Tepebaşı Belediyesi 'Geri Dönüşüm Oluşum' Sergisini Açtı - Son Dakika
Yerel

Tepebaşı Belediyesi 'Geri Dönüşüm Oluşum' Sergisini Açtı

Tepebaşı Belediyesi \'Geri Dönüşüm Oluşum\' Sergisini Açtı

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 'Geri Dönüşüm Oluşum' sergisi Eskişehir halkının ilgisini çekiyor. Sergide, atık kağıtların geri dönüşümüyle yapılan eserler yer alıyor.

25.02.2024 12:21  Güncelleme: 12:45

Tepebaşı Belediyesi tarafından yaşama geçirilen 'Geri Dönüşüm Oluşum' isimli sergi Eskişehir halkının beğenisine sunuldu.

Tepebaşı Belediyesi, kültür ve sanat alanında çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda 'Geri Dönüşüm Oluşum' isimli sergisinin açılışı Tepebaşı Belediyesi hizmet binası içerisinde yer alan sergi salonunda yapıldı. Açılışa Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ın yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, meclis üyeleri, eserleri sergide yer alan sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Sergi açılışında konuşan Ataç, şunları kaydetti:

"Necati Seydi Ferahoğlu, Pişmiş Toprak Sempozyumu'na da sanatçı olarak katıldı. Bizim Geri Dönüşüm Atölyesi'ni o kağıtları görüp sanat adına nasıl değerlendiririz diye bir teklifi oldu. Tabii sanatçı bakmaz görür diye bir tabir vardır ya gerçekten de öyle. Neticede bu proje oldu ve dedi ki 50 kişi olsun. Şimdi Necati'yi dinlerken acaba bunu da geleneksel hale getirsek mi diye düşündüm. Yani bu yapılan şeyler kentte çok şey kazandırıyor. Biraz önce yine anlattım. Bizim yaptığımız sanat projeleri sadece seçkinlerin değil halkın da içinde olduğu projeler oluyor. İnsanlar gidip temas edebiliyor veya fırsat bulup bir çizgi çizebiliyor. Çocuklar o çamurla oynuyorlar. Hakikaten sanat çok önemli bir şey. Kentleri kent yapan sanatla kültürdür. ve çok şükür 20 yılda Tepebaşı'nda kültürü de kazandırdık, sanatı da kazandırdık. ve diğer illere, diğer belediyelere örnek olacak şeyler. İyi ki iyi ki yapmışım diyorum."

Sergi Küratörü Necati Seydi Ferahoğlu, şöyle konuştu:

"İki yıl önce biz Eskişehir'e geldiğimiz zaman Geri Dönüşüm Atölyesi'ni gezmiştik. Orası beni çok etkilemişti. Sanki çöldeki bir vaha gibiydi. Yani herkesin gözden çıkardığı, o gün bir kenara attığı gazeteleri ve atık kağıtları dönüştürerek tekrar insanların ne kadar güzel şeyler yapabildiğini görmüştüm. Akılımıza böyle bir şey geldi. Başkanım da yapalım dedi. ve bu sonuç ortaya çıktı. Ben öncelikle başkanıma, Tepebaşı Belediyesi'nin bütün çalışanlarına ve kıymetli hocalarına çok teşekkür ediyorum."

Sanatçılar adına konuşan Hayati Misman da "Ben önce Necati'ye böyle bir projeyi hayata geçirmek için Sayın Başkan'la konuşup bu noktaya getirdikleri için önce Necati'ye çok teşekkür ediyorum. Sonra bunu kabul eden ve bu hayata geçirmesi için destek veren Sayın Başkanıma çok teşekkür ediyorum. ve tüm sanatçı arkadaşlara, emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Geri Dönüşüm Atölyesi'nde atık kağıtların geri dönüşüm yöntemini öğrenen Defne Gökmenler ise "Şu an çok mutluyum. Ben Geri Dönüşüm Atölyesi'nde kağıtların geri dönüştürme yöntemini öğrendim ve evde kendim yaptım. Arkadaşlarımla da geldik. Biz çok mutlu olduk" dedi.

22 MART'A KADAR GEZİLEBİLECEK

Açılışta, sergi salonunda Efgan Beyaz tarafından atık kağıda resim çizilirken, Geri Dönüşüm Atölyesi ekipleri tarafından da atölye düzenlendi. 50 sanatçının eserlerinin yer aldığı sergide, Tepebaşı Belediyesi Geri Dönüşüm Atölyesi'nde dönüştürülen kağıtlara yapılan resimler yer aldı. Tepebaşı Belediyesi ana hizmet binası içerisinde yer alan sergi salonunda sanatseverlerin beğenisine sunulan sergi, 22 Mart'a kadar gezilebilecek.

Sergide eserleri yer alan isimler ise Süleyman Saim Tekcan, Atilla Atar, Yalçın Gökçebağ, Hayati Misman, Ataç Elalmış, Fevzi Karakoç, Hanefi yeter, Basri Erdem, Şükrü Ertürk, Gülay Yüksel, Reyhan Abacıoğlu, Ahmet Yeşil, Güler Akalan, Necip Erol Olcay, Sema Barlas, Cengiz Savaş, Mahir Güven, Akdoğan Topaçlıoğlu, Ahmet Umur Deniz, Efgan Beyaz, Serdar Leblebici, Aynur Mahmudova Kaplan, Hüseyin Elmaz, Peruze Hamurcu, Meliha Yılmaz, Mehmet Ali Doğan, Bülent Yavuz Yılmaz, Hakan Eraslan, Ilgın Erdem, Mustafa Albayrak, Mümin Candaş, Orhan Zafer, Raif Kalyoncu, Özgür Eryılmaz, Erol Murat Yıldız, Hakan Esmer, Ercan Ayçiçek, Adem Başpınar, Musa Güney, Nurgül Ferahoğlu, Tolga Akalın, Necati Sevdi Ferahoğlu, Ekin Deveci, Neslihan Kıyar, Seydi Murat Koç, Seyit Mehmet Buçukoğlu, Murat Aslan ve Mustafa Sönmez, Devrim Erbil ve Barış Sarıbaş'tan oluşuyor.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Tepebaşı Belediyesi 'Geri Dönüşüm Oluşum' Sergisini Açtı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement