İstanbul'un Tarihi Mekanları Bal Mumu Resimlerde Hayat Buluyor - Son Dakika
Yerel

İstanbul'un Tarihi Mekanları Bal Mumu Resimlerde Hayat Buluyor

Reyhanlı ilçesinde yaşayan ressam Ahmet Sucubaşı, İstanbul'un tarihi mekanlarının bal mumundan resimlerini yapıyor.

26.01.2012 16:01

Reyhanlı ilçesinde yaşayan ressam Ahmet Sucubaşı, İstanbul'un tarihi mekanlarının bal mumundan resimlerini yapıyor.

Ressam Sucubaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi dokusuyla Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul'un, hem tarihine hem de tarihi mekanlarına dikkati çekmek amacıyla Galata Kulesi, Kız Kulesi, Sultanahmet Camisi, Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi yerleri bal mumundan yaptığı resimlerle bütünleştirdiğini söyledi.

Pakistan, Hindistan gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılan batik sanatını, bal mumu ile desteklediğini vurgulayan Sucubaşı, bu sanatın, büyük özveri ve titizlik gerektirdiğini ifade etti.

Sucubaşı, ipek ve keten üzerine çizdiği desenleri öncelikle bal mumuyla kapladığını ve ütü kullanılarak bal mumunu tüm resme yaydığını bildirerek, kuruyan figürlere de çivi ile son halini verdiğini belirtti.

Hafızalarda tarihsel etki oluşturmak için resimlerde bal mumu kullandığına dikkati çeken Sucubaşı, bir resmi, bir günde tamamladığını ve bir ay içerisinde yapacağı 30 eser ile İstanbul'da sergi açacağını dile getirdi.

Sucubaşı, yağlı ya da pastel boya ile yapılan resimlerin bal mumundan yapılan eserler kadar etkili olmadığına değinerek, sanatını öğrencileri vasıtasıyla gelecek kuşaklara aktarmak istediğini sözlerine ekledi.

- HATAY

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İstanbul'un Tarihi Mekanları Bal Mumu Resimlerde Hayat Buluyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement