Son dakika Doğu Karadeniz haberleri, Doğu Karadeniz son dakika, son dakika Doğu Karadeniz

Son Dakika Doğu Karadeniz Haberleri

 • Hafta Sonu Sıcaklık Artacak, Çığ Tehlikesi Doğu Bölgelerinde
  16:26 Hafta Sonu Sıcaklık Artacak, Çığ Tehlikesi Doğu Bölgelerinde

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan verilere göre, hafta sonu boyunca hava sıcaklığı ülke genelinde mevsim normallerinin 4 ila 6 derece üzerinde seyredecek. Bu sıcaklık artışı, ülkenin doğusunda çığ tehlikesini beraberinde getirirken; yeni hafta ile birlikte hafta ortasına kadar bölgesel yağışlar görülecek.

 • DOKA, Avrupa Birliği'nden 35 Milyon TL Fon Sağladı
  21 Şub DOKA, Avrupa Birliği'nden 35 Milyon TL Fon Sağladı

  Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), mavi ekonomi, biyoçeşitliliğin korunması ve hava kalitesinin artırılması alanlarında Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kullanılmak üzere Avrupa Birliği'nden 35 milyon TL fon sağladı. DOKA Genel Sekreteri Kemal Akpınar, bölgenin potansiyelini harekete geçirerek ekonomik değere dönüştürmek için çalıştıklarını belirtti. DOKA, sürdürülebilir turizm, mavi ekonomi ve katma değerli üretim ve ticarileşme alanlarında Sonuç Odaklı Programlar hazırladı ve bu programlar AB fonlarıyla desteklenmeye hak kazandı. Bu kapsamda hazırlanan projeler, Doğu Karadeniz Bölgesi için yaklaşık 35 milyon TL'lik AB fonunu kullanacak.

 • Hamsiye talep azaldı, balıkçılar sezonu kapatmaya hazırlanıyor
  21 Şub Hamsiye talep azaldı, balıkçılar sezonu kapatmaya hazırlanıyor

  Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu, hamsinin talebinin azaldığını ve balıkçıların sezonu kapatmaya hazırlandığını belirtti. Hamsi miktarının düşmesiyle birlikte piyasada aşırı bir talep olmadığını ifade eden Mutlu, maliyetlerin artması ve verimin düşmesi nedeniyle balıkçıların sezonu sonlandırmaya karar verdiklerini söyledi. Ayrıca, palamudun az olması bir sonraki sezonun bol olacağı söylentilerine katılmadığını belirten Mutlu, bunun iklimsel bir olay olduğunu ve ortamın oluşmasıyla sonuçların iyi olabileceğini dile getirdi.

 • DOKA, Doğu Karadeniz Bölgesi'ne AB'den 35 Milyon TL Fon Sağladı
  20 Şub DOKA, Doğu Karadeniz Bölgesi'ne AB'den 35 Milyon TL Fon Sağladı

  Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), mavi ekonomi, biyoçeşitlilikin korunması ve hava kalitesinin artırılması alanlarında Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kullanılmak üzere Avrupa Birliği'nden (AB) 35 milyon liralık fon sağladı. DOKA Genel Sekreteri Kemal Akpınar, bölgenin potansiyelini harekete geçirerek ekonomik değere dönüştürmek için çalıştıklarını belirtti. DOKA'nın orta vadeli ve çok yıllık kalkınma planlamaları kapsamında hazırladığı sürdürülebilir turizm, mavi ekonomi ve katma değerli üretim ve ticarileşme programları AB tarafından desteklenmeye hak kazandı. Bu kapsamda hazırlanan projelerle yaklaşık 35 milyon liralık AB fonu bölgeye kazandırılacak.

 • Türkiye'nin Hava Durumu Tahmini
  20 Şub Türkiye'nin Hava Durumu Tahmini

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlere göre, ülkemizin kuzey ve doğusu parçalı ve yer yer çok bulutlu olacak. Bazı bölgelerde yağış beklenirken, diğer yerlerde az bulutlu geçecek. Hava sıcaklığı ise mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Rüzgar genellikle kuzey ve doğu yönlerden hafif esmesi bekleniyor. Bazı illerde ise günün en yüksek sıcaklıkları şu şekilde olacak: Ankara 9, İstanbul 10, İzmir 15, Adana 19, Antalya 18, Samsun 10, Trabzon 11, Erzurum 4 ve Diyarbakır 13 derece olacak.

 • Prof. Dr. İlhan Altınok: 'Hamsi gazı denilen bir gaz yoktur'
  19 Şub Prof. Dr. İlhan Altınok: 'Hamsi gazı denilen bir gaz yoktur'

  KTÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İlhan Altınok, Rusya'nın Soçi şehri açıklarında bir balıkçı teknesinde hayatını 3 Türk balıkçının hamsi gazından zehirlendiği iddialarına açıklık getirdi. Altınok, hamsi gazı denilen bir gazın olmadığını belirterek, olayın farklı sebepleri olabileceğini söyledi. Olayın tam olarak sebebinin otopsi sonucuyla belirleneceğini ifade etti.

 • Trabzon'da Özel Gereksinimli Bireyler İstihdama Kazandırılıyor
  19 Şub Trabzon'da Özel Gereksinimli Bireyler İstihdama Kazandırılıyor

  Trabzon'da mesleki eğitim ve rehabilitasyona yönelik hazırlanan proje kapsamında doğanın içinde kurulan 'En Mutlu Köy'de okul çağı dışındaki 20 özel gereksinimli birey istihdama kazandırıldı. Proje kapsamında seralar, üretim atölyeleri, kümes ve kafe yapılan 'En Mutlu Köy', özel gereksinimli bireylerin doğayla iç içe köy hayatını deneyimlemesini ve el becerilerini geliştirmesini hedefliyor. Proje, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından finanse ediliyor ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı desteğiyle Ortahisar Belediyesi tarafından yürütülüyor.

 • Bitexen Giresunspor, Ankara Keçiörengücü'ne 1-0 yenilerek galibiyet hasretini 12 maça çıkardı
  18 Şub Bitexen Giresunspor, Ankara Keçiörengücü'ne 1-0 yenilerek galibiyet hasretini 12 maça çıkardı

  Bitexen Giresunspor, Trendyol 1. Lig'in 23. haftasında sahasında Ankara Keçiörengücü'ne 1-0 yenilerek galibiyet hasretini 12 maça çıkardı. Sezona transfer yasağı nedeniyle altyapıdan takviyelerle genç kadro ile başlayan yeşil beyazlılarda, son haftalarda istenilen sonuçlar elde edilemiyor. Giresunspor, ligde 23 maç sonunda topladığı 7 puanla son sırada yer alıyor.

 • Akçaabat'ın düşman işgalinden kurtuluşu konferansla kutlandı
  15 Şub Akçaabat'ın düşman işgalinden kurtuluşu konferansla kutlandı

  Akçaabat Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında Erol Günaydın Sanat Merkezi'nde konferans düzenlendi. Konferansta, Doğu Karadeniz'de yaşanan işgal ve göç olayları ele alındı.

 • Kışın Sıcak Havaları Baharda Don Olayları Takip Edecek
  15 Şub Kışın Sıcak Havaları Baharda Don Olayları Takip Edecek

  Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Fındık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şemsettin Kulaç, kışın mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havaların ardından baharda yaşanabilecek don olaylarının fındık verimini etkileyeceğini, erkek tozlayıcı olmamasından fındık tanelerinin boş çıkabileceğini söyledi. Kulaç, iklim değişikliğinin fındık üzerindeki olumsuz etkilerini araştırdıklarını ve önlemler aldıklarını belirtti.

 • Trabzon Akçaabat'ta Söğütlü Deresi'nde ıslah çalışmaları devam ediyor
  14 Şub Trabzon Akçaabat'ta Söğütlü Deresi'nde ıslah çalışmaları devam ediyor

  Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Trabzon'un Akçaabat ilçesindeki Söğütlü Deresi'nde ıslah çalışmaları devam ediyor. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, taşkın risklerini azaltmak için yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Akçaabat ilçesinde yapılan çalışmalar sayesinde taşkın riskleri azaltılmış olacak.

 • Sinop'ta Su Ürünleri Ekosistemi Geliştiriliyor
  13 Şub Sinop'ta Su Ürünleri Ekosistemi Geliştiriliyor

  Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı, Sinop'ta su ürünleri ekosisteminin geliştirilmesine yönelik çalışma ziyareti ve yatırım promosyon çalışmaları gerçekleştirdi. Trabzon'da faaliyet gösteren su ürünleri sektörüne yapılan ziyaretlerde, işbirliği imkanları ele alındı ve yatırım fırsatları tanıtıldı.

 • Karadeniz Bölgesi'nde Gençlerin Tarıma İlgisizliği Fındık Üretimini Olumsuz Etkiliyor
  13 Şub Karadeniz Bölgesi'nde Gençlerin Tarıma İlgisizliği Fındık Üretimini Olumsuz Etkiliyor

  Karadeniz Bölgesi'nde yaşlı fındık bahçelerinin artması ve gençlerin tarıma ilgisizliği, fındık üretiminde işçi sorununa yol açıyor. Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk, gençlerin fındık bahçelerine ilgi göstermemesinin verim kaybına neden olduğunu belirtti. Fındık üretiminde rekolte kayıplarını önlemek için yaşlanan bahçelerin yenilenmesi ve gençlere tarıma teşvik verilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, zorunlu söküm uygulamasının getirilmesi ve iklim değişikliğine uyumlu çeşitlerin tercih edilmesi önerildi.

 • Ülkemiz genelinde parçalı ve çok bulutlu hava bekleniyor
  13 Şub Ülkemiz genelinde parçalı ve çok bulutlu hava bekleniyor

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlere göre, ülkemiz genelinde hava parçalı ve çok bulutlu olacak. Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ve bazı illerde yağmur ve sağanak yağışlar bekleniyor. Bazı bölgelerde yağışlar kuvvetli olacak. Ayrıca iç ve doğu kesimlerde pus ve sis görülebilir. Hava sıcaklığı ise mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Rüzgar genellikle güney, yarın batı kesimlerde kuzey yönlerden hafif, bazı bölgelerde ise kuvvetli olarak esecek. İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Samsun, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır illerindeki hava durumu ve en yüksek sıcaklıklar da tahmin ediliyor.

 • KTÜ Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı: Samsun-Sarp Demiryolu Bölgedeki İstihdamı Artıracak
  12 Şub KTÜ Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı: Samsun-Sarp Demiryolu Bölgedeki İstihdamı Artıracak

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şeref Oruç, Samsun-Sarp arasında yapılması planlanan demiryolu hattının yolcu taşımacılığının yanı sıra yük taşımacılığı ile bölgedeki istihdamın da artacağını söyledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından Samsun, Sarp'ın ve Trabzon'un da içinde bulunduğu demiryolu proje çalışmalarının bu sene başlatılacağının açıklaması bölgede heyecan uyandırdı.

 • Artvin Atabarı Kayak Merkezi Sürpriz Evlenme Teklifi ve Piyano Resitaline Ev Sahipliği Yaptı
  12 Şub Artvin Atabarı Kayak Merkezi Sürpriz Evlenme Teklifi ve Piyano Resitaline Ev Sahipliği Yaptı

  Artvin Atabarı Kayak Merkezi, piyano öğrencilerine kış etkinliği düzenleyerek doğayla müziği buluşturdu. Ayrıca, bir ziyaretçi kayak yaparken kız arkadaşına sürpriz evlilik teklifi yaparak evlenme teklifi kabul edildi.

 • Meteoroloji 22 ile 'fırtına, yağış ve çığ' uyarısı yaptı
  12 Şub Meteoroloji 22 ile "fırtına, yağış ve çığ" uyarısı yaptı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlere göre, ülkemizin batı kesimlerinde yer yer çok bulutlu hava bekleniyor. Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve bazı iç bölgelerde sağanak yağışlar görülecek. Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında ise yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Marmara'nın batısı, Kıyı Ege, Antalya ve Isparta çevrelerinde yağışların kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis görülecek. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Rüzgar genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, bazı bölgelerde orta kuvvette esecek. Kıyı Ege'de yer yer fırtına bekleniyor. Bazı illerde ise hava durumu şu şekilde: Ankara parçalı ve az bulutlu, gece saatlerinde sağanak yağışlı, İstanbul parçalı zamanla çok bulutlu aralıklı sağanak yağışlı, İzmir parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, Adana parçalı ve az bulutlu, Antalya parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, Samsun parçalı ve az bulutlu, Trabzon parçalı ve az bulutlu, Erzurum parçalı ve az bulutlu, Diyarbakır parçalı ve az bulutlu.

 • Giresunlu Mimar Mehmet Tozlu, Devlet Desteğiyle Kültür Mantarı Üretim Tesisi Kurdu
  11 Şub Giresunlu Mimar Mehmet Tozlu, Devlet Desteğiyle Kültür Mantarı Üretim Tesisi Kurdu

  Giresunlu mimar Mehmet Tozlu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle kurduğu kültür mantarı tesisinde yılda 60 ton üretim gerçekleştiriyor. Tozlu, Giresun ve çevre illere ürünlerini pazarlayarak başarılı bir şekilde işletmesini sürdürüyor. Gelecek yıllarda üretim miktarını artırmayı hedefleyen Tozlu'nun 2024 yılında 100 ton rekolte beklentisi bulunuyor.

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Türkiye artık uzayda da imza atabilen bir ülke
  10 Şub Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Türkiye artık uzayda da imza atabilen bir ülke

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin artık kendi uydularını yapabilen ve insanlı uzay misyonlarını gerçekleştirebilen bir ülke olduğunu belirtti. Bakan Kacır, Türkiye'nin savunma sanayisinde elde ettiği başarıları sivil alanlara taşıdıklarını ve teknolojide liderlik ettiklerini vurguladı. Ayrıca, Giresun'da gerçekleştirilen yatırımlar ve bölgedeki kalkınma projeleri hakkında bilgi verdi.

 • Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, yakında ülkeye dönüyor
  10 Şub Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, yakında ülkeye dönüyor

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın sağlık kontrollerinin tamamlanmasının ardından yakın bir zamanda ülkeye döneceğini açıkladı. Bakan Kacır ayrıca, Giresun'da Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) alanında yapılan çalışmalardan da bahsederek, turizm potansiyelini artırmak için yeni yatırımlar yapacaklarını belirtti. Gezeravcı'nın Türk gençleri ve çocuklarıyla buluşarak ilham kaynağı olacağını ve geleceğin bilimsel projelerine imza atacağını söyleyen Bakan Kacır, Türkiye'nin daha nice astronotlar yetiştireceğini ifade etti.

 • Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı: Bu yıl av sezonunda kısır döngü yaşandı
  10 Şub Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı: Bu yıl av sezonunda kısır döngü yaşandı

  Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu, 2023-2024 balıkçılık av sezonunu değerlendirerek, palamut ve istavrit avcılığının az olması nedeniyle balıkçıları olumsuz etkilediğini belirtti. Mutlu, hamsi avının da istenilen verimi sağlamadığını ve denizlerde balığın azalmasının iklimsel faktörlerden kaynaklandığını ifade etti.

 • Fırtına ve çığ tehlikesi var! Meteoroloji'den 21 ile sarı kodlu uyarı
  10 Şub Fırtına ve çığ tehlikesi var! Meteoroloji'den 21 ile sarı kodlu uyarı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün Ege'nin kıyı kesiminde, Akdeniz'in doğusunda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sağanak yağış beklendiğini duyurdu. Ayrıca Marmara'da 7, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 14 kent için fırtına ve çığ uyarısı yapılarak 'sarı' alarm verildi. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği belirtildi.

 • Yağlıdere'de Halk Eğitim Merkezi'nde serender maketi kursu düzenleniyor
  07 Şub Yağlıdere'de Halk Eğitim Merkezi'nde serender maketi kursu düzenleniyor

  Yağlıdere Halk Eğitim Merkezi bünyesinde düzenlenen kursla, kursiyerler Karadeniz'e özgü yapı olan serender maketini yapmayı öğreniyor. Serenderin nostalji yapılar olarak kullanıldığı belirtilirken, kursun tamamı kadın kursiyerler tarafından yapıldı. Serender ustası ise yapıların eskiden çok işe yaradığını ancak artık yavaş yavaş kaybolduğunu ifade etti.

 • Trabzon'da '6 Şubat: Neler Öğrendik' konulu panel düzenlendi
  06 Şub Trabzon'da '6 Şubat: Neler Öğrendik' konulu panel düzenlendi

  Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen '6 Şubat: Neler Öğrendik' konulu panelde, deprem ve afet yönetimi konularında önemli tespitler ve çözüm önerileri sunuldu. Panelde, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ve diğer yetkililer konuşma yaptı. Ayrıca, AFAD İl Müdürü, inşaat mühendisleri, mimarlar ve jeofizik mühendisleri tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

 • Artvin'de etkili kar nedeniyle 119 köy yolu ulaşıma kapandı
  06 Şub Artvin'de etkili kar nedeniyle 119 köy yolu ulaşıma kapandı

  Artvin'de etkili kar yağışı nedeniyle birçok ilçede 119 köy yolu ulaşıma kapandı. Şavşat ilçesinde ise kar kalınlığı 1 metreyi aştı ve eğitime 1 gün ara verildi. Karayolları ekipleri, ulaşımın sorunsuz devam edebilmesi için çalışma başlattı.

 • Doğu Anadolu'nun Kuzeydoğusunda Yoğun Kar Yağışı Bekleniyor
  05 Şub Doğu Anadolu'nun Kuzeydoğusunda Yoğun Kar Yağışı Bekleniyor

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Erzurum'un kuzeyinde bulunan İspir, Pazaryolu, Olur, Uzundere, Şenkaya, Oltu ve Tortum ilçeleri için yoğun kar yağışı uyarısı yaptı. Bayburt çevreleri, Erzurum ve Kars illerinin kuzeyinde kuvvetli, Ardahan'da ise yoğun kar yağışı bekleniyor. Bölgede rüzgarın kuvvetli ve fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Ulaşımda aksamalar, buzlanma, çığ ve çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

 • Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de Yoğun Kar Yağışı ve Çığ Tehlikesi
  05 Şub Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de Yoğun Kar Yağışı ve Çığ Tehlikesi

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışı beklendiğini açıklarken, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde ise çığ tehlikesine karşı vatandaşları tedbirli olmaları için uyardı. Bölgede kuvvetli ve yoğun kar yağışıyla birlikte ulaşımda aksamalar, buzlanma, çığ ve çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

 • Trabzon'da Sağlık Turizmi: Yabancı Hasta Sayısı 135 Bine Ulaştı
  05 Şub Trabzon'da Sağlık Turizmi: Yabancı Hasta Sayısı 135 Bine Ulaştı

  Trabzon'da sağlık turizmi kapsamında tedavi gören yabancı hasta sayısı son 3 yılda 135 bine ulaştı. Özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden gelen turistlerin tercih ettiği Trabzon'da, nöroloji, üroloji, kadın doğum ve genel cerrahi polikliniklerinde yoğunluk yaşanmaktadır. Sağlık turizmi sektöründeki çalışmaların meyveleri rakamlara da yansımakta olup, 2024 yılı için hedeflenen turist sayısı 80 bine çıkarılmıştır.

 • Trabzon'da Sağlık Turizmi: Yabancı Hasta Sayısı Son 3 Yılda 135 Bine Ulaştı
  05 Şub Trabzon'da Sağlık Turizmi: Yabancı Hasta Sayısı Son 3 Yılda 135 Bine Ulaştı

  Trabzon'da sağlık turizmi kapsamında tedavi gören yabancı hasta sayısı son 3 yılda 135 bine ulaştı. Nöroloji, üroloji, kadın doğum ve genel cerrahi polikliniklerinde yoğunluk gözlenen hastalar, uluslararası hasta birimlerinde tedavi ediliyor. Trabzon'un sağlık turizmi sektöründeki başarısı, 2021'de 30 bin, 2022'de 40 bin, 2023'te 65 bin yabancı hastanın tedavi edilmesiyle görülüyor. Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, 2024 yılı için hedeflerinin 80 bin turist olduğunu belirtti.

 • Çoruh Nehri'nin yüzeyi buz tuttu
  03 Şub Çoruh Nehri'nin yüzeyi buz tuttu

  Bayburt'tan geçip, Karadeniz'e dökülen, Türkiye'nin en hızlı akan akarsuyu olan Çoruh Nehri'nin yüzeyi, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle buz tuttu. Doğu Karadeniz'de kar yağışının ardından yüksek kesimli yerleşim alanlarında dondurucu soğuklar etkili oluyor. Nehir kıyısında güzel görüntüler oluştu.

 • Çoruh Nehri'nin yüzeyi buz tuttu
  03 Şub Çoruh Nehri'nin yüzeyi buz tuttu

  Bayburt'tan geçip, Karadeniz'e dökülen, Türkiye'nin en hızlı akan akarsuyu olan Çoruh Nehri'nin yüzeyi, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle buz tuttu. Doğu Karadeniz'de kar yağışının ardından yüksek kesimli yerleşim alanlarında dondurucu soğuklar etkili oluyor. Nehir kıyısında güzel görüntüler oluştu.

 • Doğu Karadeniz'in en büyük cami ve külliyesi inşaatı sürüyor
  03 Şub Doğu Karadeniz'in en büyük cami ve külliyesi inşaatı sürüyor

  Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yapımı devam eden Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en büyük cami ve külliyesi inşaatında sona yaklaşılıyor. İnşaatın büyük bir kısmı tamamlanırken, caminin bu yıl içinde ibadete açılması planlanıyor.

 • BARÜ'nün projesiyle iğne yapraklı ağaç kozalaklarından katma değeri yüksek ürün elde edilecek
  02 Şub BARÜ'nün projesiyle iğne yapraklı ağaç kozalaklarından katma değeri yüksek ürün elde edilecek

  Bartın Üniversitesi, TÜBİTAK tarafından desteklenen bir proje ile iğne yapraklı ağaç kozalaklarından mikrodalga yöntemiyle lignin elde ederek katma değeri yüksek ürün elde etmeyi hedefliyor. Proje kapsamında elde edilen ligninlerin antioksidan ve antibakteriyel özellikleri incelenecek. Bu sayede atık bir malzeme olan kozalaklar, sürdürülebilir ve yenilenebilir özellikleriyle yeni nesil akıllı malzemeler için önemli bir kaynak haline gelecek.

 • Doğu Karadeniz'de yapılaşma sorunu: Yamaçlardaki ev ve yollar heyelanları tetikliyor
  02 Şub Doğu Karadeniz'de yapılaşma sorunu: Yamaçlardaki ev ve yollar heyelanları tetikliyor

  Doğu Karadeniz'de yapılaşma sorunu yaşanan yamaçlara inşa edilen ev, bina ve yollar, 'Koruma Odaklı Kırsal Alan Planlaması Projesi' kapsamında incelendi. İncelemelerde, yapılaşmanın uygun olmadığı noktalarda yol ve altyapıların 'vahşi boşaltma' metoduyla inşa edilmesinin, heyelanları tetiklediği ortaya çıktı. Bilim insanları, plansız yapılaşmanın önlenmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Samsun-Sarp Demiryolu Projesi Bölgeye Avantaj Sağlayacak
  02 Şub Samsun-Sarp Demiryolu Projesi Bölgeye Avantaj Sağlayacak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun Samsun'dan Sarp'a kadar uzanacak demiryolu proje çalışmalarının başlatıldığı açıklaması üzerine, Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şeref Oruç, bu projenin bölgeye önemli avantajlar sağlayacağını belirtti. Oruç, demiryolu konusunun gündeme getirilmesinin karayolu trafiğini hafifleteceğini, sürdürülebilir bir yaşam açısından karbon emisyonunu azaltacağını ve ekonomik taşımacılığı daha ucuz hale getireceğini vurguladı. Ayrıca, demiryolu bağlantısının limanların iç kesimlere ulaşmasını sağlayarak ticaretin daha ekonomik ve kolay bir şekilde gerçekleşmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

 • Doğu Karadeniz'deki Yamaç Yapıları Heyelanları Tetikliyor
  02 Şub Doğu Karadeniz'deki Yamaç Yapıları Heyelanları Tetikliyor

  DOĞU Karadeniz'de dik ve engebeli arazilerdeki yapılaşma sorunu yaşanan yamaçlara inşa edilen ev, bina ve yollar, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin de (KTÜ) ortağı olduğu 'Koruma Odaklı Kırsal Alan Planlaması Projesi' kapsamında mercek altına alındı.

 • İyidere Lojistik Merkezi'nin dolgusu yüzde 72'ye ulaştı
  02 Şub İyidere Lojistik Merkezi'nin dolgusu yüzde 72'ye ulaştı

  Doğu Karadeniz bölgesinin Rusya, Orta Asya'ya ve Kafkasya ile bağlantısını sağlayacak olan İyidere Lojistik Merkezi'nin dolgusunda yüzde 72'lik seviyelere ulaşıldı. Lojistik Merkezi, Rize-Artvin Havalimanı ve Ovit Tüneli ile entegre olacak ve 100 bin araç kapasiteli Ro-Ro rıhtımı da bulunacak. İyidere Lojistik Limanı, genel kargo, dökme yük, konteyner ve araç Ro-Ro kapasitesine sahip devasa bir yatırım olacak. Yöre halkı ise merkezin tamamlanmasını dört gözle bekliyor ve iş imkanı sağlamasını umut ediyor.

 • Bayburt'ta Kar Yağışı Sonrası En Düşük Sıcaklık Eksi 22 Dereceye Düştü
  01 Şub Bayburt'ta Kar Yağışı Sonrası En Düşük Sıcaklık Eksi 22 Dereceye Düştü

  Bayburt'ta kar yağışı sonrası en düşük hava sıcaklığı eksi 22 derece olarak ölçüldü. Çoruh Nehri'nin yüzeyi buz tuttu ve kentte havaya atılan sıcak suyun donup kristalleştiği anlar görsel güzellik oluşturdu. Bölgede birçok köy yolu kar ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapandı.

 • Bayburt'ta Kar Yağışı Sonrası En Düşük Sıcaklık Eksi 22 Dereceye Düştü
  01 Şub Bayburt'ta Kar Yağışı Sonrası En Düşük Sıcaklık Eksi 22 Dereceye Düştü

  Doğu Karadeniz'in yükseklerinde kar yağışının ardından Bayburt'ta en düşük hava sıcaklığı eksi 22 derece olarak ölçüldü. Çoruh Nehri'nin yüzeyi buz tutarken, havaya atılan sıcak suyun donup kristalleştiği anlar görsel güzellik oluşturdu.

 • Trabzon'daki Özdemir Bayraktar Planetaryum ve Bilim Merkezi'ni 20 Bin 500 Kişi Ziyaret Etti
  31 Oca Trabzon'daki Özdemir Bayraktar Planetaryum ve Bilim Merkezi'ni 20 Bin 500 Kişi Ziyaret Etti

  Trabzon'da bulunan Özdemir Bayraktar Planetaryum ve Bilim Merkezi, açıldığı tarihten bugüne kadar 20 bin 500 kişi tarafından ziyaret edildi. Merkez, Türkiye'nin ikinci uzay temalı bilim merkezi olup, astronomi, havacılık ve uzay, teknoloji, matematik ve fen bilimleri alanlarında hizmet vermektedir. Merkezde atölyeler, planetaryum ve gezici üniteler bulunmaktadır. Ayrıca, çevre illerden gelen okul grupları hafta sonları merkezi ücretsiz olarak kullanabilmektedir. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Özgür Kara, merkezin bölgeye hitap ettiğini ve çocukların burada eğitim almanın mutluluk verici olduğunu belirtti.

 • Bolu'da Yakalanan Yediuyur Kış Uykusuna Hazır
  31 Oca Bolu'da Yakalanan Yediuyur Kış Uykusuna Hazır

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi idari binasında yakalanan nesli koruma altındaki yediuyur, kış uykusuna yatabilmesi için ağaç kavuğunda hazırlanan yuvaya bırakıldı. Yavru kemirgenin koruma statüsünde bulunan yediuyur olduğu tespit edildi. Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Serdar Gözütok tarafından ormanlık alana götürülen hayvan, kış uykusuna yatması için uygun bir alana yerleştirildi.

 • Karadeniz'de Balık Türleri Azalıyor: İklim Değişikliği ve Aşırı Avcılık Etkili
  30 Oca Karadeniz'de Balık Türleri Azalıyor: İklim Değişikliği ve Aşırı Avcılık Etkili

  Karadeniz'de deniz suyu sıcaklığının artmasıyla birlikte avlanabilen balık türleri azalmaktadır. İklim değişikliği, aşırı avcılık ve kirlilik sorunlarına dikkat çeken Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Coşkun Erüz, Karadeniz'de 160 tür balıktan bahsederken bugün sadece 4-5 tür balığın avlanabildiğini belirtti. Deniz suyu sıcaklığındaki artış özellikle hamsi gibi balık türlerini olumsuz etkilemektedir. Balık stoklarında ciddi düşüşe neden olan bu durumun en büyük etkeni ise insan kaynaklı kirliliktir.

 • Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Hava Durumu Tahmini
  30 Oca Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Hava Durumu Tahmini

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlere göre, ülkemiz genelinde parçalı ve çok bulutlu hava bekleniyor. Bazı bölgelerde yağmur, karla karışık yağmur ve kar yağışı tahmin ediliyor. Rüzgarın ise kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği öngörülüyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bazı illerde ise hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

 • İstanbul dahil 4 kent için sarı kodlu uyarı! Karla karışık yağış bekleniyor
  30 Oca İstanbul dahil 4 kent için sarı kodlu uyarı! Karla karışık yağış bekleniyor

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü; Balıkesir, Çanakkale, İstanbul ve İzmir için sarı kodlu uyarı yayınladı. İstanbul'da karla karışık yağış, diğer kentlerde ise sağanak bekleniyor.

 • Yurt genelinde sıcaklıklar perşembe gününden itibaren artacak
  29 Oca Yurt genelinde sıcaklıklar perşembe gününden itibaren artacak

  Yurt genelinde sıcaklıklar perşembe gününden itibaren artacak Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, "Sıcaklıklara iki üç gün daha mevsim normalleri civarında seyrediyor ancak perşembe gününden itibaren sistem artık hemen hemen etkisini kaybedecek diyebiliriz.

 • Meteoroloji duyurdu: İstanbul'da dün gece etkili olan kar yağışı bugün ve yarın da sürecek
  29 Oca Meteoroloji duyurdu: İstanbul'da dün gece etkili olan kar yağışı bugün ve yarın da sürecek

  Soğuk ve yağışlı hava yurt genelinde etkisini göstermeye devam ederken, kış başından bu yana yoğun bir kar yağışı yaşanmayan İstanbul'da dün gece yüksek kesimler beyaza büründü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hava durumu haritasında bugün sarı alarm sadece İstanbul için yanarken, kar yağışının bugün ve yarın da devam edeceği ifade edildi.

 • Artvin Atabarı Kayak Merkezinde Yarı Yıl Tatilinde Açılan Temel Kayak Eğitimi Kursu Yoğun İlgi Görüyor
  27 Oca Artvin Atabarı Kayak Merkezinde Yarı Yıl Tatilinde Açılan Temel Kayak Eğitimi Kursu Yoğun İlgi Görüyor

  Artvin'deki Atabarı Kayak Merkezi, yarı yıl tatilinde 6-14 yaş arası öğrenciler için temel kayak eğitimi kursuna ev sahipliği yapıyor. Öğrenciler, kayak malzemelerini kullanmayı öğrenirken yetenekli gençler keşfedilerek ileri düzey eğitime tabi tutuluyor. Kayak severleri muhteşem manzara eşliğinde ağırlayan kayak merkezi, 3 ayrı pisti ve kaliteli karıyla dikkat çekiyor.

 • Doğu Karadeniz'de Yoğun Kar Yağışı Bekleniyor
  26 Oca Doğu Karadeniz'de Yoğun Kar Yağışı Bekleniyor

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Doğu Karadeniz'de Giresun, Trabzon ve Rize'nin iç, Artvin'in ise yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Yağışların kuvvetli ve yoğun kar yağışı şeklinde olması tahmin ediliyor. Buzlanma, don olayı ve çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması uyarısı yapıldı.

 • 2023'te Sanayi Kapasite Raporuna Sahip Tesislerde Çalışan Sayısı Arttı
  26 Oca 2023'te Sanayi Kapasite Raporuna Sahip Tesislerde Çalışan Sayısı Arttı

  Sanayi kapasite raporuna sahip tesislerde çalışan sayısı, 2023'te bir önceki yıla göre yüzde 3,17 artarak 3 milyon 994 bin 277 kişiye yükseldi.

 • Akçakoca'da Hamsi Avcılığı Azaldı
  24 Oca Akçakoca'da Hamsi Avcılığı Azaldı

  Düzce'nin Akçakoca ilçesinde hamsi avcılığı, ocak ayında denizin yeterince soğumaması nedeniyle azaldı. Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, hamsinin deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi dolayısıyla göç ettiğini belirtti. Hamsinin Gürcistan ve Rusya tarafına göç ettiğini söyleyen Karakaş, bu yıl hamsi avcılığının pek olmayacağını ifade etti.

 • Sümela Manastırı Karla Kaplandı
  24 Oca Sümela Manastırı Karla Kaplandı

  Doğu Karadeniz'de en fazla ziyaret edilen yerlerden biri olan Sümela Manastırı, kar yağışıyla beyaza büründü. Maçka ilçesinde bulunan manastır ve çevresi, turistlerin her mevsim ilgisini çekmeye devam ediyor. Altındere Vadisi'ndeki manastırın yanı sıra orman, çeşmeler ve dere de dron ile görüntülendi. Ziyaretçiler, bu eşsiz manzaranın keyfini çıkarıp fotoğraf çekmeyi ihmal etmedi.

 • Dereli kara yolu, ulaşım süresini kısaltarak konforu artırdı
  24 Oca Dereli kara yolu, ulaşım süresini kısaltarak konforu artırdı

  Giresun'un Şebinkarahisar ilçesi ve Sivas ile ulaşımını sağlayan Dereli kara yolu projesi tamamlandı. Yolun ulaşım süresi kısaltılarak konforu artırıldı. Yolun bölünmüş olarak inşa edilen kısmı, Dereli ile Giresun arasındaki mesafeyi 25 kilometreye düşürdü. Yolun virajları tünel ve köprülerle bertaraf edilerek, ulaşım daha konforlu hale getirildi. Yolun üst kısmında asfalt serme çalışmaları yapılacak. Yolun standardının yükselmesiyle daha güvenli hale geldiği belirtilirken, sürücülerin aşırı hız konusunda dikkatli olmaları gerektiği vurgulandı. Dereli kara yolu, İç Anadolu'ya ulaşımda önemli bir güzergah olarak değerlendiriliyor ve bölgedeki turizm yatırımlarının artmasına katkı sağlayacak.

 • Gümüşhane'de 2024'ün ilk İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı
  23 Oca Gümüşhane'de 2024'ün ilk İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı

  Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, 2023 yılında tamamlanan ve devam eden projelerin durumu değerlendirildi. Vali Tanrısever, Gümüşhane'de 247 projenin toplam bedelinin 29 milyar 117 milyon 456 bin lira olduğunu belirtti. Ayrıca, en fazla yatırım harcamasının Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü tarafından yapıldığı ve sektörler bazında en yüksek harcamanın ulaştırma-haberleşme sektöründe gerçekleştiği ifade edildi. Tanrısever ayrıca, KÖYDES kapsamında Gümüşhane'ye tahsis edilen ödenek ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın destek programları hakkında bilgi verdi.

 • Türkiye'ye yeni bir soğuk ve yağışlı hava geliyor
  23 Oca Türkiye'ye yeni bir soğuk ve yağışlı hava geliyor

  Türkiye'nin, perşembeden itibaren Karadeniz üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girmesi bekleniyor. Yağışlar genellikle karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Hava sıcaklıkları mevsim normalleri civarında seyredecek. Ankara'da hafif kar yağışı beklenirken, İstanbul ve İzmir'de yağmur şeklinde yağışlar görülecek. Vatandaşlar sis ve pus hadiselerine karşı dikkatli olmalı.

 • Meteoroloji Genel Müdürlüğünden Hava Durumu Tahmini
  23 Oca Meteoroloji Genel Müdürlüğünden Hava Durumu Tahmini

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlere göre, ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinde parçalı ve çok bulutlu hava beklenirken, bazı bölgelerde yağışlı hava etkili olacak. Güneydoğu Anadolu'nun bazı bölgelerinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Hava sıcaklıklarının ise mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

 • Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da kuvvetli kar yağışı uyarısı
  22 Oca Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da kuvvetli kar yağışı uyarısı

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Siirt'in yükseklerinde beklenen kuvvetli ve yoğun kar yağışı için vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı. Özhaseki, vatandaşlardan çığ tehlikesi, buzlanma, don ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olmalarını istirham etti.

 • Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Siirt'te Kuvvetli Kar Yağışı Bekleniyor
  22 Oca Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Siirt'te Kuvvetli Kar Yağışı Bekleniyor

  ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ve Siirt'in yükseklerinde kuvvetli ve yoğun kar yağışı beklendiğini duyurdu. Vatandaşlardan çığ tehlikesi, buzlanma, don ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

 • Kar kalınlığı 20 santimetreyi bulacak! Meteoroloji'den 28 ilimize sarı kodlu uyarı
  22 Oca Kar kalınlığı 20 santimetreyi bulacak! Meteoroloji'den 28 ilimize sarı kodlu uyarı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Konya ve Aksaray'ın da olduğu 28 ilimize sarı kodlu uyarıda bulundu. Bu illerde kar kalınlığının 10 ila 20 santimetre arasında olması bekleniyor.

 • Doğu Karadeniz'de Kuvvetli Karla Karışık Yağmur ve Kar Yağışı Bekleniyor
  21 Oca Doğu Karadeniz'de Kuvvetli Karla Karışık Yağmur ve Kar Yağışı Bekleniyor

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin'de akşam saatlerinden sonra 500 metre üzeri yüksek kesimlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Bu durum ulaşımda aksamalara, buzlanma ve don olaylarına, yüksek ve eğimli bölgelerde çığ tehlikesine neden olabilir. Halkın dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

 • Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Hava Durumu Tahmini
  21 Oca Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Hava Durumu Tahmini

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlere göre, ülkemiz genelinde çok bulutlu bir hava bekleniyor. Yağışların ise Marmara'nın kuzeybatısı hariç yurt genelinde görülmesi tahmin ediliyor. Bazı bölgelerde yağışlar kuvvetli olacak.

 • FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı: Son siparişimizin değeri 96 milyon lira
  20 Oca FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı: Son siparişimizin değeri 96 milyon lira

  FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, son aldıkları siparişin değerinin 96 milyon lira olduğunu belirtti. Bayraktar, birliğin artık ticari bir işletme konumunda olduğunu vurgulayarak, üreticiyi kollama ve koruma görevlerinin olduğunu söyledi. Ayrıca, FİSKOBİRLİK'in enerji sektöründe de faaliyet göstermeye başladığını ve Doğu Karadeniz'in en büyük güneş enerjisi santralini inşa ettiklerini açıkladı.

 • Doğu Karadeniz'de Küresel Isınmanın Etkisiyle Artan Yağışlar Kirliliğe Neden Oluyor
  20 Oca Doğu Karadeniz'de Küresel Isınmanın Etkisiyle Artan Yağışlar Kirliliğe Neden Oluyor

  KÜRESEL ısınma kaynaklı yağış rejimindeki ani değişkenlikle son dönemlerde doğal afetlerin arttığı Doğu Karadeniz'de, özellikle yüksek rakımlı alanlara bırakılan atıklar, derelerle sürüklenip, ulaştığı Karadeniz'de kirliliğe neden oluyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Erüz, ani ve kararsız yağış artışının, Karadeniz için tehlike olduğunu belirterek, 'Karadeniz'e taşınan atık miktarı fazlalaşınca, Karadeniz'deki kirlilik yükü artıyor, daha da artacak' dedi.

 • Türk Çayı, Japonya'da Tanıtılacak
  19 Oca Türk Çayı, Japonya'da Tanıtılacak

  Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından yürütülen UR-GE projesi kapsamında Türk çayının ihracat kapasitesinin artırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Japonya'nın Tokyo ve Shizuoka şehirlerinde tanıtım programları düzenlenecek. Proje kapsamında Türk çayının yeni üretim modelleri ve teknolojileriyle inovatif yöntemleri yerinde incelemek için Japonya'daki kurumlar ve sektörün önde gelen firmalarıyla deneyimler paylaşılacak.

 • Rize'de 'iklim krizi' etkisi; doğal afetlerde 2 kat artış
  18 Oca Rize'de 'iklim krizi' etkisi; doğal afetlerde 2 kat artış

  Rize'de küresel iklim değişikliğinin etkisiyle yaşanan ani, lokal ve şiddetli yağışlar sonucu doğal afetlerin sayısı 2023 yılında 2 kat artarak bin 250'ye ulaştı. Heyelan ve sel gibi olayların tetiklenmesine yol açan ani yağışlar, eğimli arazi yapısı, yanlış yapılaşma ve ağaç kesimi gibi faktörlerle birleşerek afetlere davetiye çıkarıyor. Bu durum, arazilerinde risk analizi yaptırmak isteyenlerin sayısının da artmasına neden oluyor.

 • Rize'nin Çayeli ilçesinde tespit edilen petrolle ilgili umutlar denizde
  17 Oca Rize'nin Çayeli ilçesinde tespit edilen petrolle ilgili umutlar denizde

  Rize'nin Çayeli ilçesi açıklarında bulunan petrolle ilgili yapılan analizler sonucunda denizin yüzeyine sızan sıvının ham petrol olduğu ortaya çıktı. Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, umutlarının denizde olduğunu belirtti ve petrolün çıkması durumunda Çayeli Belediyesi'nin bütçesine ek gelir sağlanacağını söyledi.

 • Doğu Karadeniz İlleri 2023 Yılında 2 Milyar Dolarlık İhracat Yaptı
  17 Oca Doğu Karadeniz İlleri 2023 Yılında 2 Milyar Dolarlık İhracat Yaptı

  Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) bünyesinde yer alan Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Ordu illerinden 2023 yılında dünyanın farklı ülkelerine yapılan ihracat 2 milyar 139 milyon 628 bin 953 dolar olarak gerçekleşti. İhracatta en fazla payı 1 milyar 20 milyon 460 bin 974 dolar ile fındık mamulleri aldı. Trabzon ilinin ihracatı ise 1 milyar 57 milyon 798 bin 500 dolar olarak gerçekleşti.

 • Atabarı Kayak Merkezi, Hafta Sonu Yoğun Ziyaretçi Akınına Uğradı
  14 Oca Atabarı Kayak Merkezi, Hafta Sonu Yoğun Ziyaretçi Akınına Uğradı

  Doğu Karadeniz'in önemli kış turizm merkezlerinden Atabarı Kayak Merkezi, hafta sonu yoğun bir ziyaretçi akınına uğradı. Mersivan Dağı'ndaki merkezdeki kar kalınlığı bir metreye ulaşırken, tüm pistler hizmete açıldı. Vatandaşlar, kayak yaparak hafta sonu tatillerini değerlendirdi ve doğanın tadını çıkardı. Artvin Hopaspor futbolcusu Caner Solmaz da izinli gününü burada kayak yaparak geçirdi ve keyif aldığını belirtti. Artvin'de kış döneminde en iyi faaliyetlerden biri olarak kayağın öne çıktığı ifade edildi.

 • Artvin'de heyelan kaynaklı kaya düşme vakaları 3 kat arttı
  14 Oca Artvin'de heyelan kaynaklı kaya düşme vakaları 3 kat arttı

  Artvin'de heyelan kaynaklı kaya düşme vakaları geçen yıla oranla 3 kat artarak, 21'e yükseldi. Küresel iklim değişikliği ve şiddetli yağışlar nedeniyle heyelanlar ve kaya düşmeleri yaşanıyor. Kaya düşmelerine karşı önlemler alınırken, vatandaşlar da en ufak taş düşmesini ihbar etmeli.

 • Artvin'de heyelan kaynaklı kaya düşme vakaları 3 kat arttı
  14 Oca Artvin'de heyelan kaynaklı kaya düşme vakaları 3 kat arttı

  Artvin'de heyelan kaynaklı kaya düşme vakaları geçen yıla oranla 3 kat artarak, 21'e yükseldi. Küresel iklim değişikliği ve şiddetli yağışlar nedeniyle heyelanlar artıyor. Prof. Dr. Ayberk Kaya, suların kaya kütlelerinin içine sızarak kaya düşmesine neden olduğunu belirtti. Kaya düşmelerine karşı önlemler alınıyor. Sürücülerin ve vatandaşların kaya düşmesi ihbar etmeleri gerektiği vurgulandı.

 • Doğu Karadeniz'de Yoğun Kar Yağışı Bekleniyor
  12 Oca Doğu Karadeniz'de Yoğun Kar Yağışı Bekleniyor

  Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde yoğun karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Trabzon, Rize, Artvin ve Giresun'da 600 metre üzerindeki yüksek kesimlerde kar yağışı öngörülüyor. Yarın ise kar yağışlarının kıyı kesimler dahil olmak üzere görüleceği ve ulaşımda aksamalara neden olabileceği belirtiliyor.

 • Muğla, Türkiye'nin Su Ürünleri İhracatında Başı Çekiyor
  12 Oca Muğla, Türkiye'nin Su Ürünleri İhracatında Başı Çekiyor

  Muğla, Türkiye'nin su ürünleri ihracatında öncü konumda bulunuyor. 2023 yılında gerçekleşen ihracat 1,7 milyar doları su ürünleri, 3,5 milyar doları ise hayvansal mamullerden oluşuyor. Su ürünleri sektörü, 2023 yılında hedeflenen ihracat rakamlarını yakalayan sektörler arasında yer alıyor. Muğla'nın levrek, çipura, Türk somonu, alabalık ve orkinos gibi ürünlerinin ihracatı artış göstermiştir. Su ürünleri ihracatının büyük bir kısmı AB ülkelerine yapılmaktadır. Ege Bölgesi, Türkiye'nin su ürünleri ihracatının yüzde 67'sini gerçekleştirmektedir. Türkiye geneli su ürünleri ihracatının hedefi ise 2 milyar dolardır.

 • Yaban hayvanlarına yapılan aşırı yemleme zararlıdır
  11 Oca Yaban hayvanlarına yapılan aşırı yemleme zararlıdır

  KTÜ Orman Fakültesi'nden Prof. Dr. Şağdan Başkaya, yaban hayvanları için vatandaşlar tarafından yapılan bilinçsiz ve aşırı yemlemenin riskli olduğunu belirtti. Yemlemeyle yaban hayvanlarının evcilleştiğini ve doğal özelliklerinden uzaklaştığını ifade eden Başkaya, bu durumun hayvanların ömrünü kısalttığını ve insanlara daha çok yaklaşmalarına neden olduğunu söyledi.

 • Yaban hayvanlarına yapılan aşırı yemleme riskli
  11 Oca Yaban hayvanlarına yapılan aşırı yemleme riskli

  KTÜ Orman Fakültesi'nden Prof. Dr. Şağdan Başkaya, yaban hayvanları için vatandaşlar tarafından yapılan bilinçsiz ve aşırı yemlemenin zararlı olduğunu belirtti. Yemlemeyle hayvanların hazıra alıştığını ve doğal özelliklerinden uzaklaştığını ifade eden Başkaya, bu durumun yaban hayvanlarının ömrünü kısalttığını ve insanlara daha çok yaklaşmalarına neden olduğunu söyledi.

 • Türkiye'nin büyük bir kısmında yağışlı hava bekleniyor
  08 Oca Türkiye'nin büyük bir kısmında yağışlı hava bekleniyor

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Şahin Şahbaz, Türkiye'nin büyük bir kısmında bu hafta boyunca yağışlı hava beklendiğini açıkladı. Yağışların genellikle sağanak şeklinde olacağı ve iç kesimlerde karla karışık yağmurun görüleceği belirtildi. Yağışların çarşamba gününden itibaren etkisini azaltacağı ancak Doğu Anadolu'da uzun süreli kalmasının beklendiği ifade edildi. Büyükşehirlerde ise kar yağışı beklenmediği bildirildi.

 • Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç: ARGE'ye ayrılan pay 10 kat artarak 2023'te 10 milyar dolara ulaştı
  08 Oca Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç: ARGE'ye ayrılan pay 10 kat artarak 2023'te 10 milyar dolara ulaştı

  Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "ARGE'ye ayırılan pay, araştırma ve geliştirmeye ayrılan pay 1,2 milyar dolardan 10 kat artarak 2023 yılında 10 milyar dolara ulaştı.

 • Yurdun bazı kesimlerinde hafta sonu ve pazartesi günü sis ve pus bekleniyor
  04 Oca Yurdun bazı kesimlerinde hafta sonu ve pazartesi günü sis ve pus bekleniyor

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, yurdun bazı kesimlerinde hafta sonu ve pazartesi günü sis ve puslu hava beklendiği belirtildi. Sis ve pusun, atmosferik su buharının yoğuşarak yerde yatay görüşü engelleyen bulut oluşumu olduğu ifade edildi. Sürücüler ve vatandaşlar uyarılarak dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

 • TURBELDAK, Vişneli-Nazarköy parkurunda yürüyüş etkinliği düzenledi
  04 Oca TURBELDAK, Vişneli-Nazarköy parkurunda yürüyüş etkinliği düzenledi

  Turgutlu Belediyesi Dağcılık Akademisi (TURBELDAK), Vişneli-Nazarköy parkurunda yürüyüş etkinliğini gerçekleştirdi. TURBELDAK'ın bu haftaki rotası Vişneli-Nazarköy oldu. Yaklaşık 12 km süren yürüyüş, Nazarköy'de sona erdi. Katılımcılar, Nazarköy'de verilen alışveriş molasının sonrasında dönüşe geçerek yürüyüş etkinliğini tamamladı.

 • Doğu Karadeniz'den 2023'te 1.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi
  04 Oca Doğu Karadeniz'den 2023'te 1.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi

  Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane'den 2023 yılında toplamda 1 milyar 375 milyon 192 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu ihracatın büyük bir kısmını fındık sektörü oluştururken, yaş meyve sebze, su ürünleri ve hayvancılık mamulleri, maden ve metaller, kimyevi maddeler ve mamulleri gibi sektörler de önemli paya sahiptir. Doğu Karadeniz'den 140 ülkeye ihracat gerçekleştirilirken, Rusya Federasyonu, İtalya, Gürcistan, Almanya ve Çin Halk Cumhuriyeti en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında yer almaktadır. Ayrıca Fas, İran, Finlandiya, Moğolistan ve Özbekistan gibi ülkelere ihracatta önemli artışlar yaşanmıştır.

 • Doğu Karadeniz'in yüksek tepeleri güneş enerji santralleri ile kaplanıyor
  04 Oca Doğu Karadeniz'in yüksek tepeleri güneş enerji santralleri ile kaplanıyor

  Türkiye'nin en yağışlı illerini içerisinde barındıran Doğu Karadeniz Bölgesi'nin yüksek rakımlı tepeleri artık Güneş Enerji Santralleri (GES) ile kaplanmaya başladı.

 • Türkiye Genelinde Yağışlı Hava Bekleniyor
  04 Oca Türkiye Genelinde Yağışlı Hava Bekleniyor

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlere göre, ülkemiz genelinde parçalı ve çok bulutlu hava bekleniyor. Marmara'nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kayseri çevrelerinde yağış bekleniyor. Yağışların bazı bölgelerde kuvvetli olması öngörülüyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara ve iç kesimlerde pus ve sis bekleniyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güneyden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği öngörülüyor. Bazı illerde ise günün en yüksek sıcaklıkları şu şekilde: Ankara 12, İstanbul 16, İzmir 19, Adana 19, Antalya 19, Samsun 17, Trabzon 16, Erzurum 4 ve Diyarbakır 4 derece olacak.

Advertisement