Tısiad Heyeti Irak Gezisi Öncesi Silopi'de Yemek Verdi - Son Dakika

Tısiad Heyeti Irak Gezisi Öncesi Silopi'de Yemek Verdi

16.12.2012 11:33
Tısiad Heyeti Irak Gezisi Öncesi Silopi'de Yemek Verdi

Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD) Irak gezisi öncesi Şırnak'ın Silopi ilçesinde düzenlenen yemekte Habur Sınır Kapısı yetkilileri ile bir araya geldi.

Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD) Irak gezisi öncesi Şırnak'ın Silopi ilçesinde düzenlenen yemekte Habur Sınır Kapısı yetkilileri ile bir araya geldi.

Silopi'de bir otelde düzenlenen akşam yemeğine; Habur Mülki İdare Amiri Şırnak Vali Yardımcısı Turgay İlhan, Silopi Kaymakamlığı Yazıişleri Müdürü Abdurrahman Tarandır, İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hasan Eken, Habur İşletme Müdürü Ahmet Akman, Habur Emniyet Amiri Fazıl Demir, TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç ve yönetim kurulu ile geziye katılan işadamları katıldı. Gecede Vali Yardımcısı Turgay İlhan, işadamlarına yönelik yaptığı konuşmada; ülke ekonomisinin günden güne güçlendiğini ve Türk işadamlarının rekabet gücünün arttığını söyledi. Habur'dan günde 4 bin 500 aracın giriş çıkış yaptığını belirten İlhan, " Suriye'nin de yükünü çeken Habur'da 5 bin araçlık, teknolojik altyapıya sahip TIR parkındaki çalışmalar devam ediyor. TIR parkının çalışma modelini değiştirerek, bekleme sürelerini düşürdük. Habur gibi yoğun bir yere kendi ilinizde gümrük varken, gümrük işlemlerini yaptırmadan buraya gönderiyorsunuz. Herkes kendi ilinde, kendi gümrüklemesini yaptırabilir. Irak'a, Avrupa'ya mal satar gibi satalım. Pazarı kaybetmeyelim. Günlük değil, uzun vadeli düşünün. Bize yardımcı olun, gerekirse sık sık arayın. Daha yapacak çok işimiz var Irak'ta. Ayrıca Irak'ı sadece bir ülke olarak düşünmeyin, transit ticaret açısından da bu ülke önemli. Üstelik daha Irak bile kendini tam olarak toparlayamadı, keza 38 milyon insanın yaşadığı Sunni, Arap pazarında da aynı durum söz konusu. İşadamlarının geçişlerinin kolaylaştırmaya yönelik de önemli çalışmalara imza attık. 2017'de Silopi çevreyolu bitmiş, havaalanı tamamlanmış, tren yolu ve OSB'si olan bambaşka bir şehir olacak.

Mersin de, Kuzey Irak ile bu bölge üzerinden kurduğu ekonomik altyapı ile Adana'yı geçti. Mersin adeta Irak pazarı ile büyüdü. Mersin'in, Irak pazarında dolayısıyla Habur'da çok önemli bir payı var" dedi.

İşadamlarına, Silopi'ye yatırım yapmaları konusunda çağrıda bulunan Silopi Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Abdurrahman Tarandır, Silopi'nin özel bir konumda yer aldığını, iklim ve coğrafik özellikleri nedeniyle 5 yıl içerisinde çok büyük iş sahasına sahip olacağını söyledi. Tarandır, işadamlarından ilçenin bu tür potansiyelini tespit ederek yatırım yapmaya davet etti.

TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç da, kısa bir süre önce kardeş ülke Irak ile ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkileri gerçekleştirmek için yola çıkan derneğin önemli başarılara imza attığını söyledi. Çeşitli sektörlerden 85 üyelerinin olduğunu belirten Kılıç, "Irak ile ticaretin gelişmesi için ticaret yapılan illerin sayısını ülke geneline yaymayı hedefliyoruz. Almanya'dan sonra Irak'a ticarette 2. sıradayız. Almanya'yı geçmek istiyoruz. Bunun için avantajlarımız var. Bunlar kültürel, akrabalık ve komşuluk gibi avantajlardır" diye konuştu.

Irak'a yönelik gezinin de bu kapsamda organize edildiğini aktaran Kılıç "İş dünyasının Irak pazarına ilgisi büyük çünkü Irak büyük ve bakir bir pazar. Öte yandan Türkiye'nin bu pazara yönelik sahip olduğu gerek coğrafi avantajlar, gerekse de kardeşlik bağları bizi bir adım öne çıkarmakta. Bizde bu gezi ile avantajlarımızı kullanarak, Irak'ta iki ülke için güzel işlere imza atmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kılıç ayrıca Vali Yardımcısı İlhan'dan TISİAD üyesi işadamlarının Habur'dan geçişinde kolaylık tanınmasını istedi. Vali Yardımcısı İlhan da, 7 gün 24 işlerinin başında olduğunu ve iş adamlarına en iyi şekilde hizmet verme gayretinde olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından TISİAD tarafından Habur Mülki İdare Amiri Turgay İlhan, Silopi Kaymakamı Suat Demirci, İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hasan Eken ve Şırnak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Heşar Haşimoğlu'na plaket takdim edildi.

Yemekli buluşmanın sonunda TISİAD üyeleri Habur Sınır Kapısı üzerinden Irak'a doğru hareket etti. - ŞIRNAK

YORUMLAR
500
Lübnan: Irak'tan 1 milyon ton petrol ithalini öngören anlaşma yenilendi Lübnan: Irak'tan 1 milyon ton petrol ithalini öngören anlaşma yenilendi Şırnak'ta üreticilere sağlanan fide desteği meyve verdi Şırnak'ta üreticilere sağlanan fide desteği meyve verdi Şırnaklı öğrenciler eğitim kurumlarına masa, sıra, dolap ve sandalye üretiyor Şırnaklı öğrenciler eğitim kurumlarına masa, sıra, dolap ve sandalye üretiyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Tısiad Heyeti Irak Gezisi Öncesi Silopi'de Yemek Verdi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement