"Ejderha Yılı"Nda Çin'e İhracatta Artış Beklentisi - Son Dakika
Yerel

"Ejderha Yılı"Nda Çin'e İhracatta Artış Beklentisi

Mustafa Çiftçi - Denizli sanayicisi Çin'de 23 Ocak'ta başlayacak Ejderha Yılı dolayısıyla, birçok sektörde bu ülkeye ürün ihraç etme fırsatı doğacağını düşünüyor."Ejderha Yılı" başlayacak."Bahar Bayramı" olarak adlandırılan geleneksel yılbaşı dolayısıyla ülkede bir hafta tatil yapılacak.

03.01.2012 11:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mustafa Çiftçi - Denizli sanayicisi Çin'de 23 Ocak'ta başlayacak Ejderha Yılı dolayısıyla, birçok sektörde bu ülkeye ürün ihraç etme fırsatı doğacağını düşünüyor.

Geleneksel Çin Takvimi'ne göre 22 Ocak'ta Tavşan Yılı sona erecek ve

"Ejderha Yılı" başlayacak. "Bahar Bayramı" olarak adlandırılan geleneksel yılbaşı dolayısıyla ülkede bir hafta tatil yapılacak.

Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gücü simgeleyen Ejderha Yılı'nın Çinliler için büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Ejderha Yılı'nda doğanların bir imparatorun özelliklerine sahip olacağının düşünüldüğünü, birçok ailenin doğum yapmak için bu yılı tercih ettiğini anlatan Keçeci, şöyle devam etti:

"Refahın ve gücün yılı olan Ejderha Yılı'nda çocuk ürünlerindeki ithalatta önemli oranda bir artışın yaşanacağı kesin. Çin, 1979 yılında nüfus artışını önlemek ve toplumun refah seviyesini yükseltmek için tek çocuk politikası belirledi. Şimdi iş gücü yaşlanan Pekin, tek çocuğu olan ailelere ikincisini yapma izni veriyor. Kırsalda yaşayan çiftçilerin de ikinci çocuk doğurmasına onay var. Geliri artan Çinliler çocukları için daha çok harcama yapıyor. Şehir ve kasabalardaki hanelerin kişi başına geliri geçtiğimiz yıl yüzde 8 yükselerek 19 bin 109 yuana çıktı. 2005 yılı rakamlarına göre 5 kat artmış oldu.

2012 yılında bebek ürünlerinde satışlar ABD'deki satışların 2 katından daha fazla büyüyebilir. Yapılan araştırmalara göre bebek gıdası pazarı yüzde 22 oranında büyüyerek 68 milyar yuanı aşacak. 2015 yılına kadar 136 milyar yuana ulaşacak. Bir o kadar da süt sektörünün gelişeceği düşünülüyor."

Sanayicilere Çin'de çocuklara yönelik pazarı inceleme önerisinde bulunan Keçeci, "Çin halkı kendi üreticisini daha az güvenilir gördüğü için başka ülkelerin ürünlerini tercih ediyor. Krizde olan Avrupa'da birçok firma Çin'e istenilen ürünleri veremeyeceği için bu noktada en büyük rolü Türk sanayicisi oynayacaktır. Tekstilci, Çin için ilk etapta çocuk giysilerine, gıdacılar bebek maması ve süte yönelirse bu pazara hakim olabiliriz. Çünkü Çin'deki bazı gıda ve süt üreticileri önemli oranda güvenilirliklerini kaybetti. Daha sonra inşaat sektörü de devreye girecektir. Çin önümüzdeki süreçte ticaret yapılacak bulunmaz bir avantaj haline geliyor" şeklinde konuştu.

- DENİZLİ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Ejderha Yılı'Nda Çin'e İhracatta Artış Beklentisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, ABD Dışişleri Bakanlığı'na tepki gösterdi
  20 Şub UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, ABD Dışişleri Bakanlığı'na tepki gösterdi

  UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, ABD Dışişleri Bakanlığı Şehir Diplomasisinden Sorumlu Büyükelçisi Nina Hachigian'ın Hamas'ın terörist saldırısını İsrail'in tepkisi olarak göstermesine tepki gösterdi.

 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı: Gazze'de 130 Gazeteci İsrail Tarafından Katledildi
  20 Şub Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı: Gazze'de 130 Gazeteci İsrail Tarafından Katledildi

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Gazze'de gerçekleşen soykırım suçlarını ve İsrail'in dezenformasyon politikasını eleştirdi. Altun, Gazze'de öldürülen gazetecilerin çoğunluğunun İsrail tarafından katledildiğini belirtti.

 • Bahçeli:
  20 Şub Bahçeli: "Danıştay 5. Daire'nin FETÖ'den ihraç edilen 387 hakim ve savcıyı tekrar mesleğe iade eden kararı çok tehlikelidir, çok sakıncalıdır"

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Danıştay 5. Daire'nin FETÖ'den ihraç edilen 387 hakim ve savcıyı tekrar mesleğe iade eden kararı çok tehlikelidir, çok sakıncalıdır, hukuki bir temeli yoktur" dedi.

 • Balıkçılık Bilimi Forumu, balıkçılık politikalarını bilimsel verilere dayalı şekillendirecek
  20 Şub Balıkçılık Bilimi Forumu, balıkçılık politikalarını bilimsel verilere dayalı şekillendirecek

  Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Balıkçılık Bilimi Forumu'nun balıkçılık politikalarını bilimsel verilere dayalı şekillendirme fırsatı sunacağını belirtti. Forumda, balıkçılık sektörünün stratejik önemi, çevresel sorunlar ve sürdürülebilirlik gibi konular ele alınacak.

 • Musaid e.V., Hatay'da Depremzedeler için Konut Konteynerleri Açılışını Gerçekleştirdi
  20 Şub Musaid e.V., Hatay'da Depremzedeler için Konut Konteynerleri Açılışını Gerçekleştirdi

  Hatay, Türkiye – 6 Şubat 2023 tarihindeki yıkıcı depremin ardından, Almanya merkezli hayır kurumu Musaid e.V., kritik bir yardım girişimini hayata geçirdi. 18 Şubat 2024 tarihinde, Hatay'daki Alahan Geçici Konaklama Merkezi'nde düzenlenen törenle depremden etkilenen ailelere 100 konut konteyneri teslim edildi. Bu proje, küresel felaketlerin arttığı bir dünyada, sürdürülebilir destek önlemlerinin acil ihtiyacını vurgulamaktadır.

 • Gazi Kars Platformu, Kars'ın temsilini güçlendirmek için kuruldu
  20 Şub Gazi Kars Platformu, Kars'ın temsilini güçlendirmek için kuruldu

  Gazi Kars Platformu Başkanı Kadir Bozan önderliğinde yerel ve ulusal basının temsilcileriyle bir araya geldi. Platformun kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında bilgi verildi. Platformun hedefi, Kars'ın gazilik unvanını almak ve kentin tüm sorunlarıyla tarihi dokusuna uygun bir şekilde ilerlemektir.

 • Karadenizli Sanatçı Onay Şahin: Müzikte Evrenseli Kazandıkça Yöreyi de Kaybedersin
  20 Şub Karadenizli Sanatçı Onay Şahin: Müzikte Evrenseli Kazandıkça Yöreyi de Kaybedersin

  Karadenizli sanatçı Onay Şahin, halk müziğinde usta-çırak ilişkisinin önemine değinerek, müzikte evrenseli kazandıkça yöreyi de kaybedeceğimizi söyledi. Şahin, kemençe icracılığından türkü bestelemeye nasıl başladığını ve Karadeniz müziğinin geleceği hakkında konuştu. Ayrıca, Karadeniz müziğinin ulusallaşma sürecini ve sosyal medyanın etkisiyle yöresel müziklerin yayılmasını da değerlendirdi.

 • Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı: Kadınlar Cesaretli ve Güçlü Olmalı
  20 Şub Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı: Kadınlar Cesaretli ve Güçlü Olmalı

  Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu, kadınları 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde muhtarlık için aday olmaya çağırarak, 'Cesaretli olsunlar, güçlü olsunlar. Mahalleye çok ciddi bir kalite geliyor.' dedi. Erenoğlu, kadın muhtarların daha pratik ve çözüm odaklı olduğunu belirtti ve yerel seçimlerde kadın muhtar sayısının artması için 'pozitif ayrımcılık' yapılmasını istedi. Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği'nin kadınlara eğitim seminerleri düzenleyerek seçimlere hazırladığını ve bir kadın ordusunun geliyor olduğunu söyledi.

 • Hakan Tütüncü, DÖSİAD Üyeleriyle Buluştu
  20 Şub Hakan Tütüncü, DÖSİAD Üyeleriyle Buluştu

  Cumhur İttifakı'nın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, Döşemealtı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DÖSİAD) üyeleriyle bir araya geldi. Tütüncü, Antalya için hazırladığı projeleri anlattı ve şehir içi trafik, toplu ulaşım, imar, turizme değer katacak ve yerel kalkınmaya destek olacak projeleri açıkladı. Tütüncü, gelecek hafta yapacakları lansmanla bütün projeleri tanıtacaklarını belirtti. Döşemealtı ilçesine yönelik de önemli yatırımların yer alacağını bildirdi.

 • DOKA, Doğu Karadeniz Bölgesi'ne AB'den 35 Milyon TL Fon Sağladı
  20 Şub DOKA, Doğu Karadeniz Bölgesi'ne AB'den 35 Milyon TL Fon Sağladı

  Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), mavi ekonomi, biyoçeşitlilikin korunması ve hava kalitesinin artırılması alanlarında Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kullanılmak üzere Avrupa Birliği'nden (AB) 35 milyon liralık fon sağladı. DOKA Genel Sekreteri Kemal Akpınar, bölgenin potansiyelini harekete geçirerek ekonomik değere dönüştürmek için çalıştıklarını belirtti. DOKA'nın orta vadeli ve çok yıllık kalkınma planlamaları kapsamında hazırladığı sürdürülebilir turizm, mavi ekonomi ve katma değerli üretim ve ticarileşme programları AB tarafından desteklenmeye hak kazandı. Bu kapsamda hazırlanan projelerle yaklaşık 35 milyon liralık AB fonu bölgeye kazandırılacak.

 • Başkent Gençlik Meclisi, 'Model Başkent' Simülasyonunu Gerçekleştirdi
  20 Şub Başkent Gençlik Meclisi, 'Model Başkent' Simülasyonunu Gerçekleştirdi

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerinin gruplara göre dağılımını dikkate alarak gerçekleştirilen 'Model Başkent' simülasyonunda gençler, Ankara'da artan göçlerin neden olduğu sorunlara çözümler üretti. 4 farklı hayali siyasi partiyi temsil eden gençler, 10 farklı komisyonda bir araya gelerek raporlar hazırladı ve kararlar aldı.

 • AK Parti'nin Koçarlı Belediye Başkan Adayı Nedim Kaplan Seçim Çalışmalarına Başladı
  20 Şub AK Parti'nin Koçarlı Belediye Başkan Adayı Nedim Kaplan Seçim Çalışmalarına Başladı

  AK Parti'nin Koçarlı Belediye Başkan adayı Nedim Kaplan, seçim çalışmalarına başlangıç yaptı. Şenköy ve Bağcılar Mahallelerini ziyaret ederek vatandaşlarla buluşan Kaplan, projelerini açıklayarak destek istedi.


Advertisement