Tügiad Ankara Şubesi Başkanı Aydın Açıklaması - Son Dakika

Tügiad Ankara Şubesi Başkanı Aydın Açıklaması

15.08.2013 13:39
Tügiad Ankara Şubesi Başkanı Aydın Açıklaması

" 17 Ağustos depreminden alınan ders yeni binalarda güvenli yapıyı ön plana çıkardı” "Yeni yapılar eskilerine göre çok daha sağlam ve güvenli ancak yeterli değil”

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Barış Aydın, 17 Ağustos depreminden alınan dersin, yeni binalarda güvenli yapıyı ön plana çıkardığını, yeni yapıların eskilerine göre daha sağlam ve güvenli olduğunu ancak hala alınması gereken yol bulunduğunu belirtti.

Aydın, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin deprem kuşağında bulunduğuna dikkati çekerek, can ve mal kayıpları yaşanmaması için dünya standartlarının üstünde güvenli binalar inşa edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

17 Ağustos 1999 depreminde resmi kayıtlara göre 17 bin 480 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 23 bin 781 kişinin yaralandığını, 505 kişinin de sakat kaldığını belirten Aydın, 285 bin 211 konut ve 42 bin 902 işyerinde de hasar meydana geldiğini anımsattı. Aydın, depremden alınan dersle yeni binalarda güvenliğin ön plana çıktığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Aradan geçen 14 yılda çok şey değişti. Türkiye'de yeni yapılan binaların önemli bölümü artık eskisi gibi bir kepçe darbesi ile yıkılacak türden değil. Çünkü, bu büyük deprem Türk milletine ders oldu. Alınan ders yeni binalarda güvenliği ön plana çıkardı. Bu deprem öncesi binalarda metrekareye gelen demir miktarı belki 15 kilo bile değilken şimdi yapılan binalarda metrekareye düşen demir miktarı 50 kilo yani eskisinden 4 kat daha fazla. Eski yapılarda C5 seviyesinde kolayca yıkılabilen betonlar vardı. Şimdi ise C30 betonlar kullanılıyor. Bunlar vur vur yıkılmaz türden."

Yeni yapıların eski yapılara göre çok daha sağlam ve güvenli olmasına rağmen yeterli bulmadıklarını belirten Aydın, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Halen almamız gereken yol var. Çünkü bir insanın canı her şeyden daha kıymetli. 7-8 şiddetindeki depremlerde bile Japonya'da olduğu gibi insanların burnunun bile kanamaması gerekiyor. Sektörde son dönemde çok başarılı projeler yükseliyor. Ancak bunun yanında küçük sermayeleri bir araya getirerek sözde müteahhitler de ortaya çıkabiliyor. Onların yapacağı en küçük hata yeni depremlerde yeni acılar yaşamamıza neden olacak." - Ankara

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Tügiad Ankara Şubesi Başkanı Aydın Açıklaması - Son Dakika


Advertisement