Utso Başkanı Mustafa Kuvvet 2011 Yılını Değerlendirdi - Son Dakika
Yerel

Utso Başkanı Mustafa Kuvvet 2011 Yılını Değerlendirdi

Utso Başkanı Mustafa Kuvvet 2011 Yılını Değerlendirdi

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, 2009 yılında başlayan küresel ekonomik krizin etkilerinin silinmeye başlandığını ifade ederek Türkiye ekonomisinin 2011 yılında dengeli ve istikrarlı bir büyüme gerçekleştirdiğini söyledi.

26.01.2012 13:27

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, 2009 yılında başlayan küresel ekonomik krizin etkilerinin silinmeye başlandığını ifade ederek Türkiye ekonomisinin 2011 yılında dengeli ve istikrarlı bir büyüme gerçekleştirdiğini söyledi. Avrupa ülkelerindeki ekonomik durgunluğun 2012 yılında Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini belirten Kuvvet, "Türkiye ekonomisindeki en büyük tehlike cari açık" dedi.

UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, düzenlediği basın toplantısıyla 2011 yılını değerlendirdi. Uşak'ın ihracat rakamlarını ve 2012 yılından beklentilerini konusunda da değerlendirmeler yapan Kuvvet, 2011 yılında gelişmekte olan ülkelerin AB ve gelişmiş ülkelerdeki krizleri fırsata çevirdiğini söyledi. Türkiye ekonomisinin 2009 yılında başlayan küresel ekonomik krizi derin yaralar almadan atlatmayı başardığını ve ihracat rakamlarında rekor kırdığını kaydeden Mustafa Kuvvet, "İhracat rakamları yüzümüzü güldürürken dış ticaret açığının hızlı büyümesi en büyük soru işareti oldu. Cari açık 2012 yılında da ülkemizin ekonomik gündemini oluşturacağını düşünüyoruz" dedi.

2012 KOLAY GEÇMEYECEK

AB ülkelerindeki ekonomik kriz ve kaosların Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini alınan tedbirlerin yanı sıra Türkiye'nin etkileşim içinde olduğu ülkelerdeki ekonomik gelişmeleri de takip etmesi gerektiğini belirten Mustafa Kuvvet, " AB ülkeleri Türkiye'nin dış ticaret hacminin neredeyse yarısını oluşturuyor. Söz konusu ülkelerdeki ekonomik durağanlık ülkemizi yakından ilgilendiriyor. Ekonomimiz üzerinde alacağımız tedbirler kadar AB ülkelerinde yaşanan dalgalanmaları da takip etmek durumundayız. Ayrıca 2012 yılında dövizdeki dalgalanmaları da dikkat edip ihtiyatlı davranmak zorundayız. Çünkü 2012 yılı ekonomik açıdan çok kolay geçmeyecek. AB ülkelerindeki durağanlık mutlaka ülkemizi de etkisi altına alacak. Bu nedenle şimdiden gerekli tedbirleri almalıyız. Yeni yatırım yapmak isteyen sanayicilerimiz yatırımlarında öz sermayelerini yüksek tutmalıdır. Ekonomik krizler büyümek isteyen işletmeler için fırsat oluşturabilir. Bu fırsatları yakalayabilmek için hızlı büyürken organizasyon hatalarını en aza indirmek gerekir. AB ve dünyadaki ekonomik çalkantılara rağmen iş dünyamızın bu zor virajı en iyi şekilde döneceğini ümit ediyoruz. İhracattaki artışın 2012 yılında da aynı hızla devam etmesi durumunda kobilerimizin markalaşma ile desteklenerek büyüyeceğine ve dünya ile rekabet edebilir düzeye geleceğine inanıyoruz. Ülkmiz genelinde olduğu gibi ilimizdeki firmaların da markalaşmaya önem vermesi gerekiyor. Markalaşmanın yanı sıra Ar-Ge çalışmalarına ve katma değeri yüksek ürünleri üretmemiz durumunda 2012 yılını ekonomik olarak daha iyi geçireceğimizi düşünüyorum" dedi.

2011 YILI Uşak SANAYİSİ İÇİN OLUMLU GEÇTİ

Uşak ekonomisinin 2011 yılını olumlu geçirdiğini, ihracat rakamlarının rekor seviyeye yükseldiğini de belirten UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, "İlimiz ekonomisi 2011 yılında büyüdü. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre 2010 yılında 113 milyon dolar olan ihracatımız 2011 yılında 155 milyon dolara yükseldi. Uşak iller arası ihracat sıralamasında 39. Sırada yer alıyor. Dolaylı ihracat rakamlarımızı da eklediğimizde ilimizin ihracatının yaklaşık 600 milyon dolara yükseleceğini düşünüyoruz. Bu konuda bir çalışma içerisindeyiz. Bu çalışma tamamlandığında kamuoyuna da açıklayacağız. Uşak olarak en fazla ihracatı Çin'e yapıyoruz. 2011 yılında sektörel olarak en fazla ihracat artışı yüzde 143'lük artışla tarımda yaşandı. 201o yılında tarımda 3 milyon 800 bin dolar olan ihracatımız 2011 yılında 9 milyon 300 bin dolara yükseldi. Bu artışta meyve sebze ile kesme çiçeğin payı büyüktür. 2010 yılında 129 milyon dolar olan ithalatımız 2011 yılında 168 milyon dolara yükseldi. İthalatçı firma sayımız ise 209'dan 224'e yükseldi.

Yine 2011 yılında organize sanayi bölgelerimizdeki doğalgaz tüketimi, işçi istihdamı ve üretim miktarı arttı. Ekonomik değerlendirme kriterlerinden biri olan protestolu senet sayısında da 2011 yılında düşüş yaşandı. 2010 yılında ilimizde 48 bin 958 olan sigortalı çalışan sayısı 2011 yılında 51 bin 646'ya yükseldi. Bu da 2011'de ilimiz ekonomisinin iyiye gittiğini en önemli göstergelerinden bir tanesidir" dedi. - UŞAK

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Utso Başkanı Mustafa Kuvvet 2011 Yılını Değerlendirdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement