Milletvekili Kırcı, Çürümeye Terk Edilen Kültür Merkezi Sorununu Çözdü - Son Dakika
Yerel

Milletvekili Kırcı, Çürümeye Terk Edilen Kültür Merkezi Sorununu Çözdü

Milletvekili Kırcı, Çürümeye Terk Edilen Kültür Merkezi Sorununu Çözdü

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde inşaat halinde kalan ve 15 yıldır bitirilmesi beklenen kültür merkezi sorununu AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı kişisel girişimleri ile çözdü.

23.02.2017 10:18

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde inşaat halinde kalan ve 15 yıldır bitirilmesi beklenen kültür merkezi sorununu AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı kişisel girişimleri ile çözdü. Milletvekili Kırcı, çürümeye terk edilen kültür merkezinin yerine içinde 352 kişilik ve 128 kişilik iki ayrı salon ve okuma salonu ve sergi alanının da olduğu büyük bir kültür merkezi inşa edileceğini müjdeledi.

Bandırma'da 2001 yılında Halil Ünlü'nün Belediye Başkanı olduğu dönemde yapımına başlanan sonrasında ise yer sahibi ve işi alan müteahhit ile ilgili problemler nedeniyle yapımı duran kültür merkezi inşaatı, AK Parti Balıkesir Milletvekili ve Başkanlık Divanı Üyesi Sema Kırcı'nın girişimleriyle yeniden başlayacak. 15 yıldır tamamlanamayan kültür merkezi inşaatının yapımına, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yeni bir yüklenici firma arasında imzalanan sözleşmeyle yeniden başlayacak. Projeleri eski yönetmelikler doğrultusunda hazırlanmış olan Bandırma Kültür Merkezinin güncel yönetmeliklere göre tahkikleri tamamlandı ve değişen mimari ihtiyaçlar doğrultusunda proje revizyonlarının yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığınca "Balıkesir Bandırma Kültür Merkezi Binası Mevcut Durum Deprem Performansının Değerlendirilerek, Gerekiyorsa Güçlendirme ve Uygulama Projeleri ile Yapı Yaklaşık Maliyet Hesaplarının Hazırlanması İşi" ihale edilerek yüklenici firmaya devredildi.

Yıkılıp yeniden yapılacak

Yapılan incelemelerde Bandırma'da kaderine terk edilen kültür merkezinin yıkılarak yeniden yapılmasının daha ekonomik olacağı kaydedildi. Yeni kültür merkezinin arsa alanı 7 bin 793 m2, bina oturum alanı 2 bin 500 m2, kullanım alanı da 6 bin 100 m2 olacak. Proje kapsamında 352 kişilik çok amaçlı salon, 128 kişilik küçük salon, okuma salonları, sergi salonu, işlikler, halk oyunları çalışma salonu, müzik çalışma salonu, kafeterya ile idari ve teknik mekanlar yer alıyor. Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı'nın özel çabaları ile sona erdirilme aşamasına gelen kültür merkezi inşaatına kısa sürede başlanılması bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kırcı, "Bandırma nüfusu ve sosyokültürel yapısı itibariyle kültür merkezine ihtiyaç duyan bir ilçemiz. 2001 yılında başlayan inşaat yüklenici firmalar ve ödenek yetersizliği gibi sebeplerden bitirilememiş ve sorunlar çoğalarak bugüne kadar gelmiştir. Üstelik inşaat tamamen durduğu için artık yapılan kısmı da çürümüştür. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile istişarelerde bulunduk, Bandırmamıza yakışır bir Kültür Merkezine olan ihtiyacımızdan bahsettik ve çabalarımız sonucu Kültür Merkezi için geçtiğimiz ay yeni bir yüklenici firma ile sözleşme imzalandı. Bu arada Özel İdare Müdürlüğü tarafından inşaatın şu ana kadar yapılan kısmının analizi yapıldı ve inşaatın çürük olduğu, yıkılarak tekrar yapılmasının daha ekonomik olacağı rapor edildi. Şimdi yepyeni bir mimari tasarım ile Kültür Merkezinin inşaatına kısa sürede başlanacak. Bu işin sonuçlanması bizleri çok mutlu etmiştir. Kültür ve sanatla ilgilenen her yaştan insanımızın faydalanacağı, ilçemizin çehresini değiştirecek, kültür turizmine de katkıda bulunacak bir merkez olacak. İnşallah açılışını kıymetli Bandırmalı hemşehrilerimle birlikte yaparız" dedi. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Milletvekili Kırcı, Çürümeye Terk Edilen Kültür Merkezi Sorununu Çözdü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement