Kumluca Belediyesi'nden Kültürel Etkinlikler - Son Dakika

Kumluca Belediyesi'nden Kültürel Etkinlikler

10.04.2012 11:26
Kumluca Belediyesi'nden Kültürel Etkinlikler

Eğitimci yazar Yunus Zeyrek, Kumluca Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşiye katıldı.

Eğitimci yazar Yunus Zeyrek, Kumluca Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşiye katıldı.

Kumluca Belediyesi Toplantı Salonu'ndaki söyleşiyi Kaymakam Salih Işık, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları ve davetliler izleri.

Eğitimci Yazar Yunus Zeyrek, 1915 olaylarının öncesi ve sonrasında yaşananları anlattı. Ermeni soykırımı iddiasının, Türkiye'nin bulunduğu coğrafi konumundan kaynaklandığını belirten Zeyrek, olmamış, yaşanmamış, tarihi dayanağı olmayan hadiselerin maksatlı şekilde gündeme getirildiğini söyledi.

1915'e bir günde gelinmediğinin altını çizen Zeyrek, kaybettikleri toprakları çeşitli hilelerle geri almak, Türkiye'yi küçük düşürmek isteyenlerin bu konuları gündeme getirdiğini kaydetti.

Türkiye'de tarihin iyi bilinmediğini vurgulayan Zeyrek, şöyle konuştu:

"Bugün ortaya atılan tezlere baktığımızda kökenlerinin, tezleri atanlar tarafından yazıldığını görüyoruz. Ancak gerçek, namuslu, doğru bildiğini söylemekten, yazmaktan sakınmayan Ermeni tarihçiler bile kesinlikle Osmanlı'dan, Türkler'den kötülükle bahsetmiyorlar. Hatta Sultan 2. Mahmut döneminde Erzurum, Erzincan dolaylarında bazı Ermeniler bu illeri terk etmeye başlayınca, Sultan 2. Mahmut, Ermeni Patriği'ni bölgeye göndererek, (Kullarım bizden kaçmasın, onların malları da canları da emindir) diye haber göndermiş. Böylede bir alicenaplık yapılıyor. Tarihte bahsedildiği gibi Anadolu'da kesinlikle bir Ermeni hakimiyeti yok."

Osmanlı ve Türkiye ne zaman bir savaşa girse Ermenilerin hemen karşı tarafta yer aldıklarını anlatan Zeyrek, savaşı kaybedince de çeşitli lobileri kullanarak bugünkü Türkiye üzerinde hak iddia etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Konuşmasının sonunda dinleyicilerin sorularını da cevaplayan Yunus Zeyrek'e Kaymakam Salih Işık ve Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya tarafından porselen çay seti hediye edildi.

- ANTALYA

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Kumluca Belediyesi'nden Kültürel Etkinlikler - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement