Pedasa Antik Kenti'nde 'Antik Kent Prestij Yolu" Projesi - Son Dakika

Pedasa Antik Kenti'nde 'Antik Kent Prestij Yolu" Projesi

15.11.2012 14:27
Pedasa Antik Kenti'nde 'Antik Kent Prestij Yolu" Projesi

Bodrum Pedasa Antik Kenti'nin kültür turizminden daha fazla pay alabilmesi için "Antik Kent Prestij Yolu" adı ile çalışma başlatıldı.

Bodrum yarımadasının en eski yerleşim alanlarından olan Pedasa Antik Kenti'nin kültür turizminden daha fazla pay alabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konacık Belediyesi işbirliğinde "Antik Kent Prestij Yolu" adı ile çalışma başlatıldı.

Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pedasa Antik Kenti'nde bugüne kadar yürütülen çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Konacık Belediyesi, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, Muğla Valiliği, Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi'nin işbirliği ve uyumu içerisinde devam ettiğini belirtti.

Antik kenti kültür turizmine kazandırmak için "Antik Kent Prestij Yolu" adı ile çalışma başlatıldığını bildiren Tosun, yol yapım çalışmalarının Muğla Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ile kazı başkanının görüşü ve önerileri doğrultusunda devam ettiğini vurguladı.

Çalışma ile Pedasa Antik Kenti yolunun iki tarafında tren yolu traversleri, ahşap kaideleri olan ve ortasında granit küp taşın bulunduğu muhteşem bir yol olacağını dile getiren Tosun, 3500 yıllık bir antik kent olan Pedasa Antik Kenti'nin girişi olan yolun 1,5 kilometrelik kısmındaki çalışmaların 15-20 gün önce başladığını söyledi.

Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler ise Pedasa Antik Kenti'nin kazı çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, Konacık Belediyesi'nin destekleri ile gerçekleştirildiğini bildirdi.

Antik kentte gerçekleştirilen kazıların iki önemli hedefi olduğunu anlatan Diler, "Bunlardan biri bilimsel araştırmalar, diğeri kültür turizmine kazandırmaktır. Yarımada genelindeki en eski bulgulara sahip Pedasa Antik Kenti çok özel bir yer. Amacımız burada bir açık hava müzesi oluşturmak. Bu gerçekleştirirken de yaptığımız çalışmaları tamamen doğal yollarla yürütmeye çalışıyoruz" dedi.

Diler, antik kentin kontrol altına alınması için giriş kapısı projesinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Belediye başkanımız ile giriş kapısı projesinden yola çıkarak, bir prestij yolu yapmaya karar verdik. Bu yol Pedasa'nın girişinden başlayarak, Athena Tapınağı'na kadar olan 1,5 kilometrelik yolu kapsamak. Dantel gibi işlenmiş bir yol olacak. İki tarafı tren raylarında kullanılan travers malzemesinden yapılacak, ortası ise granit taşlardan oluşacak. İnşallah bu çalışmaların hepsi tamamlandığı zaman Pedasa, Konacık ve tüm Yarımada için, hatta ülkemiz için yüksek kaliteli örnek bir kültür turizmi alanı olacaktır."

Muhabir: Ali Ballı

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu - MUĞLA

YORUMLAR
500
Bodrum'dan İstanköy Adası'na yüzerek geçmeye çalışan 2 şüpheli tutuklandı Bodrum'dan İstanköy Adası'na yüzerek geçmeye çalışan 2 şüpheli tutuklandı Yüzerek Yunan adasına geçmeye çalışan FETÖ şüphelileri yakalandı Yüzerek Yunan adasına geçmeye çalışan FETÖ şüphelileri yakalandı Bodrum'dan yüzerek Kos'a geçmeye çalışan 2 FETÖ şüphelisi yakalandı Bodrum'dan yüzerek Kos'a geçmeye çalışan 2 FETÖ şüphelisi yakalandı
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Pedasa Antik Kenti'nde 'Antik Kent Prestij Yolu' Projesi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement