Emektar Gazeteci Yönal'ın Objektifinden Sivasspor - Son Dakika

Emektar Gazeteci Yönal'ın Objektifinden Sivasspor

Emektar Gazeteci Yönal\'ın Objektifinden Sivasspor
Son Güncelleme: 11.07.2014 12:24

Sivas'ta 56 yıldır gazetecilikle uğraşan Yücel Yönal, Sivasspor fotoğraflarını Ankara ve İstanbul'da açacağı sergilerde taraftarın beğenisine sunmayı planlıyor.

SERHAT ZAFER - CÜNEYT ÇELİK - Sivas'ta 56 yıldır gazetecilikle uğraşan 72 yaşındaki Yücel Yönal, meslek hayatında Sivasspor ile ilgili çektiği çok sayıda fotoğrafı evinde sergiliyor.

Emektar gazeteci Yücel Yönal'ın Sularbaşı Mahallesi'ndeki evinde sergilediği Sivasspor fotoğrafları, Yönal'ın misafirlerinin ilgisini çekiyor.

Yönal, Sivasspor Kulübünün kurulduğu 1967 yılından bugüne dek çektiği yüzlerce fotoğraftan 400'ünü Ankara ve İstanbul'da açacağı sergilerde taraftarın beğenisine sunmayı planlıyor.

Yönal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 56 yıl önce gazeteciliğe başladığını, yıllarca birçok ajansın ve gazetenin Sivas temsilciliği görevini yürüttüğünü söyledi.

Meslek hayatı boyunca Sivasspor'u yakından takip ettiğini, kırmızı-beyazlı ekibin kuruluşundan bugüne dek çektiği fotoğraflardan önemli gördüklerini evinde ve evinin bodrum katında sergilediğini anlatan Yönal, sergilediği fotoğraflar arasında futbol takımının ilk kadrosunun da bulunduğunu dile getirdi.

Kırmızı-beyazlı ekipte 29 başkan ve 86 teknik adamın görev yaptığını belirten Yönal, bu süre zarfında birçok habere imza attığını ifade ederek, "Sivasspor ile ilgili çok sayıda fotoğrafım var. Bu arşivi önümüzdeki günlerde istanbul ve Ankara'da açacağım fotoğraf sergisinde Sivasspor'a gönül verenlerle paylaşacağım" diye konuştu.

Yönal, siyah-beyaz fotoğraflarının da bulunduğu bu arşivini kitap haline getirmek için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Yiğido isminin Sivasspor ile özdeşleşmesinde katkısı

Sivasspor ile ilgili anılarından bazılarını anlatan Yönal, Fenerbahçe'nin "Sarı Kanaryalar", Eskişehirspor'un "Es-Es" gibi isimlerle anıldığını anımsatarak, "Bundan esinlenerek o dönemlerde Sivasspor taraftarlarına 'Yiğido' lakabını taktım. Sivas, yiğitler ve mert insanlar şehri olarak tanınır. Yiğido isminin gazetelerde yer alması üzerine İstanbul'da eğitim gören Sivaslı öğrenciler, Feriköy-Sivasspor maçında 'Yiğidolar adımız, Sivasspor canımız' pankartını tribünlere astı. Bundan duygulanan Sivasspor yöneticileri, bana ödül verdi" şeklinde konuştu.

Sivas'taki Şehir Stadyumu'nun ismini, o dönem haberlerinde 4 Eylül Stadyumu olarak geçtiğini anlatan Yönal, bu yüzden sürekli tenkit edildiğini ancak stadyumun adının yıllar sonra "4 Eylül" olarak değiştirilmesinin mutluluğunu yaşadığını, bu haberleri dolayısıyla spor ajansları ve gazetelerden ödül aldığını dile getirdi.

Meslek hayatının büyük bölümünde filmli makineler kullandığını belirten Yönal, eski yıllarda gazetelere fotoğraf ulaştırmanın zor olduğunu söyledi.

Teknolojinin olmadığı dönemlerde, Sivasspor maçlarında çektiği fotoğrafları Ankara'daki ajans ve gazete merkezine otomobille götürdüğünü anlatan Yönal, "Gazetelerde belki de girecek olan 2 kareydi. Fotoğrafı merkeze ulaştırmak için tanınan süre 5 saatti ve 15 dakika geç kalsam haberin gazeteye girme imkanı olmuyordu. Ömrümüz yollarda geçti. Şimdi teknoloji ve imkanlar çok iyi, her şeyi dakikasında gönderebiliyorsunuz" diye konuştu. - Sivas

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Emektar Gazeteci Yönal'ın Objektifinden Sivasspor - Son Dakika


Advertisement