"Yeni Anayasanın Dili de Yeni Olmalı" - Son Dakika
Yerel

"Yeni Anayasanın Dili de Yeni Olmalı"

"Yeni Anayasanın Dili de Yeni Olmalı"

Ahmet Caner Baysal - AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, mevcut Anayasa'nın her kelimesini inceleyerek, hazırlanacak yeni anayasanın dil yönüne dikkati çekti.

04.01.2012 12:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ahmet Caner Baysal - AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, mevcut Anayasa'nın her kelimesini inceleyerek, hazırlanacak yeni anayasanın dil yönüne dikkati çekti.

Yeni Anayasa çalışmalarının devam ettiği şu günlerde milletvekili Ramazanoğlu, farklı bir çalışmaya imza attı. Tıp doktoru olan ve bilişim üzerinde de çalışmaları bulunan Ramazanoğlu, yürürlükteki Anayasa'nın dil analizini gerçekleştirdi.

Yaklaşık 5 ay süren çalışmayı AA muhabirine anlatan Ramazanoğlu, mevcut Anayasa'nın oldukça uzun bir metin olduğunu belirterek, madde metinlerin çok uzun tutulduğunu, birtakım dil bilgisi, imla, kelime kullanımı hataların olduğunu ve Türkçe'nin doğru kullanılmadığını tespit ettiğini anlatarak, şunları söyledi:

"Anayasamızı 10 puntoda A4 kağıda bastığımız zaman 37,5 sayfa tutuyor. Bu metni ABD anayasası ile karşılaştırdığımız zaman ki ABD anayasası 7 maddeden oluşuyor bu da aynı formatta basıldığı zaman yaklaşık 6 sayfa tutuyor. Daha Anayasamızın başlangıç bölümünde Türkçe sorunlarımız başlıyor. Bir bölümü 26 satırdan müteşekkil tek bir cümle. Bir tane nokta var o da 26'ıncı satırın sonunda geliyor. Bu kadar uzun cümle olabilir mi-"

Anayasa metninde birçok mantık hataları bulunduğu değerlendirmesi yapan Ramazanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mesela bir cümlede 'Dünya milletleri ailesinin eşit haklara sahip şerefli bir üyesi olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin ebedi varlığı, refahı, maddi ve manevi mutluluğu ile...' ifadesini incelediğimizde cümle 'Dünya milletleri ailesinin' diye başlıyor ama bir devlet ismi olan Türkiye Cumhuriyeti ile devam ediyor. Burada bir mantık hatası var. Yine başka bir cümleyi irdelediğimizde 'Türkiye Cumhuriyeti'nin ebedi varlığı, refahı, maddi ve manevi mutluluğu ile...' bölümündeki "maddi ve manevi mutluluğu" ifadesi doğrudan Türkiye Cumhuriyeti'ne izafe edilemeyeceği açıktır. Çünkü cumhuriyet bir nesnedir. Cumhuriyetin mutluluğu olabilir mi-"

Yürürlükteki Anayasa'nın otoriter zihniyetle yapıldığının bütün cümlelerde mevcut olduğunu ifade eden Ramazanoğlu, birçok mükerrer kullanımların da olduğunu söyledi.

-"Gereksiz cümleler atıldığında yüzde 30 metin tasarrufu sağlanır"-

Anayasa metnindeki aynı anlama gelen veya hiç kullanılmaması gereken kelimelerin sıklığına işaret eden Ramazanoğlu, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

"Ayrıca çalışmada şunu yaptık. Fazla gelen gereksizleri üzerini çizmek suretiyle başka bir şey dokunmuyoruz. Fazla gördüklerimizin üzerini çiziyoruz. Cümlenin bütünlüğünü bozmuyoruz. Yüzde 10 oranında metin tasarrufu sağladık. Bundan bir adım ileri gittik ve kelime üzerinde bir değişiklik yaptığımızda o da yüzde 10 metin tasarrufu daha sağlandı. Bir de cümle yapılarına müdahale edersek yüzde 10 tasarruf etmiş oluyoruz. Böylece bizim anayasamızın yüzde 30 oranında daha sade bir anayasa dönüştürülebileceğini gördük. Burada dikkat edin anayasanın içeriğini değiştirmedik. Manasını değiştirmedik, sadece anlaşılabilirliğini kolaylaştırdık."

-Bin 462 adet "ve" kelimesi, 254 adet "millet" kelimesi-

Ramazanoğlu, Anayasa'daki 155 bin 331 kelimenin bin 462'sinin "ve" kelimesinden oluştuğunu anlatan Ramazanoğlu, 254 de "millet" kelimesinden bulunduğunu, ancak tek bir "milletimiz" kelimesinin bulunmadığına işaret etti.

Çalışmayı yapma nedenini de anlatan Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası son derece kısa, öz, vatandaşlarımızın anlayacağı şekilde olması gerekir. Somutlaştırmak için bunu yaptık. Yeni anayasa düzenlenirken bu eksiklikleri imla, dil bilgisi ve cümle hatalarına bir daha düşünmemesi adına gerçekleştirdik. Anayasa düzenlenirken Türk dil bilim uzmanlarının mutlaka yer alması gerekir" diye konuştu.

- KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Yeni Anayasanın Dili de Yeni Olmalı' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23:18 Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  21:39 Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  20:20 Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  19:26 Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  18:12 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  17:27 Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.

 • Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi
  17:24 Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi

  Almanya, kişisel kullanım amaçlı esrarı kısmen yasallaştırma yolunda ilerliyor. Yeni yasa, ülkeyi Malta ve Lüksemburg'tan sonra esrarı yasallaştıran 3. Avrupa Birliği ülkesi haline getirecek. Tartışmaların ardından Almanya parlamentosunun esrar kullanımını kısmen yasallaştırması bekleniyor. Yasa değişikliği, Almanya'yı Malta ve Lüksemburg'dan sonra esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran üçüncü Avrupa Birliği ülkesi yapacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor
  17:11 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir'de düzenlenen mitingde konuştu. Gündemine yerel seçimleri ve hayat pahalılığını alan Erdoğan, "Dünyanın başının belası olan enflasyon bizim de canımızı yakıyor. Amacımız Türkiye Yüzyılı rotamızı koruyarak bu fırtınalı küresel iklimden ülkemizi sağ selamet çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

 • Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım
  16:59 Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım

  Kara para aklama ve vergi kaçırma gibi 4 ayrı suçtan tutuklu bulunan Dilan Polat'ın Instagram'daki sosyal medya hesabından aylar sonra bir paylaşım yapıldı. Polat çiftinin yer aldığı paylaşımdaki "Geciken adalet, adalet değildir." cümlesi ise dikkatlerden kaçmadı.


Advertisement