arasında ortak bir deniz kuvvetlerinin oluşturulacağını söyleyen Mahmud, "Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.

 • Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek
  17:09 Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akrayakıtta duyurduğu rafineri indirimi, yarın itibariyle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyacak. Duyurulan indirimle birlikte benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim uygulanacak. Bu indirim, tüketicilere yakıt alımlarında büyük bir rahatlama sağlayacak.


Advertisement