ZİHDER Başkanı Çetinözlü; "Dünya nüfusunun yüzde 15'i engelli" - Son Dakika

ZİHDER Başkanı Çetinözlü; "Dünya nüfusunun yüzde 15'i engelli"

02.12.2022 17:44
ZİHDER Başkanı Çetinözlü; "Dünya nüfusunun yüzde 15'i engelli"

Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, dünya nüfusunun yüzde 15'inin engelli olduğunu açıkladı.

Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, dünya nüfusunun yüzde 15'inin engelli olduğunu açıkladı.

ZİHDER Başkanı Çetinözlü, "Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlamalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu çerçevede engellilerin sorunlarına dikkat çekmek için 3 Aralık Uluslararası Engelliler günü ilan olarak ilan edilmiştir. Engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, haklarını tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla ilan edilen Dünya Engelliler gününde yan yana birlik olmak hepimizin görevidir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15'i yani 1 milyardan fazla kişi engellilik durumuna sahiptir. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, nüfusun yaşlanması kronik hastalıklarda ki artış nedeni ile engelli sayısında artmaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu özel ve güzel günün önemi, anlamı etkinliklerle geçmektedir. Hayatın tüm alanında sporda, sanatta, edebiyata, siyasette, eğitimde, sivil toplumda, is dünyasında tüm zorluklara rağmen sergilediği mücadele gerçekten takdire şayandır. Azim ve kararlılıklarınızla bizleri örnek olduğunuzu özelikle belirtmek istiyorum. Sizler engeli aşmanın bir inanç meselesi olduğunu, başarmanın anahtarı öncelikle kişinin buna inanması olduğunu her gün ispat ediyorsunuz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kendi yapabileceklerimizin ve gücümüzün farkında olduğumuz bir geleceğe umutla bakabildiğimiz gün olsun" dedi. - MUĞLA

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
10. Uluslararası Türkiye Açık Tekvando Turnuvası ertelendi 10. Uluslararası Türkiye Açık Tekvando Turnuvası ertelendi Muğla'daki otellerin depremzedelerin hizmetine açılması çağrısı Muğla'daki otellerin depremzedelerin hizmetine açılması çağrısı Erzurum 2023 Winter Games Gymnasiade iptal edildi Erzurum 2023 Winter Games Gymnasiade iptal edildi

Son Dakika Yerel ZİHDER Başkanı Çetinözlü; 'Dünya nüfusunun yüzde 15'i engelli' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement