Trabzon Çalışma ve İş Kurumu Bu Yılın Ocak Ayı İtibariyle Bin 162 Kişiyi İşe Yerleştirdi - Son Dakika
Yerel

Trabzon Çalışma ve İş Kurumu Bu Yılın Ocak Ayı İtibariyle Bin 162 Kişiyi İşe Yerleştirdi

Trabzon Çalışma ve İş Kurumu Bu Yılın Ocak Ayı İtibariyle Bin 162 Kişiyi İşe Yerleştirdi

Trabzon’da “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” programı kapsamında Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un başkanlığında çeşitli meslek kuruluşlarının katılımıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı.

16.02.2017 16:55
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Trabzon'da "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" programı kapsamında Trabzon Valisi Yücel Yavuz'un başkanlığında çeşitli meslek kuruluşlarının katılımıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Trabzon Valilik Binası A Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda Vali Yücel Yavuz, Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Adnan Zengin, SGK Trabzon İl Müdürü Aydın Gedikli, birer konuşma yaparak, projenin önemine dikkat çekti.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" projesinin 81 ilde devam ettiğini belirterek, " Türkiye'miz genelinde 'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik' projesi adı altında bir kampanya ile istihdam politikasında seferberlik çalışmaları 81 vilayette başladı ve devam ediyor. Trabzon'umuz da yine aynı şekilde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve teşkilatları olan Sosyal Güvenlik Kurumu ve İşkur Müdürlüğümüz ve tabii ki Valiliğimizin himayesi ve koordinasyonunda başlatılan bu seferberlik ve iş dünyasına yönelik teşvikler, hibeler artık bir paket halinde ilimizde başlatıldı. Bu seferberlik başta Cumhurbaşkanımızın talimatları ve himayelerinde, Başbakanımız, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve tüm bakanlarımızın destekleriyle bu halini almıştır. İçişleri Bakanımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte 81 ilin valisi ile bu konu video konferans yöntemiyle seferberlik projesi detaylı bir şekilde ele alındı. Türkiye genelinde valilik kuruluşlarımız bütün kamu kurumlarımız bu seferberliğe dahil olmak suretiyle hem koordinasyon hem destek hem de, kamu gücünü ve otoritesinde lehinde kullanmak suretiyle işin içinde olması için bir duruş sergilendi. Buradan hareketle ilimiz genelinde kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, akla gelebilecek bütün kamu kurumlarımız bu konuda iş dünyasına istihdamın sağlanması ve en fazla faydanın oluşturulması için tam bir birliktelik ve duruş sergilenecektir. Bizim emir ve komutamda, Valiliğimizin sevk ve idaresinde taraflar ve paydaşlar eğer bir sorun yaşarsa biz 7 gün 24 saat görev başındayız. Gerek İşkur İl Müdürlüğümüz ve Gerek Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürümüz bu konudaki duyarlılıklarını gösteriyorlar" dedi.

Trabzon'da 2016 yılında 9 bin 400 kişi işe yerleştirildi

Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Adnan Zengin, 2016 yılında 9 bin 400 kişiyi işe yerleştirdiklerini belirterek, bu yılın Ocak ayı itibariyle ise bu sayının bin 162 olduğunu söyledi. Trabzon'daki işyeri sayıları hakkında bilgi veren Zengin, "İlimizde bir artı işçi çalıştıran yerlerimizin sayısı 3 bin 382. 10 artı işçi çalıştıran iş yeri sayımız bin 454. 50'nin üzerinde işçi çalıştıran iş yerlerimizin sayısı ise 221. Toplamda İş Kur'a kayıtlı 5 bin işverenimiz olmasına rağmen Trabzon SGK kayıtlarında 16 bin 900 işveren bulunduğunu görüyoruz. Bütün işverenlerin hepsinde çalışan sayısı ise 130 bin 122. Sanayi sicil belgesine sahip işyeri sayımız yaklaşık 500. Çay, fındık ve su ürünleri bunların yüzde 26'sını oluşturan sektörlerdendir. İnşaat ürünleri de yüzde 17 kapsamındadır. 500 firma içerisinde 35 firmamızda ARGE bulunmaktadır. 108 firmada ise kalite kontrol departmanları bulunan bir yapıya sahibiz. Organize Sanayi Bölge sayımız 4'dür. Arsin Organize Sanayi Bölgesi fiili olarak üretimde olan bir sanayi bölgemiz ve burada 42 bin kişinin istihdam edildiği bir alan. Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük OSB. Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesinde ise 18 firmamız var. Burada 300 kişi istihdam ediliyor. Üç milyon dolaylarında da bir ihracatın olduğunu görüyoruz. Diğer iki OSB ise inşaat halinde" şeklinde konuştu.

Bu yıl Ocak ayı itibariyle bin 162 kişinin işe yerleştirildiğini kaydeden Zengin, "2016 yılında 22 bin 889 açık iş aldık. Bunlardan 9 bin 400'nün iş yerleştirmesini fiilen yaptık. 2016 yılında İşkur kanalıyla yerleştirme yapılan sayı 9 bin 400'dür. İşverenlere ise 36 bin 500 yönlendirme yapmışız. Yani 36 bin 500 iş görüşmesini sağlamışız. 9 bin 400 istihdam oluşmuş. Bu rakamlar Trabzon'un kendisine verilmiş olan kotanın üstüne geçmiştir yani hedefimizi tutturduk ve geçtik. 2017 yılı Ocak ayı içerisinde ise bin 162 kişiyi işe yerleştirdik" diye konuştu

SGK Müdürü Aydın Gedikli de, müdürlük olarak yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi vererek, "Yaklaşık 250 işverenimizle yüz yüze görüşmeler yaptık. Bunların önerilerini, şikayetlerini dinleme fırsatı bulduk. Bunlardan bizim almamız gereken önlemleri değerlendirdik" ifadelerini kullandı. - TRABZON

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Trabzon Çalışma ve İş Kurumu Bu Yılın Ocak Ayı İtibariyle Bin 162 Kişiyi İşe Yerleştirdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Doğanşehir Belediye Başkanı Mehmet Bayram göreve başladı
  04 Nis Doğanşehir Belediye Başkanı Mehmet Bayram göreve başladı

  31 Mart yerel seçimlerinde Doğanşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Bayram mazbatasını alarak göreve başladı. Bayram, devir teslim töreni sonrası görevine başladığını açıkladı.

 • Ardahan'da Seçim Sonuçlarına İtiraz
  04 Nis Ardahan'da Seçim Sonuçlarına İtiraz

  Ardahan'da CHP'li Faruk Demir'in seçimi kazandığı ancak AK Partili Yunus Baydar'ın seçim sonuçlarına itiraz ettiği bildirildi.

 • İYİ Parti'deki istifaların perde arkası! İlk rakibi belli oldu
  04 Nis İYİ Parti'deki istifaların perde arkası! İlk rakibi belli oldu

  31 Mart yerel seçim sonuçlarına göre yüzde 3.77'lik oy oranıyla 6. olan İYİ Parti'de peş peşe yaşanan istifalar dikkat çekerken Akşener'in karşısına çıkacak ilk aday da belli oldu. Partinin Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz, olağanüstü kurultayda aday olacağını duyurdu. Partideki son istifalarda kongre vurgusu öne çıkarken Akşener'in parti liderliğinde ısrar edeceği öne sürülüyor.

 • Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca Göreve Başladı
  04 Nis Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca Göreve Başladı

  31 Mart Yerel seçimlerinde Altınova Belediye Başkanlığını kazanan Yasemin Fazlaca, mazbatasını alarak görevine başladı. Fazlaca, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Altınova'ya hizmet etmek için gece gündüz çalışacaklarını belirtti.

 • İstanbul'da yerel seçimlerde itiraz süreci devam ediyor
  04 Nis İstanbul'da yerel seçimlerde itiraz süreci devam ediyor

  İstanbul'da yerel seçimlerle ilgili itiraz süreci devam ederken, CHP adaylarının önde bitirdiği Gaziosmanpaşa ve Beykoz'da yeniden sayım süreci başladı. AKP'nin itirazı sonucu Beykoz'da yeniden sayım başlarken, CHP de Arnavutköy, Ümraniye ve Fatih ilçeleri için İl Seçim Kurulu'na başvuru yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu'na giderek, 'Gaziosmanpaşa'da sandıktan çıkan iradenin masa başında değiştirilmesine izin vermeyiz' dedi.

 • Afşin Belediye Başkanı Koray Kıraç Göreve Başladı
  04 Nis Afşin Belediye Başkanı Koray Kıraç Göreve Başladı

  Yerel seçimlerde seçilen Koray Kıraç, mazbatasını aldıktan sonra görevine başladı. Devir teslim töreni gerçekleştirildi.

 • Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, eser ve hizmet belediyeciliğini sürdürecek
  04 Nis Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, eser ve hizmet belediyeciliğini sürdürecek

  Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, mazbatasını alarak ilçede eser ve hizmet belediyeciliğini devam ettireceklerini belirtti. Sandıkçı, Canik halkıyla birlikte çalışarak ilçeye değer katacak projeleri hayata geçireceklerini vurguladı.

 • Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer Göreve Başladı
  04 Nis Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer Göreve Başladı

  Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, seçimlerin ardından mazbatasını alarak resmi olarak göreve başladı. Tuncer, Mezitli'yi daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için çalışacaklarını belirtti.

 • YSK Başkanı Ahmet Yener: İtirazlar bugün görüşülecek
  04 Nis YSK Başkanı Ahmet Yener: İtirazlar bugün görüşülecek

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, itirazların bugün kurulda görüşüleceğini ve Van Büyükşehir Belediyesi seçimine ilişkin alınan kararın da bugün yazılacağını söyledi. Türkiye geçen hafta sonu yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitti. Seçimin ardından yurt genelinde bazı noktalarda seçime itirazlar yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, seçim sonuçlarına yapılan itirazları bugün kurulda görüşeceklerini ifade etti. Van seçimlerinde YSK tarafından verilen son karara ilişkin de konuşan Yener, 'Van ile ilgili verilen karar bugün yazılacak' açıklamasında bulundu. - ANKARA

 • Hatay'da Kadın Aday 5 Erkek Rakibine Karşı 300 Oy Farkla Muhtar Seçildi
  04 Nis Hatay'da Kadın Aday 5 Erkek Rakibine Karşı 300 Oy Farkla Muhtar Seçildi

  Hatay'da yaşayan Hilda Cöcen Koku, yerel seçimlerde 5 erkek rakibine karşı verdiği kıyasıya mücadeleyi en yakın rakibine 300 oy fark atarak 1. sırada bitirdi. Pirireis Mahallesi'nde seçilen ilk kadın muhtar oldu.

 • Erzurum'da Tortum ve Uzundere ilçelerinde turizm projeleri masaya yatırıldı
  04 Nis Erzurum'da Tortum ve Uzundere ilçelerinde turizm projeleri masaya yatırıldı

  Erzurum'un turizm açısından önemli merkezlerinden Tortum ve Uzundere ilçesindeki projeler, Vali Mustafa Çiftçi tarafından değerlendirildi. Tortum Kaymakamı Fatih Bayram, Vali Çiftçi'ye, 2025 Turizm Başkenti etkinlikleri kapsamında Tortum ve Uzundere vadilerinde doğa sporlarının canlandırılması için uygulanabilecek projeler hakkında bilgi verdi.

 • CHP MYK, yerel seçim sonrası ilk toplantısını yaptı: İlk gündem ekonomi
  04 Nis CHP MYK, yerel seçim sonrası ilk toplantısını yaptı: İlk gündem ekonomi

  CHP'nin 31 Mart Yerel Seçim zaferinin ardından ilk MYK toplantısında yeni dönem yol haritası belirlendi. Seçim sonuçları değerlendirildi ve sonuçlara itiraz edilen bölgelerdeki gelişmeler ele alındı. CHP kurmayları, öncelikli gündemin ekonomi olacağını ve 4 yıl boyunca sahada aktif çalışma yürütüleceğini belirtti.


Advertisement