Geyve'de Ki Taş Ocakları Yaban Hayatına Zarar Veriyor - Son Dakika
Yerel

Geyve'de Ki Taş Ocakları Yaban Hayatına Zarar Veriyor

Geyve\'de Ki Taş Ocakları Yaban Hayatına Zarar Veriyor

Sakarya'nın Geyve ilçesinde bulunan taş ocaklarının yaban hayatına zarar verdiği iddia ediliyor.

15.02.2012 16:11

Sakarya'nın Geyve ilçesinde bulunan taş ocaklarının yaban hayatına zarar verdiği iddia ediliyor. Son olarak Geyve Boğazında yapılan bir patlatmanın ardından nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bir sansar, taş yağmurunun altında kalarak can verdi.

Sakarya'nın Geyve İlçesinde bulunan Geyve Boğazında bulunan taş ocakları doğal ve yaban hayatı tehlikeye düşürmeye devam ediyor. Çevrede bulunan köylülerin adeta savaş açtıkları ocaklar, insanlar kadar hayvanları da etkiliyor. Son olarak Geyve Boğazında bulunan bir taş ocağında yapılan dinamitle patlatma işleminin ardından, boğazın yamacında kalan yeşil alana adeta taş yağdı.

Akıncı Köyünde oturan Ferziye Ertürk'ün ceviz bahçesine yağan taşlar nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan bir sansar'ın ölümüne sebep oldu. Ceviz bahçesinin sahibi Ferziye Ertürk, dinamitle patlamaların ardından bahçelerine taş yağmasına artık alıştıklarını ifade ederek, "Bizim için hayat burada son derece zor. Her zaman bu patlamalar ile yaşamak zorundayız. Ancak bu patlatmalardan dolayı yaban hayatı da tehlikeye düşüyor. Burada bir çok ayı ve yaban hayvanı telef oluyor. Son olarak nesli tükenmekte olan bu sansarda taş yağmuru altında kalarak can verdi" dedi.

Köy sakinlerinden Rüstem Ertürk'te burada yaşanan çevre katliamına seyirci kalınmasının yanlış olduğunu ve yetkililerin buraya acilen bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. - SAKARYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Geyve'de Ki Taş Ocakları Yaban Hayatına Zarar Veriyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement