Eski Trakya Birlik Genel Müdürü Tekçe: "Tarım Ürünleri Girdileri Yüzde Yüz Artarken Tarım Ürünlerinde Yüzde 40-50 Gerileme Var" - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Eski Trakya Birlik Genel Müdürü Tekçe: "Tarım Ürünleri Girdileri Yüzde Yüz Artarken Tarım Ürünlerinde Yüzde 40-50 Gerileme Var"

27.03.2023 16:50

Eski Trakya Birlik Genel Müdürü Adnan Tekçe, sezonda üreticinin buğday ve ayçiçeğini daha değerli fiyata sattığını, bugün ise fiyatların yüzde 40 gerilediğini söyledi. Tekçe, “Bugün Edirne Ticaret Borsasında buğday 6 lira, ayçiçek 10 lira. Sezonda buğday 7 lira 50 kuruştu, ayçiçek 12-13 liraydı. Aradan geçen sürede üretici kazanacağı yerde yüzde 30-40 aşağıya geldi. Tarım ürünleri girdileri yüzde yüz artarken tarım ürünlerinde yüzde 40-50 gerileme var" açıklamasını yaptı.

Eski Trakya Birlik Genel Müdürü Adnan Tekçe, sezonda üreticinin buğday ve ayçiçeğini daha değerli fiyata sattığını, bugün ise fiyatların yüzde 40 gerilediğini söyledi. Tekçe, "Bugün Edirne Ticaret Borsasında buğday 6 lira, ayçiçek 10 lira. Sezonda buğday 7 lira 50 kuruştu, ayçiçek 12-13 liraydı. Aradan geçen sürede üretici kazanacağı yerde yüzde 30-40 aşağıya geldi. Tarım ürünleri girdileri yüzde yüz artarken tarım ürünlerinde yüzde 40-50 gerileme var" açıklamasını yaptı.

Eski Trakya Birlik Genel Müdürü Adnan Tekçe, bugün yaptığı açıklamada, üreticinin buğday ve ayçiçek satış fiyatında sezona göre gerileme yaşandığını ifade ederek gübre fiyatlarının suni arttırıldığını kaydetti. Adnan Tekçe, şunları söyledi:

"Tarımın gerçekten çok büyük sorunları var. Bugün Edirne Ticaret Borsasında buğday 6 lira, ayçiçek 10 lira. Sezonda buğday 7 lira 50 kuruştu, ayçiçek 12-13 liraydı. Aradan geçen sürede üretici kazanacağı yerde yüzde 30-40 aşağıya geldi ama geçen gün TÜİK açıkladı tarımsal girdi endeksindeki artış yüzde 96. Tarım ürünleri girdileri yüzde yüz artarken tarım ürünlerinde yüzde 40-50 gerileme var. Kaybeden Edirne, Türk çiftçisi… Mesela devletin ürün bazına verdiği destekler var; mısırda 3 kuruş, buğdayda 10 kuruş, ayçiçeğinde 70 kuruş. Şu anda bir uygulama var 31 Mart'a kadar 'buğdayınızı, ayçiçeğini satmak zorundasınız prim almak için' ama bunun belgelerini 2 Mayıs'a kadar vermek durumundasınız. Malınız bir an önce satın ama belgeyi vermek için acele etmeyin, destek için uygulama bu. Bir gübre örneğimiz var, suni olarak şişirildi. Ekim döneminde üreticilerimiz gerçekten çok yüksek girdi maliyetleriyle üretim yapmak zorunda kaldılar. 15 liraya çıkan gübre fiyatları bugün 10 lira. Üretici satarken de zarar eden konumda alırken de zarar eden konumda."

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Eski Trakya Birlik Genel Müdürü Tekçe: 'Tarım Ürünleri Girdileri Yüzde Yüz Artarken Tarım Ürünlerinde Yüzde 40-50 Gerileme Var' - Son Dakika


Advertisement