İzmir'de Konuta Talep Çok; Ama Nitelikli Arsa Yok - Son Dakika
Yerel

İzmir'de Konuta Talep Çok; Ama Nitelikli Arsa Yok

İzmir\'de Konuta Talep Çok; Ama Nitelikli Arsa Yok

İzmir’de, bir inşaat firmasının yönetim kurulu üyesi olan Mustafa Çiçek, İzmir’de kentsel dönüşümün acilen planlanması gerektiğini ifade ederek, yeni planlanmış konut alanları oluşturulmadıkça nitelikli konutların da yapılmasının zor olduğunu savundu.

16.03.2017 10:53
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir'de, bir inşaat firmasının yönetim kurulu üyesi olan Mustafa Çiçek, İzmir'de kentsel dönüşümün acilen planlanması gerektiğini ifade ederek, yeni planlanmış konut alanları oluşturulmadıkça nitelikli konutların da yapılmasının zor olduğunu savundu.

İzmir'deki ofis ve konutların kullanım kadar yatırım için de tercih edildiğini belirten bir inşaat firmasının yönetim kurulu üyesi Mustafa Çiçek, bundaki nedenlerden birinin de İzmir'deki evlerin kalite fiyat orantısının İstanbul'daki benzerlerine göre büyük avantaj sağlamasından kaynaklandığını dile getirdi. İzmir - İstanbul otoyolu, Ankara - İzmir hızlı tren hattı projelerinin tamamlanmasıyla birlikte İzmir'e büyük şehirlerden nitelikli göçte artış yaşanacağını kaydeden Çiçek Kardeşler İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çiçek, İzmir'deki kentsel yenileme problemleri çözülmedikçe ve çağdaş ilkelere sahip yeni planlanmış konut alanları oluşturulmadıkça, nitelikli konutların da yapılmasının zor olduğunu savundu.

"Kentin dörtte üçünün bir an önce yenilenmeye ihtiyacı var"

İzmir'de yeni arsa ihtiyacına cevap verebilmek için kentsel dönüşümün artık yaşama geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken aynı firmanın yönetim kurulu üyesi Kazım Çiçek de, kentin dörtte üçünün bir an önce yenilenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. İzmir'in gecekondu ve plansızlığın en fazla olduğu kent olduğunu ifade eden Çiçek, "İstanbul ve Ankara'da da gecekondu alanları var; ancak oralarda yenilemeye bizden çok önce başladılar ve işleyen bir süreç mevcut. İzmir'de lokal birkaç uygulama dışında bu yönde bir gayret de görmüyoruz. Yerel yönetimle hükümet arasında bir uyumsuzluk meselemiz var. 'Eskiyi yık, yerine yenisini yap' mantığıyla kentsel dönüşümü gerçekleştirmeye çalışıyoruz ki; bununla da bir sonuç almak, bir yere varmak mümkün değil. Geleceğe yönelik planlı bir ilerleme yok. Kentsel dönüşümde ciddi bir atılım olduğu takdirde, şirket olarak biz de üstümüze düşen sorumluluğu almaktan çekinmeyiz. Örneğin, Bostanlı ve Üçkuyular arasındaki sahil hattındaki alan 40 - 50 yıllık binalardan oluşuyor. Bu binaların tümü ciddi risk taşıyan yapılar. İzmir'in bir an önce bu konuda planlamalarını yapıp, sosyal donatı alanlarını içinde barındıran geniş ölçekli ada bazındaki kentsel dönüşümü gerçekleştirmesi gerekiyor. Kentsel dönüşümü depreme bırakmadan radikal önlemler alıp, hızlı hareket etmek gerekli" dedi.

Şirket, bugüne kadar binden fazla konut ve iş yerini hizmete sunarken, toplamda 200 bin metrekarelik inşaat gerçekleştirdi. Son dönemde ise daha çok site projelerine ağırlık veren firma, yaşama geçirdiği projeler arasında önemli konut projeleri bulunuyor. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel İzmir'de Konuta Talep Çok; Ama Nitelikli Arsa Yok - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement