Fethiye Uluslararası Likya Macera Yarışları Başladı - Son Dakika
Yerel

Fethiye Uluslararası Likya Macera Yarışları Başladı

Fethiye Uluslararası Likya Macera Yarışları Başladı

Fethiye'de bu yıl dördüncüsü başlayan Uluslararası Likya Macera Yarışları'nda ilçenin benzersiz coğrafyasını keşfeden yarışmacılar, spor turizminin canlandırılmasını sağlıyor.

11.10.2012 10:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Fethiye'de bu yıl dördüncüsü başlayan Uluslararası Likya Macera Yarışları'nda ilçenin benzersiz coğrafyasını keşfeden yarışmacılar, spor turizminin canlandırılmasını sağlıyor.

Likya Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü'nün düzenlediği 4. Likya Macera Yarışları 4 gün sürecek. Göcek ve Fethiye Bölgesi'nin benzersiz coğrafyasında yarışan sporcular, kimi zaman bisiklet, kimi zaman yürüyerek, kimi zaman kano çekerek, kimi zaman da halatla tırmanarak tam 350 kilometre yol kat edecekler. 7 ülkeden 7 takımla 28 yarışmacının katıldığı turnuvada 2 Türk takımı da mücadele veriyor. 215 km bisiklet, 74 kilometre patika koşusu, 45 kilometre deniz kanosu, 11 kilometre nehir kanosu, 4 kilometre kanyoning, 1 kilometre yüzme ile ip etaplarına katılacak yarışmacılar, hem fiziksel, hem de psikolojik sınırlarla kas gücünü zorlayacaklar. Hem takımda bir kadın sporcu da yer alırken, yarışmanın startını yat turizminin merkezi Göcek'te Belediye Başkanı Recep Şatır verdi.

Göcek Belediye Başkanı Recep Şatır yaptığı konuşmada; "Turizmi ancak spor turizmini yıla yayarak uzatabiliriz" dedi. Törene katılan Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacı Caferoğlu, "Fethiye ve Muğla Bölgesi'nde spor turizmini yaymak amacıyla düzenlenen macera yarışlarına katılan sporcular, 350 kilometre kat edecekler. Bugün dünya turizminin yüzde 33'ünü spor turizmi çekerken, Türkiye bunun çok azından istifade edilebiliyor" dedi.

Likya Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Başkanı Bora Borçin de "Doğa ve spor turizmini, alternatif turizm çeşitliliğini geliştirmek, çevre duyarlılığını artırmak için amaçlanan bu organizeye 7 ülkeden, 7 takım katılıyor. Bu yarışmalar 2014 yılında Avrupa Şampiyonası olarak takvime alındı. Fethiye'nin bambaşka ve eşsiz coğrafyasını tanıtılıyor" dedi.

Yarışmaya kertenkele grubu olarak Türkiye adına katılan yarışmacılardan Ateş Yalabık, hem spor, hem heyecan, hem de adrenalin beklentisi içindeyim" dedi.

Banu Aysolmaz ise "Doğa sevgisi ve spor heyecanı yaşamak istiyorum" diye konuştu.

Yarışmacıların güvenliği ise Globalstar Avrasya uydu telefonları ve SPOT uydu takip cihazları ile sağlanıyor.

MACERA YARIŞI NEDİR?

Macera yarışları, organizatör tarafından önceden belirlenmiş bir etap ve zaman kısıtlaması çerçevesinde, genelde doğal ve ıssız yerlerde düzenlenen, koşu, dağ bisikleti, kano, orienteering, yüzme, tırmanış, ip inişi gibi birden fazla sportif disiplini içeren özel yarışmalardır. - MUĞLA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Fethiye Uluslararası Likya Macera Yarışları Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Muş Valisi Avni Çakır, Anadolu Ajansının 104. kuruluş yıl dönümünü kutladı
  06 Nis Muş Valisi Avni Çakır, Anadolu Ajansının 104. kuruluş yıl dönümünü kutladı

  Muş Valisi Avni Çakır, Anadolu Ajansının (AA) kuruluşunun 104. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Çakır, AA'nın Türkiye'nin sesini dünyaya duyurmakta büyük bir rol oynadığını belirterek, kurumun başarılı çalışmalarına ve güvenilir habercilik anlayışına vurgu yaptı. Ayrıca, Anadolu Ajansının kuruluşunda emeği geçenleri şükranla anarak, tüm çalışanlara başarılar diledi.

 • Dublin'deki Müslümanlar Ramazan Ayında Bir Araya Geliyor
  06 Nis Dublin'deki Müslümanlar Ramazan Ayında Bir Araya Geliyor

  İrlanda'nın başkenti Dublin'deki Müslümanlar, her ramazan düzenlenen iftar programlarında bir araya geliyor. Dublin'deki İslam Kültür Merkezi, iftar programlarına ev sahipliği ederek, ülkede yaşayan Müslümanların bir araya gelmesine vesile oluyor. İslam Kültür Merkezi Müdürü Ahmed Husain ve Sosyal Yardım Ofisi Temsilcisi Amilah Ali ile iftarlara katılanlar, AA muhabirine ramazan ayına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 • MHP Ürgüp'te seçimleri yenileme kararı aldı
  06 Nis MHP Ürgüp'te seçimleri yenileme kararı aldı

  MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Nevşehir Milletvekili Prof. Dr. Filiz Kılıç, Ürgüp'te yapılan usulsüzlüklere yapılan itirazlar sonucunda seçimlerin yenilenmesi kararı alındığını duyurdu.

 • Ruanda Soykırımı: Uluslararası Güçlerin Vekalet Savaşı
  06 Nis Ruanda Soykırımı: Uluslararası Güçlerin Vekalet Savaşı

  Ruanda'da 1994'te yaşanan soykırımın mağdurları, soykırımın uluslararası güçlerin vekalet savaşından kaynaklandığını ve uluslararası toplumun sessiz kaldığını eleştiriyor. Sağ kurtulanlar, soykırımın önlenebilir bir insanlık felaketi olduğuna inanıyor. Soykırımın nedeni toprak ve kaynakların kontrol altına alınması isteği olarak belirtiliyor. Ruanda hükümetinin cezalandırma, inkar ve manipülasyonlarına inanılmaması gerektiği vurgulanıyor.

 • BTK Akademi, Anadolu'nun farklı bölgelerinde eğitim programları açacak
  06 Nis BTK Akademi, Anadolu'nun farklı bölgelerinde eğitim programları açacak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde faaliyet gösteren BTK Akademi, lise ve üniversite öğrencilerine siber güvenlikten yapay zekaya kadar çeşitli konularda eğitimler verecek. İstanbul ve Ankara'nın ardından Anadolu'nun farklı bölgelerinde açılacak programlarla gençlerin bilgi ve birikim düzeylerini artırması hedefleniyor. Eğitimler ücretsiz olarak sunulacak ve katılımcılar sertifika almaya hak kazanacak.

 • MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç: Seçime gölge düşürmeye çalışanlara aman vermeyerek başarılı olduk
  06 Nis MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç: Seçime gölge düşürmeye çalışanlara aman vermeyerek başarılı olduk

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç, Ürgüp ilçesinde seçimlerin yenilenmesi kararına ilişkin yaptığı açıklamada, MHP'nin usulsüzlükleri takip ettiğini ve hukuki mücadelede başarılı olduğunu belirtti. Kılıç, seçimlerin 2 Haziran 2024'te yenileneceğini ve MHP'nin adayı Mustafa Öz ile birlikte Ürgüp için çalışacaklarını ifade etti.

 • Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan'ı ziyaret etti
  06 Nis Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan'ı ziyaret etti

  Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan'ı ziyaret etti. Ziyarette ilçenin genel durumu ve belediyenin geleceğe yönelik projeleri üzerinde konuşuldu.

 • CHP'li Kadir Aydar Ceyhan Belediye Başkanı olarak göreve başladı
  06 Nis CHP'li Kadir Aydar Ceyhan Belediye Başkanı olarak göreve başladı

  Cumhuriyet Halk Partisi'nin Ceyhan'da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak görevine başladı. Aydar, binlerce Ceyhanlıya hitap ederek teşekkürlerini iletti ve 112 mahallesinde yoğun şekilde hizmet vereceklerini vurguladı.

 • Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük mazbatasını aldı
  06 Nis Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük mazbatasını aldı

  Malatya'nın Pütürge ilçesinde seçimleri kazanarak yeniden başkanlığa seçilen Mikail Sülük mazbatasını aldı. İkinci dönem için mazbatasını alan Sülük, çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

 • Türkiye'nin İhracatında 14 İl 1 Milyar Doların Üzerinde İhracat Gerçekleştirdi
  06 Nis Türkiye'nin İhracatında 14 İl 1 Milyar Doların Üzerinde İhracat Gerçekleştirdi

  Ticaret Bakanlığı, yılın ilk çeyreğinde 14 ilin 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı. Türkiye ekonomisinin büyüme gösterdiği ve ihracatın arttığı belirtilen açıklamada, illerdeki ihracat artışlarının yerel kalkınmaya katkı sağladığı ifade edildi.

 • Mustafakemalpaşa'nın 47. Belediye Başkanı Şükrü Erdem göreve başladı
  06 Nis Mustafakemalpaşa'nın 47. Belediye Başkanı Şükrü Erdem göreve başladı

  CHP'li Şükrü Erdem, mazbatasını alarak yeni görevine resmen başladı. Erdem, halka layık olmak için var gücüyle mücadele edeceğini belirtti.

 • Bilecik Pazaryeri'nde Yerel Gazeteci 1 Oy Farkla Muhtar Oldu
  06 Nis Bilecik Pazaryeri'nde Yerel Gazeteci 1 Oy Farkla Muhtar Oldu

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesine bağlı Gümüşdere köyünde yapılan muhtarlık seçiminde yerel gazeteci Sedat Ceylan, en yakın rakibine 1 oy fark atarak köyün yeni muhtarı seçildi. Ceylan, 6 yıldır ulusal ve yerel haber muhabiri olarak görev yapmaktadır.


Advertisement