Zirve Yayınevi'ndeki Cinayetlere İlişkin Dava - Son Dakika

Zirve Yayınevi'ndeki Cinayetlere İlişkin Dava

24.04.2015 17:01
Zirve Yayınevi'ndeki Cinayetlere İlişkin Dava

Zirve Yayınevi'nde biri Almanya uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin dava kapsamında açılan 3. soruşturmada, 42 kişi hakkında takipsizlik kararı verildi.

Zirve Yayınevi'nde biri Almanya uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin dava kapsamında açılan 3. soruşturmada, 42 kişi hakkında takipsizlik kararı verildi.

Alınan bilgiye göre, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 40 klasörlük, yaklaşık 40 bin sayfadan oluşan 3. soruşturma, 4 yıllık çalışmanın ardından tamamlandı.

Aralarında gazeteci, yazar, asker ve kamu görevlilerinin de bulunduğu 42 kişi hakkında, "Zirve Yayınevi soruşturmasına konu olan suça iştirak" ettikleri iddiasıyla açılan soruşturmada savcılık, "Soruşturma konusu yapılması gerekmediği" gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

Zirve Yayınevi davası

Malatya'da, 18 Nisan 2007'de, Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel, boğazı kesilerek ve bıçaklanarak öldürülmüş, olayla ilgili ilk soruşturmada Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Abuzer Yıldırım ve Emre Günaydın tutuklanmıştı.

Sanık Günaydın'ın olaydan yaklaşık 2 yıl sonra cezaevinde cumhuriyet savcısına verdiği ifade doğrultusunda, Varol Bülent Aral ve Zirve Yayınevi çalışanı olduğu belirtilen Hüseyin Yelki de tutuklanmış, Yelki daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

İlk etapta Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Varol Bülent Aral ve Hüseyin Yelki'nin yargılandığı davayla ilgili ikinci soruşturma kapsamında hazırlanan 19 sanıklı ikinci iddianamede, bu 7 kişinin yanı sıra emekli Orgeneral Hurşit Tolon, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, Astsubay Abdullah Atılgan, İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ruhi Abat, Uzman Çavuşlar Murat Göktürk, Mehmet Çolak, Adem Gedik ve Adil Akçay ile Levent Ercan Gelegen, Aykut Saka ve İlker Çınar, şüpheli gösterilmişti.

Uzun tutukluluk nedeniyle 8 Mart 2014'te tahliye edilen Günaydın, Özdemir, Çeker, Gürler ve Yıldırım'a adli kontrol tedbirleri doğrultusunda elektronik kelepçe takılmıştı. Sanıklardan emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise 10 Haziran 2014'te tahliye edilmişti.

YORUMLAR
500
G7 Liderler Zirvesi Elmau Sarayı'nda başladı G7 Liderler Zirvesi Elmau Sarayı'nda başladı Hatay'da internette tanıştığı kadın tarafından 177 bin lira dolandırıldığı iddiası Hatay'da internette tanıştığı kadın tarafından 177 bin lira dolandırıldığı iddiası
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Zirve Yayınevi'ndeki Cinayetlere İlişkin Dava - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement