Ormanların Dostu Duman Avcıları - Son Dakika

Ormanların Dostu Duman Avcıları

27.07.2016 15:03
Ormanların Dostu Duman Avcıları

Orman yangınlarının erken fark edilmesi amacıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından tepelere kurulan gözetleme kulelerinde yangına karşı 24 saat boyunca duman avcılığı yapılıyor.

Orman yangınlarının erken fark edilmesi amacıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından tepelere kurulan gözetleme kulelerinde yangına karşı 24 saat boyunca duman avcılığı yapılıyor.

Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü bünyesindeki orman alanlarına hakim 6 tepede bulunan gözetleme kulelerinde, 24 saat boyunca ormanları izleyen personel dumanın görülmesiyle birlikte yangın ekiplerini yangın bölgesine yönlendiriyor. Her kulede 3 personel, gece ve gündüz dönüşümlü ormanları izleyerek duman gözetlemesi yapıyor. Gece ve gündüz dönüşümlü olarak orman alanlarını izlediklerini anlatan görevliler, orman alanından yükselen dumanı fark ettiklerinde anında telsizle merkez kuleye bildirdiklerini ve bölgeye en yakın yangın ilk müdahale ekiplerinin yangın bölgesine yönlendirildiğini belirttiler.

Manavgat Orman İşletme Müdürü İsmail Hacıoğlu, sorumluluk sınırları içerisinde Sivri, Kartallık, Kocatepe, Türkbeleni, Güğlen ve Gelintepesi Gözetleme Kuleleri olmak üzere 6 gözetleme kulesinin bulunduğunu, bu kulelerin hem Manavgat Orman İşletme Müdürlüğüne ait ormanlık alanların hemde komşu Taşağıl, Alanya ve Akseki Orman İşletme Müdürlüklerin bazı sorumluluk alanların gözetlediğini söyledi.

Merkez Türklebenindeki Kulenin, her saat başı diğer kulelerden yoklama aldığını ifade eden Müdür Hacıoğlu, çok sayıda yangının kulelerdeki görevliler sayesinde başlama aşamasında fark edildiğini ve hızlı müdahale sonucu yayılmadan söndürüldüğünü kaydetti.

Orman yangınlarında kulelerin büyük önem taşıdığına vurgu yapan Müdür Hacıoğlu, "Kuleden dumanın ilk fark edilmesinin ardından Türkbelenindeki merkez kulemize telsizle bilgi veriliyor. Merkez kulemizde, yangın bölgesine en yakın yangın ilk müdahale ekiplerimizi ve arozözü olay yerine yönlendiriyor. Daha sonra yangının büyüklüğüne ve riskine göre takviye ekipler ve helikopter yönlendiriyoruz" dedi. - ANTALYA

YORUMLAR
500
Yoldaki inek cesedi sonrası olay yerine gelen ekipler, bir de erkek cesedi ile karşılaştı Yoldaki inek cesedi sonrası olay yerine gelen ekipler, bir de erkek cesedi ile karşılaştı Son dakika haberleri... Antalya'da uçuruma devrilen kamyonetin sürücüsü öldü Son dakika haberleri... Antalya'da uçuruma devrilen kamyonetin sürücüsü öldü Antalyaspor, yeni sezonda giyeceği 'Manavgat' formasını tanıttı Antalyaspor, yeni sezonda giyeceği 'Manavgat' formasını tanıttı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Ormanların Dostu Duman Avcıları - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement