Vali Tapsız Çalışan Gazeteciler Günü'nü Kutladı - Son Dakika

Vali Tapsız Çalışan Gazeteciler Günü'nü Kutladı

09.01.2012 12:58
Vali Tapsız Çalışan Gazeteciler Günü'nü Kutladı

Burdur Valisi Süleyman Tapsız, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.kamuoyunu bilgilendirmek adına hiçbir fedakarlıktan çekinmeden, doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik ile özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi önemli temel değerleri de içerisinde bulundurarak icra edilmesi gereken kutsal bir meslek olduğunu kaydetti.

Burdur Valisi Süleyman Tapsız, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Burdur Valisi Süleyman Tapsız mesajında, gazeteciliğin

kamuoyunu bilgilendirmek adına hiçbir fedakarlıktan çekinmeden, doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik ile özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi önemli temel değerleri de içerisinde bulundurarak icra edilmesi gereken kutsal bir meslek olduğunu kaydetti. Demokrasilerde vazgeçilmez bir unsur olarak görülen basının, ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda, ilkeli ve tarafsız bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ile görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen önemli bir kurum olduğunu bildiren Vali Tapsız mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Gelişen olaylar çerçevesinde haber yapan gazeteciler ise bölge, ülke ve dünya gündemini belirlemede büyük rol oynamaktadır. Bu açıdan gazetecilerin yaptıkları haber ve değerlendirmeler ile toplumu doğru bilgilendirme sorumlulukları da bulunmaktadır. Gazeteci görevini yaparken; adeta kişi, kurum ve olaylara ayna tutan bir kesinlikle olayları aksettirebilmeli ve tarafsız olmalıdır. Bu basın ilkeleri gereği üstlenilmesi gereken bir sorumluluktur. Unutulmamalıdır ki; insanlar basından okudukları ve öğrendikleri haber ve yorumlar doğrultusunda gündemi takip ederken, olaylar hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Gazetecilerin bu sorumluluklarının yanında, mesleklerini doğru icra edebilmeleri için gereken bazı yasal düzenlemeler süreç içerisinde gerçekleştirilmiştir. 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasa ile gazetecilerin görevlerini özgürce yapabilmeleri adına uygun ortam oluşturulmaya gayret edilmiştir. Günümüzde basının toplumsal işlevi son derece etkin ve aktif bir karakteristiğe bürünmüştür. Bireyin haber alma özgürlüğüne hizmet ederek günlük hayatın ayrılmaz bir parçası olan basın, doğrudan bireysel algılara tesir edebildiğinden, objektif, tutarlı ve kamu yararını gözeten bir hizmet anlayışıyla gerçekleştirilmesi de önem arz etmektedir. Basının demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bu hizmet, zorlukları nedeniyle her türlü takdiri hak etmektedir. Bu bağlamda basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa sekreterine, yazarlarından ve matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, yaşamlarında başarılar dilerim." - BURDUR

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Vali Tapsız Çalışan Gazeteciler Günü'nü Kutladı - Son Dakika


Advertisement