Yarıyıl Tatili Termal Turizmi Canlandırdı - Son Dakika
Yerel

Yarıyıl Tatili Termal Turizmi Canlandırdı

Murat Asil - Okulların yarıyıl tatiline girmesi ile birlikte Türkiye'nin önemli termal turizm merkezlerinden olan Nevşehir'in Kozaklı ilçesindeki termal tesislerde yüzde yüz doluluğa ulaşıldı.

25.01.2012 11:30

Murat Asil - Okulların yarıyıl tatiline girmesi ile birlikte Türkiye'nin önemli termal turizm merkezlerinden olan Nevşehir'in Kozaklı ilçesindeki termal tesislerde yüzde yüz doluluğa ulaşıldı.

Kozaklı Belediye Başkanı Erdoğan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kozaklı'nın şifalı suyu ve modern termal tesisleri ile ilk planda tercih edilen bir merkez haline geldiğini, okulların yarıyıl tatiline girmesi ile ilçedeki otellerde yüzde yüz doluluğa ulaşmasının da bunun en iyi göstergesi olduğunu söyledi.

Kozaklı'nın ilçe nüfusunun 7 bin olduğunu, ilçede bulanan yıldızlı ve apart otellerin yatak kapasitesinin de yaklaşık 7 bin olduğuna vurgu yapan Çelik,

"Kozaklı termal suyu kadar modern tesisleriyle de adından söz ettiriyor. İlçemizi tercih eden misafirler yaptıkları araştırmalar neticesinde şifalı suyun yanında tesis kalitesini de göz önüne alarak Kozaklı'ya geliyor. Kozaklı'da yapılacak tatilin çocuklarımıza verilebilecek en güzel karne hediyelerinden biri olduğunu düşünüyorum" dedi.

"Dışarıda eksi 26 derece yaşanırken, misafirlerimiz içeride artı 26 derecede termal keyfi yaşıyor" diye konuşan Çelik, Türkiye'nin dört bir köşesinden gelen misafirleri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ve en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Kozaklı'nın her geçen gün büyüyen bir trend içinde olduğunu ve önümüzdeki süreçte hedeflerinin "10 bin nüfus, 10 bin yatak kapasitesi" olduğunu belirten Çelik, şöyle devam etti:

"Kozaklımızın var olan tesislerine her geçen gün ek tesisler kuruluyor. Yatırımcılar sırada bekliyor. Artık biz de bu tesisleşmeye belediye olarak bir plan dahilinde izin veriyoruz. Yatırım gelsin de nasıl gelirse gelsin dönemi Kozaklı açısından bitti. Şu anda 484 yatak kapasiteleri dev bir tesisin inşaatı devam ediyor. Ayrıca 500 yataklı bir 5 yıldızlı otelin projesi tamamlandı ve kısa sürede inşaatına başlanacak. Yine dünya çapında dev bir turizm firması, 30 bin metrekarelik arazi bakıyor. Onlar da arazi teminini yaptıktan sonra inşaata başlayacak. Kozaklı termal turizmin merkezi olduğu gibi termal sağlık merkezi olmaya da aday. Yaklaşık 1 yıl önce açılan Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bu süre zarfında şifalı suyumuz ile umut bekleyen hastalara şifa oldu. Buraya koltuk değnekleri ve tekerlekli sandalye ile gelen birçok hasta yürüyerek gitti. Bizim bir diğer mutluluğumuz da bu. Ayrıca ilçemiz seracılık faaliyetleri açısından da sürekli yatırım alıyor. Önümüzdeki süreçte yeni seralar kurulacak. Bizden yoğun bir yer talebi var. Termal tesislerimizden faydalanan misafirlerimiz bu süreçte termal suyla ısınan seralarda yetişen organik ürünlerden de burada oldukları süreçte faydalanabiliyor."

-Talepleri karşılamakta zorlanıyorlar-

Horasan Termal Otel Genel Müdürü Ercüment Turhal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta hava sıcaklıklarının eksi 26 dereceye düşmesinin kendilerini korkuttuğunu fakat okulların tatil olması ile birlikte otellerine olan talebin kendilerini rahatlattığını söyledi.

Yarıyıl tatili nedeniyle yüzde yüz doluluk oranına ulaştıklarını belirten Turhal, "Yarıyıl tatili termal turizmcilere yaradı diyebiliriz. Geçen hafta yaşanan soğuk hava dalgası bizi korkuttu. Ama cuma günü okulların kapanması ile rezervasyon almaya başladık ve kısa sürede otelimiz yüzde yüz doluluğa ulaştı. 15 gün boyunca tam kapasite ile çalışacağız" dedi.

Diva İsib Termal Otel Ön Büro Müdürü Derya Çöl de yarıyıl tatilinin yüzlerini güldürdüğünü, cumartesi gününden itibaren otellerinin yüzde yüz doluluk oranına ulaştığını ifade etti. Talepleri karşılamakta zorlandıklarını belirten Çöl, "Okullar tatil olmadan bir hafta önce rezervasyonlara başladı ve tatile son 2 gün kala tam doluluğa ulaştık. Türkiye'nin dört bir tarafından Kozaklı'ya gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz" diye konuştu.

- NEVŞEHİR

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yarıyıl Tatili Termal Turizmi Canlandırdı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement