Yazar, Düşünür ve Siyasetçi Doğan Avcıoğlu'nun Adı Odunpazarı'nda Yaşamaya Devam Edecek - Son Dakika

Yazar, Düşünür ve Siyasetçi Doğan Avcıoğlu'nun Adı Odunpazarı'nda Yaşamaya Devam Edecek

Yazar, Düşünür ve Siyasetçi Doğan Avcıoğlu\'nun Adı Odunpazarı\'nda Yaşamaya Devam Edecek
Son Güncelleme: 27.10.2022 10:26

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı Tarihi Bölge’de bulunan tarihi bir binayı Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi’ne dönüştürdü. Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi’nin açılışı, Avcıoğlu’nun ölüm yıl dönümü olan 4 Kasım’da törenle yapılacak. 5 Kasım Cumartesi günü ise Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde Odunpazarı Belediyesi ve Tekin Yayınevi tarafından ilk kez düzenlenecek olan Doğan Avcıoğlu Ödülleri’nin töreni yapılacak. Tören öncesinde Doğan Avcıoğlu'nun hayatı ve eserleri akademisyen, yazar ve gazetecilerle dönemine tanıklık eden arkadaşlarının konuşmacı olacağı bir panelde anlatılacak.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı Tarihi Bölge'de bulunan tarihi bir binayı Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi'ne dönüştürdü. Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi'nin açılışı, Avcıoğlu'nun ölüm yıl dönümü olan 4 Kasım'da törenle yapılacak. 5 Kasım Cumartesi günü ise Hasan Polatkan Kültür Merkezi'nde Odunpazarı Belediyesi ve Tekin Yayınevi tarafından ilk kez düzenlenecek olan Doğan Avcıoğlu Ödülleri'nin töreni yapılacak. Tören öncesinde Doğan Avcıoğlu'nun hayatı ve eserleri akademisyen, yazar ve gazetecilerle dönemine tanıklık eden arkadaşlarının konuşmacı olacağı bir panelde anlatılacak.

Türk edebiyatının usta isimlerinin okuduğu, kütüphanelerinde tuttuğu kitapları, Eskişehirliler ile buluşturan Odunpazarı Belediyesi, o kitaplıklardan müzeler kuruyor; usta isimleri bu müze-kütüphanelerde yaşatıyor. Odunpazarı Belediyesi'nin tarihi konakları restore ederek adını yaşattığı isimlerden biri de Türkiye'nin en üretken aydınlarından biri olan Doğan Avcıoğlu oldu. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'un talimatıyla Akcami Mahallesi Zeytinler Sokak'ta bulunan tarihi Taş Binayı restore ederek kütüphane haline getiren belediye, bu kütüphanede Doğan Avcıoğlu'nun eserlerini ve arşivini sergileyecek. Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi'nde ayrıca yazar Doğan Yurdakul bölümü de bulunuyor. Usta kalemlerin kendi kitaplıklarında bulunan yaklaşık üç bin kitaba ev sahipliği yapan Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi'nde kitapların yanı sıra Avcıoğlu'na ait çok kıymetli el yazması eserleri ile Avcıoğlu ile Yurdakul'a ait pek çok belge ve özel eşya yer alıyor.

Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi'nin açılışı Avcıoğlu'nun ölüm yıl dönümü olan 4 Kasım Cuma günü yapılacak. Doğan Avcıoğlu ve Doğan Yurdakul'un ailesinin de katılacağı açılış töreni saat 16.00'da yapılacak.

USTA KALEMLER AVCIOĞLU'NU ANLATACAK

Açılış töreninden bir gün sonra 5 Kasım Cumartesi günü ise Hasan Polatkan Kültür Merkezi'nde Odunpazarı Belediyesi ve Tekin Yayınevi tarafından düzenlenen Doğan Avcıoğlu Ödülleri'nin töreni ve usta kalemlerin konuşmacı olarak katılacağı bir panel gerçekleştirilecek.14.00'de başlayacak olan panele ve ödül törenine Altan Öymen, Barış Zeren, Behlül Özkan, Cangül Örnek, Deniz Hakyemez, Elif Akkaya, Ercan Karakaş, Gamze Yücesan Özdemir, Merdan Yanardağ, Okan İrtem, Orhan Gökdemir, Özge İzdeş, Tolga Gürakar ve Uluç Gürkan katılacak. Bu yıl ilk kez Tekin Yayınevi ve Odunpazarı Belediyesi iş birliğinde verilecek Doğan Avcıoğlu Ödülleri töreni ise saat 17.00'de gerçekleştirilecek.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Yazar, Düşünür ve Siyasetçi Doğan Avcıoğlu'nun Adı Odunpazarı'nda Yaşamaya Devam Edecek - Son Dakika


Advertisement