Üniversite Öğrencilerine Kan Bağışı Eğitimi - Son Dakika
Yerel

Üniversite Öğrencilerine Kan Bağışı Eğitimi

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi ile DEÜ arasında imzalanan protokolle, üniversite öğrencilerinin gönüllü kan bağışçısı olabilmesi amacıyla ders saatlerinde kan bağışına yönelik eğitimler verilecek.

03.01.2012 13:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi ile Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) arasında imzalanan protokolle, üniversite öğrencilerinin gönüllü kan bağışçısı olabilmesi amacıyla ders saatlerinde kan bağışına yönelik eğitimler verilecek.

Türk Kızılayı Genel Merkezi'nin uyguladığı AB projesi "Hedef 25 Programı"nı, üniversite öğrencilerine yönelik ders saatlerinde eğitimlerle geliştiren Ege Bölgesi Kan Merkezi, DEÜ ile protokol imzaladı. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmail Hakkı Bahar ve Prof. Dr. Halil Köse ile Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök tarafından imzalanan protokolle, öğrencilere ders saatlerinde kan bağışının önemi anlatılacak.

Protokol imza töreninde konuşan Türk Kızılayı Ege Bölgesi Kan Merkezi Müdürü Gökay Gök, Hedef 25 Programı'nın, gençlere kan bağışının hayat kurtarmadaki önemini dile getirerek bilinçlendirmeyi amaçladığını belirterek, kendilerinin bu programı Ege Bölgesi'ndeki 14 üniversitenin desteğiyle üniversite öğrencilerine yönelik geliştirdiklerini söyledi.

Öğrencilerinin bilinçli ve düzenli kan bağışı gönüllüsü olmaları, kan ve cinsel yollarla bulaşan hastalıklara karşı bilinçlenmeleri ve ülkenin kan ihtiyacının karşılanmasında gençlerin katkı sağlamasını amaçladıklarını anlatan Gök, doktorlar tarafından ders saatlerinde yapılacak sunumlarla eğitimlerin verileceğini kaydetti.

Gök, Ege Bölgesi'ndeki 14 üniversite ile bu eğitim çalışmalarına yönelik protokol imzalayacaklarını belirterek, 2012 yılında eğitimleri tamamlayarak bölgenin ve ülkenin kan ihtiyacına önemli katkı sağlamayı hedeflediklerini anlattı.

Türk Kızılayı tarafından Türkiye'de geçen yıl bir 1 milyon 275 bin ünite toplandığını, bunun 231 bin ünitesinin Ege Bölgesi'nde yapılan bağışlarla gerçekleştiğini anlatan Gök, şu bilgileri verdi:

"Ege Bölgesi'nde kan bağışına yönelik sürdürülen eğitim çalışmaları ile kan bağışı artarak sürüyor. Ege Bölgesi, kan bağışında Türkiye'ye önemli katkı sağlıyor ancak bölgemizde hala 300 bin ünite olması gereken kan stokumuzun 70 bini eksik. Bölgede hala 6 bin hastanın da kan taleplerini karşılayamıyoruz. Bu mağduriyeti gidermek içen sağlıklı, bilinçli, düzenli gönüllülerin bağışçılarına ihtiyaç var. Öğrencilere yönelik eğitimlerle açığı kapatmayı istiyoruz. 14 üniversite ile imzalayacağımız eğitim protokolleri ile 251 bin öğrenciye ders saatlerinde eğitimler vereceğiz."

DEü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Hakkı Bahar da kan ve kan ürünlerinin hayat kurtarmadaki önemini dile getirerek, kan bağışının artması ile gençlerin sağlık konusundaki bilinçlenmesine yönelik her adımı desteklediklerini söyledi. Bahar, "Sağlıklı gençler, sağlıklı kan vericisidir. Projede olmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

Öte yandan aynı eğitim protokolü İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde de imzalandı.

- İZMİR

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Üniversite Öğrencilerine Kan Bağışı Eğitimi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı
  00:20 TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı

  DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM'de Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li Mehmet Kamaç'ın mikrofonunun kısılmasına, ''Bu ülkede 20 milyon Kürt'ün ana dili olan Kürtçe'den bir dörtlük okunmasına tahammül edemiyorsunuz. Burada mikrofonu kapatıyorsunuz Diyarbakır'da Megri megri şarkısını söylüyorsunuz.'' sözleriyle tepki gösterdi. Koçyiğit'e yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, ''Yaptığınız resmen etnik bölücülük ve ırkçılıktır.'' dedi.

 • Motorine 1 lira 55 kuruş indirim
  00:11 Motorine 1 lira 55 kuruş indirim

  Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte motorin fiyatları da değişmeye devam ediyor. Motorine bu gece yarısı itibarıyla 1 lira 35 kuruş indirim geldi. İstanbul'da motorinin litresi 40 lira 7 kuruş, Ankara'da ise 41 lira 46 kuruş oldu.

 • 29 Şub "Oyuncularım da düşünsün" diyen Okan Buruk'tan maç sonuna damga vuran sözler

  Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, Fatih Karagümrük'e elendikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu. Rakiplerinin daha kaliteli işler yaptığını belirten Buruk, "Rakibimiz bir kere çok iyi oynadı. Hakkını vermek gerekiyor. Bizden daha kaliteli işler yaptılar. Onu net şekilde söylemeliyim. 2-0 bizim için maçın sonu oldu. Sonrasında net tepki veremedik. Rakibi tebrik ediyoruz. Oyuncularım da düşünsün, birçok oyuncu oynattık, şans verdik" dedi.

 • Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı
  29 Şub Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı

  Tek kişilik oyun için Denizli'nin Pamukkale ilçesine giden ünlü oyuncu Berna Laçin, bir anda rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm oyunlarını iptal eden Laçin acil olarak ameliyata alınacağını belirterek, "Acilen ortaya çıkan ve ne yazık ki benim için ciddi tehlike arz eden ve an itibari ile yürümemin dahi yasaklandığı bir omurilik sorunum nedeni ile çok acil ameliyata girmek zorundayım." dedi.

 • Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı
  29 Şub Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı

  Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilerek kupadan elenen Galatasaray'ın bu mağlubiyetle birlikte iç sahadaki 14 maçlık yenilmezlik serisi de sona erdi. Aslan, son mağlubiyetini 128 gün önce, Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'e karşı almıştı.

 • Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi
  29 Şub Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi

  Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında sahasında VavaCars Fatih Karagümrük'e 2-0 yenildi ve kupaya veda etti.

 • CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok
  29 Şub CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında, "DEM Parti ile CHP arasında ittifak var mı?" sorusuna yanıt verdi. Özel, "Bunu kaç kere söylesin CHP. Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Ne onların bize kayıtsız şartsız desteği söz konusu ne bizim onlara desteğimiz var. DEM'le imza, yazı, protokol yok böyle bir şey. Kandille anlaşmaya çalışanların, resmi heyet yollayanların geçmişte yaptıkları ortada." dedi.

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  29 Şub Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  29 Şub Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.


Advertisement